Wielkomiejska enklawa. Apartament z widokiem na Warszawę

Spójne z sobą wątki stylistyczne prowadzą od wejścia do budynku przez części wspólne aż do wnętrza. A tu – urzeka spokój płynący z widoku oglądanego z góry miasta. Propozycja Patrycji Suszek-Rączkowskiej z pracowni Poco Design, by apartament przenikał się z jego najbliższym i dalszym otoczeniem, dała znakomite rezultaty wizualne. Wcześniej jednak architektka zmierzyła się z naprawdę niełatwym rzutem mieszkania. Z sukcesem!

Autor: OS

Zdjęcia: Yassen Hristov / Stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska (Poco Design)

https://www.pocodesign.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Najwyższe, 8. piętro dopracowanego w każdym szczególe apartamentowca na warszawskim Powiślu. A w pakiecie z cenioną lokalizacją – szerokie perspektywy z okien oraz panoramiczny widok z tarasu na dachu… Te walory urzekły zarówno inwestorów, jak i Patrycję Suszek-Rączkowską, założycielkę pracowni Poco Design, do której właściciele mieszkania zwrócili się o zaprojektowanie wnętrz. 

– Kocham naturę, bo w niej znajduję spokój. A tu po raz pierwszy doświadczyłam ukojenia, jakie płynie z widzianego z góry miasta – mówi projektantka. – Mieszkanie z panoramicznym widokiem, gdzie na wysokości wzroku ma się ogromne szybujące ptaki, daje poczucie oderwania od codzienności, od rzeczywistości. Dlatego rozpościerający się za wielkoformatowymi oknami widok zaprosiłam do wnętrza. Wszedł tu i zagościł, jest integralnym składnikiem aranżacji. Do niego nawiązują spokojne kolory i naturalne materiały – podkreśla Patrycja Suszek-Rączkowska.

Projektantka zadbała również o spójność swojej kreacji z estetyką całego budynku. – Zawsze staram się osadzić wnętrze w szerszym kontekście architektonicznym. A tu, dzięki dopracowanym w każdym szczególe elewacjom, foyer i klatkom schodowym, wiele wątków stylistycznych i kolorystycznych mogło prowadzić od drzwi apartamentowca aż do wnętrz mieszkania. To wyraźnie wpływa na ostateczny efekt wizualny, ale przede wszystkim na odczucie harmonii, które chcę zapewnić użytkownikom – objaśnia architektka.

Trójkątny rzut – kwadratura koła

Elegancki budynek w prestiżowej lokalizacji stawiał jednak duże wyzwania, przede wszystkim z uwagi na trójkątny plan apartamentu oraz bardzo dużą liczbę okien. W tej sytuacji trudno było wydzielić pomieszczenia.

Już pierwotnie – w propozycji dewelopera – na niemałej powierzchni przewidziano relatywnie mało funkcji. Ostatecznie właściciele zdecydowali się wręcz zrezygnować z jednej z sypialń, aby jeszcze bardziej podnieść komfort korzystania z pozostałych pomieszczeń. Finalnie na 150 m2 powstał rozległy salon z jadalnią i kuchnią, strefa master (sypialnia z łazienką i garderobą oraz wyjściem na niewielki taras), pokój gościnny, duża łazienka, toaleta i pralnia.

Drugie duże wyzwanie wiązało się z wysokością pomieszczeń. – Przy maksymalnym otwarciu przestrzeni sufit wydawał się znajdować nie dość wysoko. Aby go optycznie podwyższyć, zastosowałam w projekcie kilka zabiegów. Są tu więc drzwi na całą wysokość pomieszczenia, sufity podwieszane tylko tam, gdzie było to techniczne koniecznie, panele ścienne z pionowymi listwami i podświetlane zasłony, które od góry znikają w niszach sufitu – wymienia autorka projektu. Ważnym trikiem było też zastosowanie na podłodze jodełki, która znakomicie odwraca uwagę od skomplikowanego rzutu apartamentu.

