Nowe biuro Allegro w Poznaniu

Przepis na biuro, do którego chcą wracać pracownicy po pandemii? Skupienie się na pracowniku i jego potrzebach, nowoczesne rozwiązania oraz umiejętność przekucia niestandardowego planu w rzeczywistość. To właśnie dzięki takiemu podejściu inwestora i projektantów powstać mogło poznańskie biuro Allegro.

Autor: RP

Zdjęcia: The Design Group

https://www.thedesigngroup.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Nowa przestrzeń biurowa firmy zlokalizowana jest na dziesięciu piętrach budynku D kompleksu biurowego Nowy Rynek w Poznaniu. To w sumie aż 24 700 mkw nowoczesnej, funkcjonalnej i bezpiecznej powierzchni do pracy dla lokalnego zespołu liczącego ponad 2700 osób. Za projekt wnętrz wszystkich pięter biura odpowiada pracownia architektoniczna The Design Group.

W 2021 roku Allegro zatrudniło ponad 1500 nowych pracowników i był to też rok spod znaku dynamicznych i ciekawych pod względem planów rozwoju i inwestycji w nowe siedziby: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. W tym ostatnim mieście przeprowadzka z biurowca Pixel do Nowego Rynku była największym przedsięwzięciem logistycznym w historii biur firmy. Wynajem przez Allegro powierzchni 24 700 mkw to też druga największa umowa najmu na polskim rynku, a także największa transakcja w historii rynku poznańskiego.

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo poznańskich pracowników Allegro zdecydowało się na przestronne biuro odpowiadające na potrzeby szybko rosnącego zespołu. Firmie zależało na stworzeniu bardzo komfortowych warunków do pracy, dlatego jednym z ważniejszych celów było zaprojektowanie ergonomicznych i elastycznych stanowisk pracy dostosowanych do modelu pracy hybrydowej dla zespołu 2700 osób.

Allegro wyposażyło więc swoje nowe biuro w elektrycznie regulowane biurka do pracy siedzącej oraz stojącej (typu Stand Up), które pozwalają na dostosowywanie wysokości blatu w zależności od potrzeb pracownika. Dla poprawienia akustyki w miejscach pracy, zainstalowane zostały panele akustyczne, które znajdują się zarówno pomiędzy stanowiskami pracy, jak i w lampach i przesłonach, dzięki czemu zredukowany został hałas i pogłos we wnętrzach biura. Co więcej, na łączenie pracy biurowej z pracą zdalną pozwalają skonfigurowane w salach spotkań systemy IT/AV klasy High-End. Z kolei budki akustyczne do pracy cichej, wyposażone w inteligentne oświetlenie oraz wydajne systemy wentylacji.

Sam projekt wnętrz biura, jego funkcjonalność i rozmieszczenie działów firmy na tak ogromnej powierzchni, rozlokowanej na dziesięciu piętrach, nie należały do najłatwiejszych zadań. Ostatecznie jednak, wraz z projektantami The Design Group, Allegro stworzyło przestrzeń swojej największej siedziby, która nie tylko zachęca do powrotu do biura, ale i sprzyja dalszemu rozwojowi, kreatywności oraz integracji zespołów.

„Allegro jest dziś europejskim czempionem rynku e-commerce oraz bezsprzecznie ulubionym miejscem zakupów Polaków. Chcemy zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenie, dlatego od samego początku budujemy nasze produkty w ramach własnych zespołów i zależy nam, aby tworzący je ludzie pracowali w jak najbardziej komfortowych warunkach. Ma to szczególne znaczenie w codzienności pracy hybrydowej, gdy spotykamy się w biurach w określonym celu, a ich przestrzeń powinna wspierać kreatywność i budowanie relacji” – mówi Anna Wróbel, HR Director Allegro.

Ze względu na przyzwyczajenia wynikające z hybrydowego modelu pracy i czasu trwania pandemii, kiedy pracowało się z domowych zakątków, przestrzeń siedziby Allegro została zaprojektowana tak, aby umożliwić przenikanie się środowiska i otoczenia w miejscu pracy, łamiąc przy tym standardowy, tradycyjny wygląd biura.

Właśnie dlatego każdy pracownik znajdzie tu doskonałą przestrzeń do pracy dla siebie. Allegro zapewniło bardzo wysokie standardy funkcjonalne skoordynowane z zasadami hybrydowego modelu pracy. Przestrzenie do pracy cichej w wygodnych fotelach, salki spotkań z hokerami na kilka osób, ale także amfiteatry, centrum konferencyjne z kilkoma aulami, ogromny taras, kantyny czy niesamowicie zielone jungle roomy – to tylko kilka z pomieszczeń, z jakich mogą korzystać pracownicy poznańskiego biura.

To jednak nie wszystko. Allegro zadbało również o dzieci swoich pracowników. Na pierwszym piętrze zaprojektowali wraz z pracownią The Design Group bajkowo wyglądające przedszkole dla najmłodszych, którego wiele elementów designu jest spójnych z częścią biurową.

