W warszawskiej kamienicy z 1890 roku
W centrum Warszawy – obok współczesnej architektury, nowoczesnych drapaczy chmur – znajdziemy zaciszne patia zapraszające do klimatycznych, architektonicznych perełek. Tym razem przenosimy się do mieszkania ulokowanego w kamienicy z 1890 roku. Nieprzypadkowe zestawienia kolorystyczne, doskonale współgrające ze sobą faktury, urocze detale oraz ciekawy dizajn spotykają się z funkcjonalnością, za którą odpowiedzialne są projektantki z warszawskiego studia MORR – Kamila Palmowska i Monika Michałowska.
Tradycja na nowo
Choć w mieszkaniu bazą jest biel, podobnie jak w większości projektów studia MORR, nie zabrakło miejsca na śmiałe akcenty kolorystyczne. Już na wejściu wciąga nas klasyczna podłoga z płytek ułożonych w szachownicę. Odcieniom terakoty towarzyszą inne tradycyjne elementy zaaranżowane we współczesny sposób: m.in. na nowo zinterpretowano odświeżony dębowy parkiet ułożony w jodełkę czy błękitna ściana w salonie, pomalowana do poziomu lamperii, która w nowoczesnym wydaniu estetycznie podkreśla i spaja całą aranżację.
Małpa z pomarańczami
Do wnętrza sypialni zapraszają nas przeszklone tradycyjne drzwi w kolorze szlachetnego granatu, od wewnętrznej strony optymalnie obudowane funkcjonalną szafą. W sypialni świadomie ograniczono ilość wyposażenia, stawiając na formę.
Centrum stanowi łóżko z tapicerowanym, welurowym zagłówkiem nieśmiało korespondującym kolorystycznie z pokaźnych rozmiarów obrazem „Małpy z pomarańczami” autorstwa Katarzyny Wysockiej. Motyw dżungli, żywe kontrastowe barwy, bogactwo różnorodnych wzorów przenoszą odbiorcę do atmosfery płócien Henri Rousseau.
Dopełnienie ścian stanowi drewniana, ręcznie malowana maska marki Umasqu z kolekcji inspirowanej tradycyjną sztuką afrykańską. Sznytu wnętrzu dodają symetrycznie umieszczone w zagłówku złote kinkiety, proste w swej formie, zarazem eleganckie. Funkcję przechowywania pełnią minimalistyczne, jasnoszare stalowe półki, będące praktycznym zamiennikiem dla tradycyjnych stolików nocnych. Przytulności nadają miękkie, naturalne tekstylia w pastelowych barwach.
Na przekór monochromatyzmowi
Kuchnia poprzez nieoczywiste zastosowanie barw zaskakuje wszystkich gości. Na przekór monochromatycznym zabudowom kuchennym, projektantki postawiły na niesztampowe rozwiązania estetyczne: beżowe dolne szafki płynnie przechodzą w biel frontów górnej zabudowy, której wzrok przyciąga wyróżniający się jeden front w kolorze bladego różu.
Serce domu
Salon z niewielką jadalnią jest sercem domu, wokół którego tętni codzienne życie. Warto zwrócić uwagę na nietypowe umiejscowienie sofy, która, ustawiona pośrodku, w naturalny sposób dzieli przestrzeń na część jadalnianą oraz wypoczynkową. Granatowej kanapie towarzyszy ażurowy gazetnik vintage oraz stolik kawowy marki HAY o nietypowym połączeniu dwóch kontrastujących materiałów – stali malowanej proszkowo oraz solidnej granitowej podstawy.
Przy oknie stanął prosty, nowoczesny, minimalistyczny stół z ciemnego drewna wzbogacony o niebieski, ceramiczny wazon, szkliwiony w typie fat lava wyprodukowany przez firmę Bay Keramik w latach 60. Estetykę w duchu mid century podkreślają również proste w formie, modernistyczne krzesła. Całość zwieńczona została lekką, papierową lampą w stylu origami.
Znalazło się także miejsce na biblioteczkę – podwieszony hieratyczny regał inspirowany retro, który stał się miejscem ekspozycji ulubionych przedmiotów gospodarzy. Na drewnianych półkach spotkały się zarówno prawdziwe elementy vintage takie jak np. ręcznie malowana, porcelanowa figurka psa z lat 60. z nowoczesnym designem: drewnianą figurką od Kay Bojesen Denmark czy świecą kultowej marki HAY. Zwieńczeniem dekoracji stała się pudrowo różowa lampa przenośna Pantop marki Verpan. Starannie dobrany zbiór tych wszystkich elementów poprzez zaskakujące kombinacje kolorystyczne, nieoczywistą formę zatrzymują wzrok na dłużej.
Na wprost kanapy znalazło się spektakularne rozwiązanie – masywna, acz nieprzytłaczająca w swej formie zabudowa z wkomponowaną wnęką stała się praktycznym i jednocześnie przytulnym siedziskiem. Klimatu vintage nadaje tapeta z motywem florystycznym, która w połączeniu z ceramicznym kinkietem w kolorze wyrazistej czerwieni oraz ceglaną poduszją tworzą intymny zakątek do relaksu.
Łazienka w stylu retro
Łazienka została dopracowana w najdrobniejszych detalach, dzięki temu zachwyca niepowtarzalnym klimatem i niewymuszoną elegancją. Zaskakujące połączenie pierwotnej posadzki z modernistyczną mozaiką oraz bladoniebieskimi, szkliwionymi kafelkami ściennymi stanowi wisienkę na torcie całego projektu.
Retro charakter pomieszczenia potęgują stylizowany karnisz do zasłony prysznicowej, eleganckie i delikatne w formie trójdzielne lustro z dwoma składanym skrzydłami, czarny ceramiczny dekor czy porcelanowy kinkiet nad lustrem.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 52 – „Wokół natury” i & Living – „Dom blisko natury”!