Obraz z natury. Wokół wyspy kuchennej

Część dzienna apartamentu to przestrzeń otwarta – zwłaszcza odkąd zniknęła ściana, która od strony drzwi wejściowych niczym parawan przesłaniała spektakularny widok. Pozostał tylko niełatwy do ogrania słup konstrukcyjny.

Ostatecznie wsparła się o niego wyspa kuchenna ze wzorzystego granitu Belvedere o szczotkowanej (jak wszystkie kamienie w domu) powierzchni. U góry zawisła lampa Yanzi marki Artemide. – Jej graficzna forma, zapewne za sprawą tła, skojarzyła mi się z grupą siedzących na gałęzi ptaków – zdradza Patrycja Suszek-Rączkowska.

Za wyspą, na niewielkim fragmencie muru pomiędzy oknami w ostrym narożniku, pojawiła się wysoka zabudowa kuchenna. A w niej – wszystkie urządzenia niezbędne w czasie gotowania, pojemne szafki oraz dodatkowy blat. Co ciekawe, strefa robocza wyposażona została w drzwi kasetowe. Gdy są otwarte, chowają się w bryle zabudowy. Po ich zamknięciu z kolei kuchnia staje się niemal niewidzialna. – Dzięki temu nic nie rozprasza uwagi, gdy domownicy lub goście przysiadają przy wyspie nad filiżanką kawy – objaśnia projektantka. Niemniej strefa robocza uzyskała tę samą najwyższą jakość opracowania co wszystkie pozostałe części apartamentu. Jej niszę w całości (nawet od góry) pokrył ten sam kamień, z którego wykonana jest wyspa. Wnęka przypomina więc wydrążony blok skalny.

Po przeciwnej stronie masywnego słupa znalazła się jadalnia. Króluje tu elegancki rozkładany stół Tuo autorstwa Tomasza Rygalika (Miloni). Choć ma masywną bryłę, okazuje się łatwy w transporcie i prosty w montażu – oto jeden z przejawów znakomitego wzornictwa. Powyżej zawisły delikatne w formach lampy marki Vibia, obok – kompozycja malarska Evy Jablonski.

Harmonia kontrastów. Strefa wypoczynkowa

Granice części wypoczynkowej w nieoczywistej przestrzeni salonu miękko nakreśla dywan Chaand firmy Samarth, wykonany ręcznie z najwyższej jakości jedwabiu artystycznego i wełny. Jest niemalże gładki, dzięki czemu dobrze zespala barwy wnętrza.

Na jego tle stanęła architektoniczna sofa Maxxo o geometrycznej bryle (proj. Juanny Barcelò Borges, Nobonobo). Kanapa ta formą, fakturą i kolorem odważnie kontrastuje z fotelem Fulu jak gdyby złożonym z wyszlifowanych przez wodę otoczaków (proj. David Girelli, Nobonobo). Rzeźbiarski obiekt pomiędzy oknami to lampa podłogowa marki Gubi.

Rozrywki dostarcza tu rozbudowany sprzęt RTV, wkomponowany w zabudowę ściany pokrytą spiekiem kwarcowym (łącznie z frontami wiszącej szafki, co w przypadku kamienia naturalnego byłoby praktycznie niemożliwe). Efekty wrażeniowe w całym apartamencie zapewniają natomiast niezliczone oprawy oświetleniowe, łatwe w regulacji, bo zintegrowane w systemie smart home. – Oprócz bardziej tradycyjnych lamp i lampek sieć oparta na standardzie KNX spina m.in. podświetlenie sufitu oraz szaf i szafek. Pozwala więc w prosty sposób uzyskiwać rozmaite efekty dekoracyjne i programować je w postaci tzw. scen świetlnych – mówi Patrycja Suszek-Rączkowska.

