Jak urządzić kawalerkę? 8 ciekawych aranżacji polskich wnętrz do 40 m2
Małe wnętrze, wielkie wyzwanie. Choć niewielki metraż potrafi skutecznie redukować plany wnętrzarskie, wcale nie oznacza to, że trzeba ograniczać się jedynie do funkcjonalności. Sprytne rozwiązania i wnętrzarskie wytrychy mogą iść w parze z estetyką. Wybraliśmy dla Was 8 wnętrz polskich kawalerek, nie większych niż 40 m2, które łączą w sobie te założenia.
Autor: Redakcja LABEL
Choć wiele osób w małych przestrzeniach decyduje się na jasne, optycznie powiększające wnętrze kolory i brak wzorów, Marta Pietruszyńska i Radosław Standara z pracowni nodo architekci uczynili z nich atut projektu.
W tym 33-metrowym gdańskim mieszkaniu róż podkreślił wnękę, w której zaaranżowano sypialnię i podzielił otwartą przestrzeń na dwie strefy. Pastelowe barwy projektanci połączyli z mocniejszymi plamami koloru w postaci pojedynczych mebli, a jedną ze ścian ozdobiła wzorzysta tapeta.
Fot. Kroniki.studio
Kolejna aranżacja to projekt 35-metrowego mieszkania w Katowicach autorstwa pracowni Mistovia. Na otwartej przestrzeni za półokrągłą ścianą z luksferów ukryto łazienkę. Ten element wnętrza jednocześnie oddzielił nieco sypialnię od strefy dziennej.
Fot. ONI Studio
Na zaledwie 24 m4 Ewie Konkol i Bartosz Baranowskiemu z pracowni k+b architekci udało się stworzyć funkcjonalną przestrzeń pełną sprytnych rozwiązań i estetycznych zachwytów. Za ścianą z kolorowego szkła ukryto łazienkę, co doświetliło również przestrzeń dzienną. W blacie niewielkiej wyspy kuchennej mieści się wysuwany telewizor. W niewielkiej wnęce znalazło się miejsce na sofę.
Fot. Kroniki.studio
To niewielkie mieszkanie wymagało zmiany układu przestrzeni. Oryginalnie kawalerka miała odseparowaną kuchnię, jednak by zyskać trochę przestronności i światła, architektka Katarzyna Sosińska zdecydowała się na zburzenie ścian kuchni. Dzięki temu uzyskano dobrze doświetloną przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym i strefą jadalnianą. Za wysoką zabudową z lustrzanymi frontami kryje się niewielka sypialnia.
Fot. Mood Authors
W tym krakowskim mieszkaniu nie tylko metraż – zaledwie 39 m2 – ale i skosy poddasza były aranżacyjnym wyzwaniem. Małgorzata Wojtyczka dzięki skosom uzyskała umowny podział strefy dziennej, a za przesuwnymi drzwiami garderoby ukryła sypialnię.
Choć sypialnia to niewielka przestrzeń, zmieściło się w niej podwójne łóżko z wysokim zagłówkiem, półka na książki i telewizor.
Fot. Pietruszka Fotografia
W 40-metrowym gdańskim mieszkaniu zaprojektowanym przez Elżbietę Sawicką ze studia em2 Pracownia Projektowa główną rolę gra zielony kubik. Mieści się w nim zabudowa kuchenna, schowek na pralkę, szafki, jest też jednocześnie ścianą łazienki.
Między salonem a sypialnią usunięto ściankę działową i zastąpiono ją dużym przeszkleniem, co optycznie powiększyło przestrzeń. By zachować nieco intymności, przegrodę można zasłonić kotarą.
Fot. Kroniki.studio
Stonowane kolory, naturalne materiały i zaledwie 28 m2 powierzchni. Oszczędne w środkach wyrazu wnętrze projektu pracowni rys.studio to przestrzeń zanurzona w naturalnych materiałach i funkcjonalnej prostocie.
Wnętrze podzielone jest na część kuchenną połączoną z przestrzenią łazienkową oraz otwartą strefę sypialni. Centralnym punktem mieszkania jest ściana nośna z aneksem kuchennym, którą można obejść dookoła, przechodząc przez wszystkie strefy funkcjonalne mieszkania. Sypialnię od łazienki oddzielono zaś przyciemnianą, szklaną ścianą prysznica.
Fot. Zasoby Studio
Dla Karoliny Kulis z pracowni Studio Kulis inspiracją do aranżacji tego warszawskiego mieszkania była stara fotografia Villi Le Lac autorstwa Le Corbusiera. Wnętrze ma zaledwie 36 m2, więc wymagało zmiany układu. Wyburzono ściany działowe – powstała otwarta przestrzeń dzienna z kuchnią, salonem, a za kotarą i zabudową meblową zaaranżowano kącik sypialniany.
Fot. Martyna Rudnicka
Więcej inspracji do urządzania małych wnętrz znajdziecie w &living 30 - „Małe wnętrza z wielką duszą. Architektoniczna kreatywność w niewielkich przestrzeniach”.
W tym wydaniu magazynu przedstawiamy niesamowite historie i inspirujące wnętrza z całego świata. Udowadniają, że nawet niewielkie wnętrze może zachwycać wyjściem poza tradycyjne schematy.