Stylowa kawalerka niskim kosztem
Do zaaranżowania eleganckiej przestrzeni nie zawsze potrzebny jest duży budżet. Czasem wystarczy kilka dobrych pomysłów i ewentualnie mała pomoc. Czyja? Na przykład architektek wnętrz Gabrieli Bartczak-Pruszyńskiej i Marty Sójki z FRAMUGA Studio, które odpowiadają za projekt tej stylowej kawalerki.
To czarno-białe mieszkanie o powierzchni 30 m2 zlokalizowane jest na Mokotowie w Warszawie. Głównym założeniem projektu było stworzenie funkcjonalnego wnętrza o neutralnej estetyce. Jego niewielka powierzchnia oraz ograniczony budżet stanowiły pewne wyzwanie. W celu zminimalizowania kosztów postanowiono w przemyślany sposób połączyć elementy wykonane na zamówienie, takie jak szafa, kuchnia czy przepierzenie, wraz z meblami ze sklepów sieciowych.
Hol i kuchnię oddzielono optycznie od salonu wyłożeniem podłogi gresem z efektem kruszywa, na którym nie widać zabrudzeń. Z kolei w salonie znalazły się panele o wysokiej klasie ścieralności. Oprócz efektu wizualnego zabieg ten miał znaczenie użytkowe. Dodatkowo oddzielono te strefy drewnianą, ażurową ścianką, kończącą się na linii sofy.
Zabudowa kuchenna oraz szafy w holu połączone zostały w biało-czarny monolit. W celu zwiększenia przestrzeni roboczej blatu lodówkę przeniesiono za pion kanalizacyjny i ukryto w zabudowie szafy. Lakierowane fronty, szerokie szuflady, jak i łatwe w utrzymaniu czystości szkło nad blatem to rozwiązania jednocześnie praktyczne i estetyczne.
Centralne miejsce salonu zajęła prosta sofa z IKEA. Towarzyszą jej duże, okrągłe lustro oraz stół na jednej nodze. Dywan, stolik kawowy i dzbanek kupiono w Zara Home, zaś w poduszki i pledy zaopatrzono się w H&M Home. W białej zabudowie ukryte zostało chowane łóżko oraz półki na książki. Dzięki temu wnętrze można w szybki sposób przetransformować z części dziennej na nocną.
„Od początku widziałam to wnętrze jedynie w czerni i bieli. Moim założeniem było stworzenie przestrzeni niezależnej od płci, niewywierającej nacisku na potencjalnym lokatorze. Mieszkanie to baza, do której każdy może dodać coś od siebie. Zaproponowany koncept od razu spodobał się klientom, a projekt uległ jedynie kilku drobnym zmianom podczas procesu realizacji” – mówi Gabriela Bartczak-Pruszyńska.
Zobacz też:
Strona internetowa FRAMUGA STUDIO
Szukasz inspiracji wnętrzarskich?
Sprawdź & Living „Między klasyką a finezją – stylowe polskie wnętrza” i LABEL 49 „Sztuka dotyku”!