Wielkomiejska enklawa. Apartament z widokiem na Warszawę

Spójne z sobą wątki stylistyczne prowadzą od wejścia do budynku przez części wspólne aż do wnętrza. A tu – urzeka spokój płynący z widoku oglądanego z góry miasta. Propozycja Patrycji Suszek-Rączkowskiej z pracowni Poco Design, by apartament przenikał się z jego najbliższym i dalszym otoczeniem, dała znakomite rezultaty wizualne. Wcześniej jednak architektka zmierzyła się z naprawdę niełatwym rzutem mieszkania. Z sukcesem!

Autor: OS

Zdjęcia: Yassen Hristov / Stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska (Poco Design)

https://www.pocodesign.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Najwyższe, 8. piętro dopracowanego w każdym szczególe apartamentowca na warszawskim Powiślu. A w pakiecie z cenioną lokalizacją – szerokie perspektywy z okien oraz panoramiczny widok z tarasu na dachu… Te walory urzekły zarówno inwestorów, jak i Patrycję Suszek-Rączkowską, założycielkę pracowni Poco Design, do której właściciele mieszkania zwrócili się o zaprojektowanie wnętrz. 

– Kocham naturę, bo w niej znajduję spokój. A tu po raz pierwszy doświadczyłam ukojenia, jakie płynie z widzianego z góry miasta – mówi projektantka. – Mieszkanie z panoramicznym widokiem, gdzie na wysokości wzroku ma się ogromne szybujące ptaki, daje poczucie oderwania od codzienności, od rzeczywistości. Dlatego rozpościerający się za wielkoformatowymi oknami widok zaprosiłam do wnętrza. Wszedł tu i zagościł, jest integralnym składnikiem aranżacji. Do niego nawiązują spokojne kolory i naturalne materiały – podkreśla Patrycja Suszek-Rączkowska.

Projektantka zadbała również o spójność swojej kreacji z estetyką całego budynku. – Zawsze staram się osadzić wnętrze w szerszym kontekście architektonicznym. A tu, dzięki dopracowanym w każdym szczególe elewacjom, foyer i klatkom schodowym, wiele wątków stylistycznych i kolorystycznych mogło prowadzić od drzwi apartamentowca aż do wnętrz mieszkania. To wyraźnie wpływa na ostateczny efekt wizualny, ale przede wszystkim na odczucie harmonii, które chcę zapewnić użytkownikom – objaśnia architektka.

Trójkątny rzut – kwadratura koła

Elegancki budynek w prestiżowej lokalizacji stawiał jednak duże wyzwania, przede wszystkim z uwagi na trójkątny plan apartamentu oraz bardzo dużą liczbę okien. W tej sytuacji trudno było wydzielić pomieszczenia.

Już pierwotnie – w propozycji dewelopera – na niemałej powierzchni przewidziano relatywnie mało funkcji. Ostatecznie właściciele zdecydowali się wręcz zrezygnować z jednej z sypialń, aby jeszcze bardziej podnieść komfort korzystania z pozostałych pomieszczeń. Finalnie na 150 m2 powstał rozległy salon z jadalnią i kuchnią, strefa master (sypialnia z łazienką i garderobą oraz wyjściem na niewielki taras), pokój gościnny, duża łazienka, toaleta i pralnia.

Drugie duże wyzwanie wiązało się z wysokością pomieszczeń. – Przy maksymalnym otwarciu przestrzeni sufit wydawał się znajdować nie dość wysoko. Aby go optycznie podwyższyć, zastosowałam w projekcie kilka zabiegów. Są tu więc drzwi na całą wysokość pomieszczenia, sufity podwieszane tylko tam, gdzie było to techniczne koniecznie, panele ścienne z pionowymi listwami i podświetlane zasłony, które od góry znikają w niszach sufitu – wymienia autorka projektu. Ważnym trikiem było też zastosowanie na podłodze jodełki, która znakomicie odwraca uwagę od skomplikowanego rzutu apartamentu.