Wnętrza biurowe Allegro łączą domowy, przyjazny klimat z nowoczesnym stylem, który koresponduje z charakterem i stylem budynku D poznańskiego kompleksu Nowy Rynek. Nawiązań jest jednak więcej, bowiem nowa przestrzeń biura firmy została zaprojektowana z uwzględnieniem elementów podkreślających jej lokalizację. 

Częścią oryginalnej elewacji budynku D są pionowe pasy mieniące się odcieniami zieleni i rdzawego różu, które zostały przechwycone do wnętrz. Imitujące fasadę biurowca drewniane szczeble można spotkać niemalże na każdym piętrze biura Allegro. Z kolei charakterystyczny element budynku, jakim jest okrągły, przypominający donut otwarty plac wewnątrz obiektu, zrodził kolejny pomysł.

„Postanowiliśmy wykorzystać tę okrągłą formę do projektu aranżacji wnętrz poznańskiego biura Allegro. Jednoczy on zewnętrzny świat z wewnętrznym. Dlatego właśnie we wnętrzach w kształcie koła spotkamy m.in. białe tablice, oświetlenie, dekoracyjne elementy akustyczne, czy przeszklenia. Odniesień do organicznych kształtów i obłości jest naprawdę bardzo wiele, a to naszym zdaniem nadaje lekkości, a także wprowadza niewymuszoną naturalność we wnętrzach tego biura” – mówią Karolina Kózka i Alicja Zielińska-Popiela, główne architektki z zespołu projektowego The Design Group, odpowiedzialne za koncepcję wnętrza biura Allegro Poznań.

Jungle room to nietypowe dla przestrzeni biurowych miejsce do pracy własnej czy luźnych spotkań towarzyskich. Wszystko to w otoczeniu bardzo dużej ilości zieleni, która tworzy swoisty mikroklimat. Model tej przestrzeni pierwotnie został wypracowany w czasie pierwszej fazy współpracy The Design Group z Allegro przy projekcie wnętrz warszawskiego biura. Poznańskie jungle roomy, które znajdują się na każdym piętrze biura, w odróżnieniu od tych w Warszawie (które są nieco ciemniejsze i bardziej oddzielone od pozostałych stref biura), przypominają zaczarowany ogród. Powstały one przy konsultacji ze specjalistami od zieleni, którzy pomogli dobrać odpowiedni rodzaj oryginalnych i nietypowych dla biurowych przestrzeni roślin, uzależniając ich wybór m.in. od ilości wpadającego światła czy wilgoci, jaka panuje we wnętrzach.

Efektywność wykonywanych zadań jest dla Allegro równie ważna, co zapewnienie wypoczynku pracownikom, który jest kluczowy dla zachowania produktywności pracy. Pracownicy zmęczeni od patrzenia w ekran komputera czy potrzebujący oderwać się od rutyny, mogą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i skorzystać z uroków tarasu (który jest przedłużeniem dużej kuchni na dziesiątym piętrze) obfitującym w zieleń i w specjalnie zaprojektowane miejsca nie tylko do odpoczynku, ale również do spotkań zespołów czy przeprowadzenia calli, czy pracy indywidualnej. Design tarasu jest spójny z pozostałą częścią biurową – jest tu domowo, przytulnie i zielono, a także w wielu jego miejscach przenika się motyw koła w postaci zaokrąglonych siedzisk czy organicznych kształtów drewnianych szczebelków. Jednak prawdziwym efektem wow jest tu zapierający dech w piersiach widok na całą panoramę stolicy Wielkopolski.

Pracownicy mogą podziwiać go również w bujanych fotelach ze strefy kuchennej sąsiadującej z tarasem. Jej przestrzeń jest jasna, uzupełniona kontrastowymi dodatkami i ciepłymi akcentami w postaci fornirowanej okładziny. Wyrafinowanego stylu nadają blaty imitujące biały marmur oraz elementy stolarki wykończone pionowymi listwami. Poszczególne części tej przestrzeni przedzielone są konstrukcjami z donic z roślinami oraz półkami na książki i czasopisma. 

„Projekt poznańskiego biura Allegro powstał z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wspierające go rozwiązania uwzględniane były już na etapie przygotowywania koncepcji biura np. poprzez zastosowanie materiałów pochodzących z recyclingu, czy pochodzących od lokalnych dostawców. Zainstalowano również system oświetlenia optymalizujący zużycie energii, a także zaprojektowano wsparcie dla systemu segregacji odpadów. Co więcej, wybrany przez Allegro budynek D Nowego Rynku otrzymał w tym roku certyfikat WELL Health-Safety Rating, a to oznacza m.in., że spełnił on wymagania zapewniające bezpieczny powrót do biur, a także wspiera dobre samopoczucie i zdrowie jego użytkowników” – mówi Konrad Krusiewicz, architekt i założyciel The Design Group.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.