W stuletnim domu fotografki. Natalia Kapsa opowiada nam o tym, jak urządziła starą willę w warszawskim Wawrze

„Jesteśmy z mężem miłośnikami starych domów i od początku zależało nam na zachowaniu jego niepowtarzalnej aury” - mówi fotografka Natalia Kapsa. Swój stuletni dom w warszawskim Wawrze urządziła pamiątkami rodzinnymi oraz znaleziskami z targów staroci i antykwariatów. Natalia Kapsa opowiada również o procesie przywracania starego budynku do życia, zachowywaniu oryginalnych detali oraz swojej drodze do profesjonalnej fotografii.

Autor: MB

Zdjęcia: Natalia Kapsa

https://www.fotografianataliakapsa.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Odwiedzamy warszawski Wawer, spokojną, zieloną dzielnicę Warszawy położoną po prawej stronie Wisły. Jeszcze do 1956 roku była to niezależna miejscowość. Już pod koniec XIX wieku w Wawrze i sąsiadujących z nim miasteczkach zaczęły wyrastać drewniane, letniskowe domki w popularnym wówczas stylu świdermajer. Pociągami przybywali tu mieszkańcy stolicy, by odpocząć nad rzeką czy w lesie i nacieszyć się tutejszym mikroklimatem. Nieopodal historycznej linii otwockiej stoi dom fotografki, Natalii Kapsy, w którym mieszka razem z mężem i prowadzi studio fotograficzne. 

Twój dom jest już sędziwym stulatkiem. Znasz jego historię?

Dom został wybudowany w 1923 roku jako obiekt letniskowy właśnie. Prawdopodobnie należał do przedsiębiorcy z Lublina, właściciela pralni chemicznych. Dowiedzieliśmy się o tym z mężem z listów ukrytych wraz z płytami gramofonowymi w starej walizce, na którą natknęliśmy się podczas przeprowadzki. Ciekawostką jest, że dom jest drewniany, jednakże pokryto go tynkową elewacją, co odróżnia go od popularnych wówczas w okolicy budynków w stylu świdermajer.

W jakim stanie był dom, gdy na niego trafiliście?

Wnętrze wymagało zdecydowanego odświeżenia, a kuchnia i łazienka nadawały się do generalnego remontu. Właściwie wszystko poza łazienką i instalacjami zrobiliśmy z mężem własnoręcznie. Jestem szczególnie dumna, że udało mi się przywrócić do życia oryginalną stolarkę na dawnej werandzie. Kosztowało mnie to wiele wieczorów spędzonych na usuwaniu warstw starej olejnej farby, ale efekt wynagrodził wszystko.

Mimo, że mamy już XXI wiek, we wnętrzu czuć ducha dawnych czasów. Jak udało Wam się zachować ten klimat?

Dom urządziliśmy w większości meblami z poprzedniego mieszkania, które zdążyliśmy zgromadzić na przestrzeni lat. Są to prawie wyłącznie meble drewniane, z historią, po części odziedziczone po przodkach, jak nadstawka z bufetu w stylu art déco i okrągły rozkładany stół po babci Jadwidze, krzesła po babci Łucji, zabytkowy Thonet i drewniane kaszty z drukarni pradziadka Józefa, wszystkie mają dla nas szczególne znaczenie. Mamy też sporo przedmiotów wyszukanych w antykwariatach lub na giełdach staroci. Jednym z naszych ulubionych znalezisk jest dębowa francuska szafa z kryształowym lustrem. Podczas renowacji w ukrytej szufladzie znaleźliśmy wewnątrz stare bilety z paryskiego metra.

Zresztą lokalizacja nowego domu okazała się dla nas łaskawa - w sąsiedniej Falenicy raz w miesiącu odbywa się giełda staroci, na którą jeździmy regularnie. Jesteśmy z mężem miłośnikami starych domów i od początku zależało nam na zachowaniu jego niepowtarzalnej aury.

