Szałwiowa zieleń i łuki. Paryskie mieszkanie kolekcjonera sztuki i dizajnu
Ograniczona paleta kolorów, konsekwentne stosowanie form oraz starannie wyselekcjonowane meble i obrazy to oś projektu wnętrza tego paryskiego apartamentu.
Mieszkanie znajduje się w budynku z XVII wieku przy paryskim Placu Dauphine. Inspiracje nie przyszły jednak z historii, a z miejsc nieoczywistych. To rzymski apartament Cy Twombly’ego, amerykańskiego malarza abstrakcjonisty, obraz Balthusa i muzyka legendarnego amerykańskiego pianisty, Keitha Jarretta wpłynęły na wygląd projektu. Ten kulturowy tygiel to nic dziwnego, w końcu autorzy projektu – paryskie studio AFTER BACH – nazwę pracowni wzięło od albumu muzyka jazzowego Brada Mehldau'a.
Projekt mieszkania zaczął się od wytyczenia nowego układu pomieszczeń. Projektanci chcieli wykorzystać niezwykłe położenie apartamentu – widok na słynny trójkątny Plac Dauphine i Sekwanę. Część dzienna – główne wejście, jadalnia, kuchnia z kącikiem śniadaniowym oraz salon - została zaaranżowana tak, by otworzyć ją na rzekę tuż przy Quai de l’Horloge.
Projektanci z pracowni AFTER BACH wybrali paletę kolorów i materiały odzwierciedlające lokalizację apartamentu. Zielony to ukłon w stronę Sekwany, jest też wapienny tynk w kolorze kości słoniowej, brązowe i kremowe tkaniny oraz typowy dla Paryża szary kamień.
Szałwiowy odcień zieleni zdobi wszystkie pomieszczenia. W części dziennej apartamentu pomalowano na ten kolor sufit, we wszystkich pomieszczeniach jest też zielona stolarka okienna i drzwiowa.
Motywem, który powtarza się niemal we wszystkich pomieszczeniach, są łuki - w niszy kamiennych kominków, zabudowie kuchennych szaf czy dekoracyjnych wnękach. Ta powtarzalność wprowadza do wnętrza rytm i spójność.
Uwagę zwracają też starannie wyselekcjonowane meble - włoskie fotele z lat 50. zaprojektowane przez Paolo Buffę, stolik "Stag T" projektu Rocka Owensa czy ceramiczne stołki autorstwa holenderskiego projektanta, Florisa Wubbena.
Przestronna sypialnia połączona jest z pokojem kąpielowym. Wnętrze jest jasne i pozbawione zbędnych sprzętów i dekoracji. Zdobią je jedynie obrazy, meble takich projektantów jak Paola Buffa, Floris Wubben i Frédéric Imbert oraz kominek z jasnego kamienia.
W łazience projektanci postawili na total look: aranżację wnętrza zbudowano na dwóch odcieniach złamanej bieli, którą przełamuje zielona stolarka. Kamienną umywalkę, brodzik i wannę wykonano na zamówienie.
Pracownię AFTER BACH tworzą Jessica Berguig, założycielka galerii JAG oraz Francesco Balzano – projektant mebli i dodatków. Studio działa w Paryżu od 2020 roku.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!