Mikrokawalerka – jak urządzić bardzo małą przestrzeń?
Mikrokawalerki, czyli lokale o powierzchni od 12 do 23 metrów kwadratowych, budzą w społeczeństwie wiele skrajnych emocji. Z jednej strony w dyskusjach zwraca się uwagę na to, że ich powierzchnia może powodować dyskomfort użytkownika. Z drugiej strony podnosi się, że z uwagi na stosunkowo niską cenę to świetny opcja mieszkaniowa dla studentów, a także osób, które z racji charakteru wykonywanej pracy nie spędzają w domu wiele czasu. Jak urządzić mikrokawalerkę, aby zmaksymalizować jej funkcjonalność? Podpowiadamy!
Autor: AK
Zdjęcia: Kamila Palmowska; Stylizacja: Monika Michałowska
Odpowiedzi na zadane powyżej pytanie udzielimy na przykładzie świetnie zaaranżowanego wnętrza, czyli projektu mikrokawalerki autorstwa architektek Moniki Michałowskiej i Kamili Palmowskiej.
Mieszkanie to zlokalizowane jest w zrujnowanej podczas II wojny światowej kamienicy w centrum Warszawy. Lokal swój niewielki metraż zawdzięcza chaotycznej rekonstrukcji kamienicy, odbudowanej w czasach PRL, kiedy to najpilniejsza była potrzeba budowy mieszkań, których brak dodatkowo uwydatniły powojenne wyże demograficzne.
Oto kilka porad, jak zaaranżować małe mieszkanie tego typu!
1. Jeśli nie da się powiększyć przestrzeni w poziomie, zrób to w pionie.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększenia funkcjonalności mikrokawalerki jest zamontowanie antresoli. W tym wysokim na ponad 3 m mieszkaniu powstała dodatkowa przestrzeń, gdzie przewidziano sypialnię z podwójnym materacem i dwiema komodami. Na antresolę prowadzą drewniane koralowe schodki.
2. Rozświetl wnętrze kolorami.
Aby optycznie powiększyć wnętrze, warto rozświetlić pomieszczenia jasnymi kolorami. W tym przypadku projektantki użyły głównie bieli i przyjemnych dla oczu pasteli. W kuchni jasną szarość frontów zestawiły z pastelowym różem płytek. Poprzez zastosowanie barwnej kwiatowej tapety na ścianie w kuchni dodały przestrzeni energii. W mieszkaniu – obok stonowanej akwamaryny na drewnianej podłodze – znalazły się też aksamitne rudości chryzantem oraz goździkowe beże. Z kolei w łazience, stylistycznie spójnej z całością, królują pastelowe błękity oraz szarości. Na podłodze architektki wnętrz zastosowały ponadczasową szachownicę w mniej oczywistej kolorystyce. Klasyczne białe kafle na ścianach zwieńczyły błękitnym paskiem korespondującym z przeskalowaną lampą w tym samym odcieniu.
3. Wybierz meble w przemyślany sposób.
W niewielkim mieszkaniu nie ma miejsca (nomen omen) na przypadek. Z tego względu meble należy wybrać z uwzględnieniem ich funkcjonalności i planowanego ustawienia we wnętrzu. W lokalu, który dziś Wam prezentujemy, w głównym pokoju pod antresolą ustawiono dwuosobową granatową sofę. Przedłużony parapet stał się wygodnym miejscem do pracy. Tutaj też zawisły szafki będące (obok szafy) zasobnym miejscem do przechowywania. Osobna kuchnia – choć proporcjonalnie mała – została wyposażona we wszystkie niezbędne udogodnienia.
4. Postaw na dodatki.
Co sprawia, że zwykła przestrzeń staje się domem? Dodatki! Projektantki zadbały o przytulny wystrój, dopieszczając wnętrze gustownymi dodatkami, miękkimi tekstyliami oraz roślinami w pięknych donicach. W aranżację doskonale wkomponował się też plakat polskiego ilustratora Pawła Jońcy oraz maska umasqu zaprojektowana przez Tzachi Nevo.