Paryski apartament według polskiej projektantki. To wnętrze utkane z historii
„Ten paryski apartament, znajdujący się niedaleko Jardin du Luxembourg, odzwierciedla moją filozofię projektowania, zgodnie z którą każdy element we wnętrzu niesie swoją historię i staje się częścią większej narracji” – mówi Natalia Wrońska-Boutet, założycielka pracowni Wronska-Boutet. Inspirację do stworzenia przestrzeni stanowiły dwie wybitne postacie, które mieszkały w pobliżu: Pablo Picasso i Pierre Chapo.
Projektantka postawiła sobie za cel stworzenie wnętrza, które harmonijnie łączy ekspresyjne formy i kolory z naturalnymi materiałami oraz rzemiosłem.
Wnętrze w dużym zakresie zbudowane jest z unikatowych znalezisk wyszukanych na międzynarodowych pchlich targach. Należą do nich m.in. ścienna lampa Annie Maume, włoski regał w stylu Albini, fotele Gérarda Guermonpreza, brutalistyczna szafa Gerharda Bartelsa oraz ceramika z Accolay Pottery, Arola Keramik i pracowni Pietera Groenvelda. Te przedmioty, pełne niedoskonałości i historii, wprowadzają do wnętrza autentyczność.
Wśród nich szczególną uwagę zwraca ceramika z Vallauris – w tym prace Caprona, Mauniera, Massiera i Roberta Picaulta – artystów związanych z południem Francji i współpracujących niegdyś z Picassem. Ich abstrakcyjne formy i intensywne barwy wnoszą do wnętrza energię.
W realizacji nie zabrakło prostych mebli, wykonanych na zamówienie przez rzemieślników z Polski i Wielkiej Brytanii. Są one nie tylko praktyczne, lecz także świadomie zaprojektowane z myślą o duchowej i użytkowej funkcji mebli, zgodnie z ideami Chapo.
Autorka projektu wprowadziła także osobisty akcent – inspiracje zaczerpnięte z własnego dziedzictwa kulturowego. W korytarzu pojawiają się prace polskiej artystki Lutki Pink, której twórczość uległa transformacji po spotkaniu z Picassem w latach 50. Jej odważne, abstrakcyjne kompozycje współgrają z klasycznymi płytkami i drewnianymi szafkami.
Kuchnia została wykonana z orzecha włoskiego, który uzupełniono marmurowymi akcentami Alpi Verde. Przestrzeń uzupełniają detale w postaci mosiężnej armatury od Studio Ore oraz osprzętu elektrycznego marki Corston, produkowanego w Polsce. Ich staranne wykończenie i subtelne patynowanie podkreślają rzemieślniczy charakter aranżacji. „Drewniany stół, inspirowany pracami Chapo, oraz vintage’owe krzesła Juliusza Kędziorka mają w sobie zarówno ciepło, jak i elegancką finezję” – mówi projektantka.
W łazience i toalecie dominują marmur Calacatta Breccia oraz mosiężne detale. Kryształy Baccarat i ekspresyjne dzieła sztuki wprowadzają do wnętrza artystyczny rys.
Główna sypialnia celebruje piękno naturalnych materiałów – uwagę w pomieszczeniu zwracają ręcznie wykonana szafa z litego drewna oraz ziemiste tkaniny. Dwie lampy autorstwa Claude Courjault – celowo różne – stanowią w projekcie niespodziewany akcent. Komoda z dębu, ceramika fat lava i nowoczesne stoliki nocne tworzą wielowarstwową kompozycję.
W mniejszej sypialni elegancka, okrągła szafka nocna – reedycja projektu Anny Castelli Ferrieri z 1968 roku dla Kartell – oraz tapicerowany pomarańczowy zagłówek przełamują kąty pomieszczenia i jednocześnie dodają mu ciepła. Stary parkiet z odzysku podkreśla francuski, ponadczasowy klimat wnętrza.
„Odważne połączenie artystycznego wpływu Picassa z mistrzostwem Chapo, powiązane poprzez znaleziska vintage i osobiste dziedzictwo, tworzy historię w przestrzeni — żywą, ponieważ tworzona przeze mnie narracja będzie się zmieniać wraz z chwilami przeżywanymi przez mieszkańców tego wnętrza” – podsumowuje projekt Natalia.