Luksus osobisty. Strefa master

Główną sypialnię apartamentu poprzedza niezwykle elegancka garderoba, w całości wykończona fornirem w odcieniu dąb tobacco. – Nim uzyskaliśmy ten idealny ton, wykonaliśmy niezliczone próbki – wspomina architektka. Co ciekawe, fornir pokrywa też wewnętrzną stronę skrzydła drzwi polskiej marki Piu Design. W analogiczny sposób projektantka zindywidualizowała również wejścia do innych pomieszczeń apartamentu. A tu ciepły ton brązu wzmocniło dymne szkło, zastosowane w podświetlonych od wewnątrz witrynach.

W sypialni wzrok przykuwa wspaniałe łoże Noctua, najnowszy projekt Rolanda Stańczyka dla Home&Hotel Solutions. Forma mebla czerpie ze wzornictwa lat 30. XX wieku, jednocześnie ma w sobie coś z łodzi – tu, na Powiślu, skojarzenia takie są bardzo na miejscu. Uznanie Patrycji Suszek-Rączkowskiej model ten zdobył na równi za sprawą znakomitej formy, jak i najwyższej klasy wykonania. Szlachetny fornir orzechowy pokrywa tu nawet wnętrze pojemnika na pościel! Łoże flankują stoliki nocne autorstwa Tomasza Rygalika (Nobonobo) z lampkami New Works. U dołu przysiadł rzeźbiarski stoper do drzwi Dede (Alessi). Tło dla całej kompozycji tworzy tapeta o mozaikowym wzorze, optycznie podwyższająca wnętrze. Na sąsiedniej ścianie zawisła kolejna praca Evy Jablonski. Monumentalne płótno oscyluje między formami organicznymi a geometrycznymi – tak jak całe wnętrze.

Łazienka master łączy w sobie wątki z wielu krajów. Podłogę tworzy czarny granit Nero Zimbabwe, obecny także na posadzkach w holu, drugiej łazience i WC. Ściany ozdobiła niepowtarzalna reliefowa mozaika ceramiczna, dająca wrażenie płaskorzeźby.

Na tym tle zaprezentowała się polska wanna, włoska konsola umywalkowa oraz czarna armatura AXOR z serii One, która najwyższą jakość niemieckiej technologii łączy ze światową klasą wzornictwa: dwie umywalkowe, wolnostojąca wannowa i bidetowa (obok złota szczotka do WC Merdolino, Alessi). Z tej samej linii pochodzą wszystkie baterie łazienkowe zastosowane w apartamencie. Ich uzupełnieniem nad wanną są minimalistyczne półki-wnęki marki hansgrohe.

Między bielą a czernią. Łazienka i WC

Gościnna łazienka wbrew nazwie służy także domownikom. Dlaczego? W sąsiedztwie głównej sypialni zachęca do relaksu wanna, a tu znalazł się bardziej pragmatyczny natrysk – sterowany wygodnie za sprawą innowacyjnego podtynkowego panelu termostatycznego AXOR One (wmontowany pomiędzy wnękami hansgrohe).

Armatura o znanych nam formach rysuje się mocno na tle szarego marmuru Tundra Grey o bogatej, gęstej siatce drobnych żyłek. Jasna barwa sprawia, że wnętrze dodatkowo zyskuje na przestronności. Unikatowy wzór kamienia oraz wyrafinowaną linię armatury podkreślają różnorodne sceny świetlne, zmieniające się w zależności od potrzeb czy nastroju użytkowników.

Gościnne WC kontrastuje z obiema łazienkami i kolorytem, i w ogóle charakterem. – Wchodzi się tu tylko na chwilę, więc odważniejsze formy nikogo nie zmęczą – uśmiecha się projektantka, gdy prowadzi nas do wnętrza przypominającego czarną szkatułkę. Ściany pomieszczenia pokrywa niepowtarzalna mozaika, z niemałym trudem sprowadzona przez projektantkę z Włoch. Swobodny układ wzoru maleńkich płytek pozwala nam zobaczyć armaturę AXOR One w jeszcze innym wydaniu.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.