New York, I love you! 7 najpiękniejszych wnętrz Wielkiego Jabłka
„I want to wake up in a city that doesn't sleep (…) I'll make a brand new start of it in old New York” – śpiewał Frank Sinatra słynnym utworze „New York, New York”. Podobnych dzieł jest mnóstwo – chyba nie istnieje miasto częściej opiewane w muzyce, kinematografii i literaturze niż Nowy Jork. Nic w tym dziwnego, bo urzeka perłami architektury, w tym drapaczami chmur, muzeami, wszechobecną sztuką, różnorodną kulturą i niepowtarzalną atmosferą. Dziś dodajemy swoją cegiełkę do tych zachwytów, prezentując 7 pięknych wnętrz mieszkań i domów Wielkiego Jabłka!
Autor: JS, JC
1. U artystycznej pary
Zdjęcia: Alan Tansey
Ten dom należy do młodej pary: Greg zajmuje się na co dzień nowymi technologiami, Rebecca jest nauczycielką sztuki i artystyczną duszą. Zbudowany w 1895 roku dom przez ponad 20 lat stał kompletnie opuszczony. Gdy inwestorzy go kupili, znajdował się w stanie niemal totalnego rozpadu. O pomoc w tym wyjątkowo trudnym projekcie poprosili architekta Michaela K. Chena – założyciela pracowni Michael K. Chen Architecture (MKCA). Jak mówi architekt, właściciele mieli spory udział w projekcie, szczególnie ich zamiłowanie do kolorów. Miały nie stanowić jedynie tła czy też subtelnego detalu, lecz niemal w całości dominować poszczególne pomieszczenia.
2. Mieszkanie inspirowane belgijskimi wnętrzami
Zdjęcia: Nicole Franzen / Stylizacja: Katja Greeff
W West Village znajduje się piaskowiec z 1867 roku, w którym mieści się klimatyczne mieszkanie o niebanalnym wnętrzu. Za jego aranżację odpowiadają pracownia And Studio (wnętrza) z Arianną De Gasperis na czele oraz pracownia Elizabeth Roberts Architects (architektura). Projektanci, pracując nad aranżacją mieszkania, postanowili nawiązać jego stylem do współczesnych belgijskich wnętrz. W przemyślany sposób połączono tu charakterystyczne dla nich naturalne materiały, w tym drewno, marmur, len i mosiądz, ciepłą kolorystykę, przyjemne w dotyku faktury oraz pochodzące z Belgii wzornictwo. W apartamencie znalazły się m.in. belgijska pościel w barwach ziemi czy wyposażenie łazienkowe wyprodukowane przez belgijską markę Van Croneburg.
3. Nad dachami Tribeci
Zdjęcia: David Mitchell, Stylizacja: Mieke ten Have
W dzielnicy Tribeca dominują ceglane budynki, utrzymane w czerwonych i żółtych kolorach. Projektant Ahmad AbouZanat z pracowni PROJECT AZ przeniósł te kolory do wnętrza mieszkania, wypełniając przestrzeń dziełami sztuki i wysokiej jakości wzornictwem. Znalazła się tu mieszanka miękkich i twardych materiałów: z jednej strony zamszu i skóry, z drugiej drewna, betonu i szkła. W części dziennej wzrok przyciąga stolik kawowy „Noguchi” o surowym kształcie marki Design Within Reach. Domowego ciepła salonowi dodaje konsola od BoConcept, na której ustawiono ceramikę i abstrakcyjny obraz. Główne skrzypce gra tu jednak fotel marki Cassina, pełniący funkcję miejsca do relaksu i obserwowania miasta.
4. Minimalizm w ciepłych tonach
Zdjęcia: Brian W. Ferry
To mieszkanie zachwyca przemyślanym, minimalistycznym projektem i domową atmosferą. To dowód na to, że minimalizm może być bardzo przytulny i zdecydowanie daleki od nudy. Za projekt odpowiada studio Home Studios. Apartament znajduje się w budynku przy Bond Street, w Nowym Jorku. Projektanci stworzyli przemyślany projekt, w którym wykorzystano wiele mebli stworzonych specjalnie przez autorów tego wnętrza.
5. Gdzie jeden kominek to za mało
Zdjęcia: Nicole Franzen
Ten położony na nowojorskim Brooklynie budynek z lat 90. XIX wieku należy do pary z dwójką dzieci. Wysokie sufity, sztukaterie, meble vintage, liczne kominki i kolorowe akcenty tworzą tu razem dom, do którego – jak zapewniają jego właściciele – zawsze chce się wracać. Za projekt tego wspaniałego wnętrza odpowiada pracownia Ronen Lew prowadzona przez Jessicę Wilpon i Christinę Akiskalou. Architektki postawiły na jasne barwy, które przełamały mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Nie zabrakło tu również zabytkowych mebli i dzieł sztuki.
6. Na Upper East Side
Zdjęcia: Max Burkhalter
Upper East Side słynie z luksusowych apartamentowców pełnych przepychu i dizajnu na najwyższym poziomie. W jednym z nich znajduje się niezwykły apartament zaprojektowany przez pracownię Michael K. Chen Architecture (MKCA). Mieszkanie ma powierzchnię 370 metrów kwadratowych i przeznaczone jest dla pięcioosobowej rodziny. W całym apartamencie drzwi można obracać i odsuwać, dzięki czemu przestrzeń może ulec łatwej transformacji i jest bardzo płynna.
7. Azyl pisarki i prawniczki
Zdjęcia: Seth Caplan; Stylizacja: Mariana Marcki-Matos
Pomimo że apartament pisarki i prawniczki Jessici Wright zlokalizowany jest na nowojorskim Brooklynie, nie brakuje tu elementów charakterystycznych dla kamienicznych wnętrz prosto z Paryża: wysokich sufitów, białych ścian czy antyków. Za projekt wnętrza tego niezwykłego loftu odpowiada projektantka Crystal Sinclair. Projektantka postanowiła pokryć wszystkie ściany bielą i wypełnić pomieszczenia pięknymi antykami: dziełami sztuki, starymi sztalugami czy eleganckim fotelem ze skóry. Znalazły się tu również przedmioty pochodzące z miejsc, w których przeszłości mieszkała pisarka, na przykład dywan zakupiony w Afganistanie czy żyrandol z Włoch.