Prostota ma moc. Dowodzi temu wnętrze tego domu w Siemianowicach Śląskich
Ten dom w zabudowie bliźniaczej o powierzchni ok. 142 m2 położony jest w Siemianowicach Śląskich. Inwestorom zależało na zastosowaniu w jego wnętrzu naturalnych materiałów, prostych struktur i faktur oraz stonowanej kolorystyki. Jednocześnie – jako że w domu mieszkają dzieci – pragnęli, aby znalazły się tu praktyczne rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie rodziny. Zaprojektowanie swojej wymarzonej przestrzeni powierzyli Katarzynie Długosz i Joannie Kubieniec z pracowni Kubieniec + Długosz.
Praca nad projektem wnętrz rozpoczęła się jeszcze przed ukończeniem stanu surowego domu, stąd możliwe było wprowadzenie niewielkich zmian w układzie funkcjonalnym. Ostatecznie parter składa się z otwartej strefy dziennej z kuchnią, jadalnią, przeszklonym pokojem i salonem z widokiem na pole golfowe, obok którego zlokalizowany jest dom. Na piętrze znajduje się prywatna przestrzeń, w której umieszczone są pokoje dziecięce, sypialnia i łazienka.
Na parterze zdecydowano się na wydzielenie przeszkleniem pokoju gościnnego/bawialni. Dzięki temu zabiegowi strefa dzienna wydaje się większa. W razie potrzeby zachowania prywatności można ją przysłonić zasłonami. Dodatkowo uroku przestrzeni dodało pozostawienie stropów nad parterem, belek i słupów konstrukcyjnych bez tynku. Zmieniono również nieco geometrię klatki schodowej, otwierając jej przestrzeń. Finalnie klatka schodowa ma trzon z zabudowy meblowej, który płynnie przechodzi w balustradę na piętrze.
Na podłodze wejściowej i w kuchni zastosowano mikrocement w kolorze złamanej jasnej szarości, który harmonizuje z naturalną drewnianą podłogą w strefie dziennej. Kuchnia, wykończona dębowym fornirem, ozdobiona jest kamiennym blatem o satynowym wykończeniu. Surowość naturalnych materiałów wykończeniowych skontrastowano miękkimi zasłonami i dywanami. Na betonowym suficie zainstalowano czarne oświetlenie architektoniczne i dekoracyjne oprawy.
Na piętrze zdecydowano się nie montować sufitów podwieszanych w pokojach, czego skutkiem jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Zastosowano okładzinę ze sklejki brzozowej, na której wyróżniają się pozostawione bez tynku betonowe elementy konstrukcyjne. Przyjęto przy tym zasadę utrzymania większości elementów w bieli do wysokości około 270 cm, co wyraźnie oddzieliło dolną część od linii betonowych belek i sufitów.
Na piętrze, oprócz sypialni rodziców, znajduje się również główna łazienka oraz dwa pokoje dla synów. Starszy syn ma w swoim pokoju wydzieloną dodatkową przestrzeń sypialną w postaci antresoli, która została całkowicie wykończona sklejką, włącznie z zabudową łóżka. Do antresoli prowadzą stalowe schody o naturalnym oksydowanym wykończeniu. Górna łazienka utrzymana jest w neutralnych kolorach, z dodatkami ze stali nierdzewnej, takimi jak bateria czy dekoracyjny grzejnik. Na piętrze, w przestrzeni o wysokich sufitach wykończonych sklejką, dyskretnie wyróżniają się białe szynoprzewody i wiatraki.
„Efektem tej współpracy z inwestorami jest harmonijne wnętrze, które zapewnia odpoczynek od codziennego zgiełku. Jednocześnie jest to przestrzeń ponadczasowa i starannie zaprojektowana w swojej prostocie” – podsumowuje Katarzyna Długosz, współautorka projektu.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!