Vintage w Barcelonie
Jesteśmy w lofcie znajdującym się w dzielnicy Poble Nou, w Barcelonie. To przytulne mieszkanie pełne dizajnerskich mebli i dodatków. Za projekt odpowiada Alex March z Alex March Studio.
Hołd dla europejskiego wzornictwa XX wieku
Alex March wyznaje zasadę, że ludzki umysł musi być nieustannie stymulowany, aby się rozwijać i nie pozostawać w stagnacji. Z tego względu zaprojektował wnętrze, w którym każdy detal jest istotny, zaś całość tworzy intrygującą kompozycję. Na „płótnie” w postaci białych ścian i naturalnej podłogi z drewna sosnowego Alex March umieścił perły europejskiego wzornictwa XX wieku.
Galeria sztuki w salonie
W dużym salonie przez ogromne okna sięgające od podłogi do sufitu przenika naturalne światło. Pomieszczenie zdobią meble, takie jak dwa fotele nordyckie i puf zaprojektowany przez architekta i projektanta Gio Pontiego w latach 50. czy stolik kawowy G-Plan z lat 60.
W przestrzeni swoje miejsce znalazł też regał z litego drewna i stali VIA firmy Objects zaprojektowany przez Carme Pinós. Nie brakuje tu także hiszpańskiej ceramiki z lat 50. i 60. oraz rzeźb barcelońskiej ceramistki Marii Masot. Lampa stołowa Somongo projektu Eduardo Alborsa, książki i rośliny w ceramicznych doniczkach dodają wnętrzu domowej atmosfery.
Oprócz tego wzrok przyciąga stojąca przy oknie czarna, brutalistyczna rzeźba w rozmiarze XL z lat 50., która została kupiona na paryskim pchlim targu. Z tego samego targu pochodzi komoda z ciemnego drewna, która oddziela część wypoczynkową od jadalni.
Część jadalniana to prawdziwy hołd dla nordyckiego wystroju wnętrz z drugiej połowy XX wieku. Zarówno bowiem krzesła, stół, jak i lampa wisząca zostały wyprodukowane w Skandynawii w latach 60.-70.
Minimalistyczne miejsce pracy
Podjęto próbę zróżnicowania stylu aranżacji wnętrza w obszarze „home office”. Dzięki minimalistycznym rozwiązaniom oraz ograniczeniu barw do czerni i bieli miejsce sprzyja koncentracji.
Biurko zaprojektował sam Alex March, zaś za fotel odpowiada Phillip Starck, który stworzył projekt specjalnie dla marki XO (1983). Całości dopełnia lampa wisząca duńskiego projektanta Clausa Bonderupa dla Fogh & Mörup (1967) i nietypowe dzieło zamieszczone na lustrze autorstwa Iñaki Moreno.
Azyl w sypialni
Sypialnia to prawdziwy azyl, co udało się uzyskać dzięki zastosowaniu białych tekstyliów. Nad łóżkiem wyróżnia się okrągły ceramiczny obraz typu trencadi zaprojektowany przez Alexa Marcha i Mari Masot.
Warta uwagi jest także czarna, podwieszana lampa „Tresca” zaprojektowana przez walenckiego projektanta Eduardo Alborsa, umieszczona nad biurkiem.
Kuchenne rewolucje
Kuchnia jest utrzymana w bieli i szarościach. Spokojne tło przełamują dodatki w stylu brutalistycznym, na przykład dwa drewniane stołki „Marbella” i dwie ceramiczne duńskie lampy z lat 50.-70. XX wieku.
Wzornictwo w łazience
W łazience ceramiczna podłoga i marmurowe umywalki zostały zaprojektowane przez ceramika Julio Bono. Natomiast dwa kinkiety to projekt Sergio Mazza dla firmy Artemide.
Kącik melomana
Fotel z czerwoną tapicerką służy wyciszeniu się i oddaniu przyjemności płynącej z słuchania muzyki. Złota, mosiężna szafka typu Willy Rizzo służy do przechowywania płyt winylowych i sprzętu muzycznego. Uzupełnieniem zestawu jest trójramienna mosiężna lampa podłogowa z lat 70.