Renowacja willi na Lanzarote: biel, zieleń i harmonia z naturą
Przestrzeń tego domu nie tylko oddaje ducha wyspy Lanzarote, ale też w pełni wpisuje się w jej naturalne, wulkaniczne krajobrazy, tworząc idealne miejsce do życia i odpoczynku, zgodne z lokalnym klimatem i tradycją.
„Podjęliśmy się niezwykłego wyzwania – renowacji jednej z tradycyjnych willi na Lanzarote, zachowując „narodowe” kolory tej wyjątkowej wyspy: biel i zieleń” - wyjaśniają Radka Valova i Jakub Vala z praskiej pracowni OOOOX. Lanzarote, będąca częścią Wysp Kanaryjskich, słynie z surowych regulacji budowlanych dotyczących wysokości budynków, ich gęstości oraz przede wszystkim kolorystyki. Dzięki tym przepisom cała wyspa zachowuje niezwykle spójny i harmonijny charakter – biała architektura na tle czarnej, wulkanicznej ziemi, wzbogacona zielenią palm. To właśnie ten kontrast stał się centralnym motywem projektu pracowni OOOOX.
Oryginalny projekt autorstwa lokalnego biura DISEÑO LANZAROTE został poddany częściowej modyfikacji. Głównym celem było przekształcenie układu wnętrza w sposób, który umożliwiłby stworzenie dodatkowych sypialni. Willa, zbudowana w 2000 roku, początkowo była przeznaczona tylko dla pary, przez co wszystkie pomieszczenia były wręcz absurdalnie przestronne. Architekci postawili jednak na minimalne, lecz przemyślane modyfikacje, kierując się zasadą szacunku dla oryginalnej formy budynku.
Jedną z istotnych zmian było dodanie przestronności łazienkom poprzez wprowadzenie dużych przeszkleń z widokiem na ogród. Przestrzeń dzienna została zmniejszona i architekci połączyli w niej salon z kuchnią oraz jadalnią. Na piętrze zaaranżowano studio do jogi oraz taras z zewnętrznym prysznicem, który stał się idealnym miejscem do relaksu.
„Zintegrowaliśmy wnętrza domu z zewnętrznym tarasem, na którym powstał betonowy stół jadalniany oraz strefa wypoczynkowa pod pergolą, wkomponowaną w lawową ścianę. W tej części zaaranżowaliśmy także zewnętrzną kuchnię z grillem, która płynnie łączy się z ogrodem i basenem” - tłumaczą Radka Valova i Jakub Vala.
Wszystkie oryginalne powierzchnie podłóg i ścian zostały zmienione. Drewniane podłogi, nieodpowiednie dla lokalnego, wilgotnego klimatu, zostały zastąpione białym betonem, a na ścianach pojawiła się biała farba.
W łazienkach zastosowano zielone płytki typu zellige, nawiązujące do tradycyjnych kolorów wyspy. Jako akcenty wykorzystano lokalne kamienie wulkaniczne – pełnią one rolę zarówno elementów użytkowych, takich jak podpory w łazienkach, jak i dekoracyjnych, np. na ścianie na tarasie. Dodatkowo, na obu tarasach postawiono betonowe bloki, które chronią przed wiatrem i jednocześnie tworzą optyczną barierę dla łazienek.
Pod względem energetycznym willa jest niezwykle efektywna. Klimat Lanzarote jest niemal stały przez cały rok, co minimalizuje potrzebę ogrzewania czy chłodzenia. W salonie umieszczono kominek, który służy jako dodatkowe źródło ciepła, a sypialnie wyposażono w klimatyzację, jednak tylko na wypadek ekstremalnych upałów, które na wyspie są rzadkością. Za ogrzewanie wody odpowiada system solarny umieszczony na dachu budynku. Wszystkie materiały budowlane pochodziły z lokalnych źródeł, a większość mebli, zwłaszcza te większe, zakupiono bezpośrednio na wyspie. W prace remontowe zaangażowani byli lokalni wykonawcy, co wiązało się z niezwykłą serią przygód. Jedynie meble vintage oraz niektóre dodatki zostały sprowadzone prosto z Czech, ponieważ zdaniem architektów oferta na wyspie jest dość ograniczona.