Na swoim profilu na Instagramie piszesz, że nie lubisz urządzać się na raz. Jak długo zajęło Wam zaaranżowanie tej przestrzeni?
 
Tempo prac było dość szybkie. Wprowadziliśmy się, kiedy łazienka była jeszcze w remoncie, a w kuchni mieliśmy tylko pomalowane ściany. W ciągu miesiąca udało nam się ukończyć najpilniejsze prace i to w przerwach od zajęć zawodowych. Z racji tego, że mieliśmy już zgromadzone ulubione meble, urządzanie przestrzeni poszło błyskawicznie. Lubię jednak czasem zaaranżować coś na nowo, stąd moje częste wizyty na targach staroci i sklepach wnętrzarskich, które dają mi inspirację do zmian. Urządzanie przestrzeni trwa w zasadzie cały czas, to proces. Ten dom zmienia się wraz z nami i bardzo to lubię.

Jakie oryginalne detale udało się Wam zachować we wnętrzu?

Przetrwała oryginalna deska podłogowa, która pięknie skrzypi pod stopami. Największą ozdobą domu jest bez wątpienia przedwojenna stolarka okienna i drzwiowa na dawnej werandzie. Ponadto zachowaliśmy łączenie ścian z sufitem na tzw. butelkę. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko skrzynkowych okien.

Jakie były Twoje wnętrzarskie "must have"?

Odpowiem przewrotnie: moje wnętrzarskie "must have", to dostęp do światła słonecznego i bliskość drzew. Nie ma piękniejszego widoku, niż wędrujące po ścianach światło. Uważam, że otoczenie, w jakim przebywamy, ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Zależało mi zatem na tym, aby dom urządzić przedmiotami ponadczasowymi i dobrej jakości. W równym stopniu chciałam, aby wnętrze było oryginalne. Staram się przedkładać jakość nad ilość, blisko mi do stylu wabi-sabi, dlatego w domu nie gładziliśmy ścian i nie równaliśmy podłóg.

Twój dom to nie tylko przedmioty z przeszłością. Zbierasz też dizajn i sztukę. Prace jakich artystów i projektantów udało Ci się zgromadzić?

Od kilku lat zbieram prace polskich artystów i mam już swoich ulubionych twórców. Nasz dom zdobią m. in. rzeźba Marty Cierluk „Czułość”, ręcznie dmuchane szklane lampy Embassy Interiors, ceramika z krakowskiej pracowni Projectorium czy oryginalne tekturowe drapaki dla kotów od Misspaper. Z ubiegłorocznego Fotofestiwalu w Łodzi przywiozłam ogromny dwumetrowy wydruk z portretem Davida Lyncha trzymającego kurę autorstwa profesora Andrzeja Dragana.

A jak sama trafiłaś do świata profesjonalnej fotografii?

Ta droga była dość długa, bo chociaż fotografuję już połowę mojego życia, to profesjonalnie zajęłam się tym dopiero sześć lat temu. Zawsze fascynował mnie portret i to, ile z niego można wyczytać. Ciekawią mnie ludzkie twarze, dłonie, gesty, intymne portrety. Później dołączyło do tego zainteresowanie wnętrzami oraz dizajnem i to jest to, co robię obecnie - fotografuję wnętrza ludzi i wnętrza domów. Trzy lata temu otworzyłam studio fotograficzne w naszym stuletnim domu w Wawrze, gdzie wykonuję sesje indywidualne i organizuję warsztaty fotograficzne. Jestem autorką okładek kilku płyt jazzowych, w 2022 roku zostałam finalistką konkursu Polish Women Photographers. Mogę powiedzieć, że zatoczyłam koło i obecnie jestem w trakcie pracy nad pierwszym od lat fotograficznym projektem, którego zwieńczeniem ma być wystawa i album. Bardzo jestem ciekawa tej podróży.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.