Restauracja Gitane w Amsterdamie. Mieszanka kulinarnych kultur w stylowym wnętrzu
Holenderskia pracownia Studio Modijefsky to specjaliści od projektowania wnętrz barów i restauracji. Dla szefa kuchni Angelo Kremmydasa stworzyli właśnie jego pierwszą autorską restaurację w Amsterdamie. Zaglądamy do wnętrza tego stylowego lokalu.
Angelo Kremmydas to nazwisko szefa kuchni, które od kilku lat krążyło wśród kulinarnych znawców w Amsterdamie. W końcu otwiera on swoją pierwszą restaurację w zachodniej części miasta. Projektanci ze Studio Modijefsky przyjęli wyzwanie stworzenia przestrzeni, która odda kulinarny styl Kremmydasa – wyrafinowane dania odzwierciedlające różnorodność kultur i smaków, podane bez zbędnej ceremonialności. Efektem jest restauracja Gitane, gdzie można cieszyć się nie tylko świetnym wnętrzem, ale i wykwintnym jedzeniem oraz winem starannie wybranymi od lokalnych producentów oraz małych firm.
Wnętrze Gitane zostało podzielone na trzy strefy: parter, antresolę i bar. Restauracja zajmuje parter i antresolę, zaś bar, oddzielony tylko dwoma stopniami, znajduje się niżej. Po tym, jak kończy się strefa kuchni, parter stopniowo przekształca się w winiarnię i koktajl bar. Każda część lokalu ma unikalny klimat, dopasowany do różnych nastrojów, aktywności i pór dnia.
Wejście główne prowadzi przez drewniany przedsionek wypełniony witrażami, skąd goście trafiają do podwójnie wysokiej przestrzeni restauracyjnej. Duże ciemnopomarańczowe neonowe litery "BAR" rozprzestrzeniają ciepły blask na strefę wejściową. Ciepłe światło i drewno przedsionka zdefiniowały tonację wnętrza na parterze.
W Gitane odnajdziemy klasyczne i wykonane na zamówienie meble drewniane: vintage'owe krzesła kawiarniane, niektóre z ciemnopomarańczowym skórzanym wykończeniem; zaprojektowane przez Studio Modijefsky taborety ze skórzaną tapicerką czy stoły z blatami z drewna i stalowymi nogami.
Główny element wystroju wnętrza na parterze i na antresoli stanowią długie ławki wykonane na zamówienie. Mają unikalny charakter dzięki wbudowanym powierzchniom z lastryko i połączeniu klarownych linii z subtelnymi detalami.
Długie lampy zwisające z sufitu podkreślają wysokość pomieszczenia, podczas gdy zakrzywione lampy w tym samym stylu, wyrastają ze ściany za długą ławką po lewej stronie od wejścia do lokalu.
Delikatnie zabarwione szorstkie tynki spotykają się na ścianie z kompozycją z białych i kremowych płytek. Razem tworzą mozaikę tekstur i odcieni, która meandruje od frontu restauracji, przez bar, aż do kuchni. Dzięki warstwowym wykończeniom i materiałom pomieszczenie nabiera wrażenia ponadczasowości, odsłaniając dyskretnie dekoracje z poprzednich epok.
Okna w części restauracyjnej podkreślono wyblakłymi czerwonymi konturami i wzmocniono stożkowymi ceramicznymi kinkietami. Tło otrzymało postarzany wygląd, a odcienie różnych beżów mieszają się na całej długości ściany.
Bar zyskał rzeźbiarską formę o charakterystycznym kształcie zygzaka. Wykonano go z lastryko w odcieniach szarości z różowymi akcentami. Kształt zygzaka oddaje geometrię elewacji budynku, w którym znajduje się lokal i powraca w elementach siedzisk czy zewnętrznego neonu.
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!