Obraz z natury. Wokół wyspy kuchennej

Część dzienna apartamentu to przestrzeń otwarta – zwłaszcza odkąd zniknęła ściana, która od strony drzwi wejściowych niczym parawan przesłaniała spektakularny widok. Pozostał tylko niełatwy do ogrania słup konstrukcyjny.

Ostatecznie wsparła się o niego wyspa kuchenna ze wzorzystego granitu Belvedere o szczotkowanej (jak wszystkie kamienie w domu) powierzchni. U góry zawisła lampa Yanzi marki Artemide. – Jej graficzna forma, zapewne za sprawą tła, skojarzyła mi się z grupą siedzących na gałęzi ptaków – zdradza Patrycja Suszek-Rączkowska.

Za wyspą, na niewielkim fragmencie muru pomiędzy oknami w ostrym narożniku, pojawiła się wysoka zabudowa kuchenna. A w niej – wszystkie urządzenia niezbędne w czasie gotowania, pojemne szafki oraz dodatkowy blat. Co ciekawe, strefa robocza wyposażona została w drzwi kasetowe. Gdy są otwarte, chowają się w bryle zabudowy. Po ich zamknięciu z kolei kuchnia staje się niemal niewidzialna. – Dzięki temu nic nie rozprasza uwagi, gdy domownicy lub goście przysiadają przy wyspie nad filiżanką kawy – objaśnia projektantka. Niemniej strefa robocza uzyskała tę samą najwyższą jakość opracowania co wszystkie pozostałe części apartamentu. Jej niszę w całości (nawet od góry) pokrył ten sam kamień, z którego wykonana jest wyspa. Wnęka przypomina więc wydrążony blok skalny.

Po przeciwnej stronie masywnego słupa znalazła się jadalnia. Króluje tu elegancki rozkładany stół Tuo autorstwa Tomasza Rygalika (Miloni). Choć ma masywną bryłę, okazuje się łatwy w transporcie i prosty w montażu – oto jeden z przejawów znakomitego wzornictwa. Powyżej zawisły delikatne w formach lampy marki Vibia, obok – kompozycja malarska Evy Jablonski.

Harmonia kontrastów. Strefa wypoczynkowa

Granice części wypoczynkowej w nieoczywistej przestrzeni salonu miękko nakreśla dywan Chaand firmy Samarth, wykonany ręcznie z najwyższej jakości jedwabiu artystycznego i wełny. Jest niemalże gładki, dzięki czemu dobrze zespala barwy wnętrza.

Na jego tle stanęła architektoniczna sofa Maxxo o geometrycznej bryle (proj. Juanny Barcelò Borges, Nobonobo). Kanapa ta formą, fakturą i kolorem odważnie kontrastuje z fotelem Fulu jak gdyby złożonym z wyszlifowanych przez wodę otoczaków (proj. David Girelli, Nobonobo). Rzeźbiarski obiekt pomiędzy oknami to lampa podłogowa marki Gubi.

Rozrywki dostarcza tu rozbudowany sprzęt RTV, wkomponowany w zabudowę ściany pokrytą spiekiem kwarcowym (łącznie z frontami wiszącej szafki, co w przypadku kamienia naturalnego byłoby praktycznie niemożliwe). Efekty wrażeniowe w całym apartamencie zapewniają natomiast niezliczone oprawy oświetleniowe, łatwe w regulacji, bo zintegrowane w systemie smart home. – Oprócz bardziej tradycyjnych lamp i lampek sieć oparta na standardzie KNX spina m.in. podświetlenie sufitu oraz szaf i szafek. Pozwala więc w prosty sposób uzyskiwać rozmaite efekty dekoracyjne i programować je w postaci tzw. scen świetlnych – mówi Patrycja Suszek-Rączkowska.

