TOP 5. Najpiękniejsze mieszkania na wynajem krótkoterminowy w Polsce
Kto powiedział, że listopad to nie jest odpowiedni czas na city break? W końcu każda pora jest dobra na zmianę otoczenia i odkrywanie nowych miejsc. Przedstawiamy kilka apartamentów, w których warto się zatrzymać. Są tak estetyczne, że same w sobie stanowią wystarczający powód do odwiedzenia miast, w których się znajdują!
Autor: JS
1. Pops
Zdjęcia: ONI Studio
Apartament Pops z wnętrzem projektu Diany Żurek i Gutka Girka, właścicieli pracowni Furora Studio, to prawdziwa gratka dla miłośników pasteli we wnętrzach. Projekt mieszkania w Krakowie na wynajem krótkoterminowy zachwyca jednak nie tylko paletą kolorów. Urzeka również harmonijną kompozycją form, wśród których dominują fale i łuki. Aranżacja została zrealizowana na zlecenie Marapi Apartments.
Na tle złamanej bieli róż przeplata się tu z zielenią i błękitem, które razem wydobywają piękno różnorodnych faktur i kształtów. Z uwagi na te elementy wnętrze budzi skojarzenie ze scenografiami takich filmów Wesa Andersona, jak „Grand Budapest Hotel” czy „Genialny Klan”, w których występuje podobna estetyka. „Miejsce to jest niezwykle miękkie, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na jego odbiór. Pozwala się zrelaksować w otoczeniu gęstych tkanin i form miłych dla oka” – podkreślają projektanci.
2. Lwowska Studio
Zdjęcia: Anna Michałek
W najstarszej kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Lwowskiej w warszawskim Śródmieściu znajduje się Lwowska Studio – 29-metrowe mieszkanie z duszą. Unikatowy styl nadają mu detale: stare książki, piękne wazony, lampy, rośliny, obraz czy sztukateria. Za projekt wnętrza odpowiada Nadia Mitłosz.
Dużym atutem mieszkania jest jego znaczna wysokość (3,5 metra), która umożliwiła zaaranżowanie antresoli i schodów. Dzięki tej konstrukcji projektantka miała możliwość wprowadzenia do wnętrza dodatkowego miejsca do spania, obok znajdującego się na dole łóżka. W korytarzu za zasłonami przewidziano przy tym szafy.
W celu przełamania wyważonego charakteru białych ścian i sufitów Nadia Mitłosz dodała do nich sztukaterie. Oryginalnym rozwiązaniem są przy tym ramy okienne pomalowane na szary kolor porcelany. Uwydatniono w ten sposób ich piękno oraz podkreślono dziedzictwo architektury tego budynku z początku XX wieku.
3. Aparthotel
Zdjęcia: Kąty Proste
Te cztery apartamenty składające się na Aparthotel znajdują się w kamienicy z 1928 roku, stojącej tuż przy najsłynniejszych ulicach Warszawy: Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu. Za projekt ich wnętrz odpowiadają Aleksandra Mętlewicz oraz Aleksandra Hyz (Hyz projektuje).
W wysokich pomieszczeniach architektki wnętrz postanowiły zachować wszystkie elementy historyczne, które dało się odrestaurować: plafony na sufitach, część stolarki okiennej, drzwi i podłogi. Aranżację uzupełniły meblami wykonanymi na zamówienie i wyszukanymi w antykwariatach, na OLX i pchlich targach. Każdy apartament ma swój kolor przewodni, który nadaje mu unikatowy charakter.
4. Sopociaki
Zdjęcia: Maria Miklaszewska, Karolina Synowiec
Mieszkanie, które łączy w sobie funkcje sali zabaw, galerii sztuki i przestrzeni sensorycznej, wydaje się być marzeniem każdego rodzica. W końcu takie wnętrze ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka i jest doskonałym miejscem do samodzielnej zabawy. Dzięki Alicji Safarzyńskiej-Płatos i Michałowi Płatosowi to marzenie może stać się rzeczywistością – przynajmniej na jakiś czas. Para zaprojektowała wyjątkowe mieszkanie sensoryczne na najem krótkoterminowy w Dolnym Sopocie, zwane Sopociaki, które pełni wszystkie wymienione wyżej role.
Autorzy projektu są rodzicami trójki dzieci, dlatego są świadomi potrzeb najmłodszych. Bazując na swojej wiedzy, zaprojektowali miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać wyobraźnię i umiejętności w sposób, który lubią najbardziej – poprzez zabawę i eksplorację.
Znajdziemy tu zlewozmywak na dziecięcej wysokości, antresolę ze zjeżdżalnią, liczne skrytki, ścianki do wspinania, kącik czytelniczy, biurko do prac plastycznych oraz mnóstwo zabawek, gier i książek. Mieszkanie pełne jest elementów sensorycznych, które stymulują zmysły dzieci, takich jak kafelki z przelewającą się kolorową wodą, panele z różnymi strukturami czy tablica manipulacyjna.
5. HERE apartments
Zdjęcia: Migdał Studio
HERE apartments to dwa klimatyczne apartamenty na wynajem, położone w centrum Starego Miasta w Krakowie. Lokale znajdują się w zabytkowym budynku, w grubych, średniowiecznych murach. Głównym założeniem projektu było wpisanie wnętrz w historyczny kontekst miejsca oraz wykreowanie w nich kojącej przestrzeni, w której można odpocząć od zgiełku miasta. Aranżację powierzono krakowskiej pracowni Lessness.
Projektanci skomponowali tu ze sobą dębowe parkiety, ściany z chropowatą fakturą oraz lniane tkaniny. Harmonię do przestrzeni architekci wprowadzili poprzez ograniczenie mebli i rozwiązań architektonicznych o ostrych kątach. Łukowe otwory drzwiowe w połączeniu z naturalną paletą kolorów tworzą spójną i spokojną całość.
W projekcie zrezygnowano z nadmiaru dodatków. Wyposażenie mieszkań ograniczono do niezbędnych mebli, oświetlenia i akcesoriów domowych. Pasy robocze aneksów kuchennych wykończono mikrocementem, którego naturalna barwa doskonale komponuje się z kolorem ścian. Na neutralnym, jasnym tle świetnie prezentują się antyki, będące w posiadaniu rodziny opiekującej się kamienicą od pokoleń.