Luksus osobisty. Strefa master

Główną sypialnię apartamentu poprzedza niezwykle elegancka garderoba, w całości wykończona fornirem w odcieniu dąb tobacco. – Nim uzyskaliśmy ten idealny ton, wykonaliśmy niezliczone próbki – wspomina architektka. Co ciekawe, fornir pokrywa też wewnętrzną stronę skrzydła drzwi polskiej marki Piu Design. W analogiczny sposób projektantka zindywidualizowała również wejścia do innych pomieszczeń apartamentu. A tu ciepły ton brązu wzmocniło dymne szkło, zastosowane w podświetlonych od wewnątrz witrynach.

W sypialni wzrok przykuwa wspaniałe łoże Noctua, najnowszy projekt Rolanda Stańczyka dla Home&Hotel Solutions. Forma mebla czerpie ze wzornictwa lat 30. XX wieku, jednocześnie ma w sobie coś z łodzi – tu, na Powiślu, skojarzenia takie są bardzo na miejscu. Uznanie Patrycji Suszek-Rączkowskiej model ten zdobył na równi za sprawą znakomitej formy, jak i najwyższej klasy wykonania. Szlachetny fornir orzechowy pokrywa tu nawet wnętrze pojemnika na pościel! Łoże flankują stoliki nocne autorstwa Tomasza Rygalika (Nobonobo) z lampkami New Works. U dołu przysiadł rzeźbiarski stoper do drzwi Dede (Alessi). Tło dla całej kompozycji tworzy tapeta o mozaikowym wzorze, optycznie podwyższająca wnętrze. Na sąsiedniej ścianie zawisła kolejna praca Evy Jablonski. Monumentalne płótno oscyluje między formami organicznymi a geometrycznymi – tak jak całe wnętrze.

Łazienka master łączy w sobie wątki z wielu krajów. Podłogę tworzy czarny granit Nero Zimbabwe, obecny także na posadzkach w holu, drugiej łazience i WC. Ściany ozdobiła niepowtarzalna reliefowa mozaika ceramiczna, dająca wrażenie płaskorzeźby.

Na tym tle zaprezentowała się polska wanna, włoska konsola umywalkowa oraz czarna armatura AXOR z serii One, która najwyższą jakość niemieckiej technologii łączy ze światową klasą wzornictwa: dwie umywalkowe, wolnostojąca wannowa i bidetowa (obok złota szczotka do WC Merdolino, Alessi). Z tej samej linii pochodzą wszystkie baterie łazienkowe zastosowane w apartamencie. Ich uzupełnieniem nad wanną są minimalistyczne półki-wnęki marki hansgrohe.

Między bielą a czernią. Łazienka i WC

Gościnna łazienka wbrew nazwie służy także domownikom. Dlaczego? W sąsiedztwie głównej sypialni zachęca do relaksu wanna, a tu znalazł się bardziej pragmatyczny natrysk – sterowany wygodnie za sprawą innowacyjnego podtynkowego panelu termostatycznego AXOR One (wmontowany pomiędzy wnękami hansgrohe).

Armatura o znanych nam formach rysuje się mocno na tle szarego marmuru Tundra Grey o bogatej, gęstej siatce drobnych żyłek. Jasna barwa sprawia, że wnętrze dodatkowo zyskuje na przestronności. Unikatowy wzór kamienia oraz wyrafinowaną linię armatury podkreślają różnorodne sceny świetlne, zmieniające się w zależności od potrzeb czy nastroju użytkowników.

Gościnne WC kontrastuje z obiema łazienkami i kolorytem, i w ogóle charakterem. – Wchodzi się tu tylko na chwilę, więc odważniejsze formy nikogo nie zmęczą – uśmiecha się projektantka, gdy prowadzi nas do wnętrza przypominającego czarną szkatułkę. Ściany pomieszczenia pokrywa niepowtarzalna mozaika, z niemałym trudem sprowadzona przez projektantkę z Włoch. Swobodny układ wzoru maleńkich płytek pozwala nam zobaczyć armaturę AXOR One w jeszcze innym wydaniu.

Zobacz także:

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.