Willa w stylu Bauhaus
Dom, który dziś Wam prezentujemy, to typowa willa w stylu Bauhaus. Została wybudowana w 1936 roku, zaś jej powierzchnia wynosi 250 m2. Zespół ze studia Loft Kolasiński zaaranżował wnętrze willi w sposób wydobywający jej piękno – pozwolił przeszłości rozgościć się w teraźniejszości.
- Dokładnie w roku obchodów stulecia Bauhausu otrzymaliśmy zlecenie na realizację kompleksowego projektu wnętrz niezwykłego domu w Konstancinie-Jeziornie – mówią przedstawiciele studia Loft Kolasiński.
Kilka charakterystycznych cech w architekturze budynku pozwala podejrzewać, że jego autorem mógł być Lucjan Korngold, jednak nie zachowała się żadna dokumentacja, która mogłaby to potwierdzić.
Na parterze domu znajdują się salon z częścią gabinetową, strefa kominkowa, kuchnia z małą jadalnią i spiżarnią, duża jadalnia z częścią wypoczynkową i mała łazienka. Natomiast na piętrze mieści się biblioteka, pokój gościnny, sypialnia, garderoba i łazienka.
Po przeprowadzeniu generalnego remontu wnętrze budynku pozostało w stanie surowym. Należało więc zaprojektować nowe schody, kominek, stolarkę wewnętrzną, łazienki, garderobę, kuchnię oraz dobrać parkiety i mozaiki podłogowe. Głównym założeniem w projekcie wnętrz było nawiązanie do stylu Bauhaus w połączeniu z modernizmem lat 50. i 60.
Dużym wyzwaniem okazało się przy tym zaprojektowanie mebli zdolnych pomieścić kolekcję około dziesięciu tysięcy książek, jednakże projektanci ze studia Loft Kolasiński podołali temu zadaniu.
Studio Loft Kolasiński bowiem nie tylko projektuje wnętrza, ale specjalizuje się także w projektowaniu mebli. W konsekwencji w willi znalazły się meble ich projektu – stoły, komody, biblioteki, witryny, przesłony, ławki, łóżko, stoliki nocne, meble kuchenne i łazienkowe, lustra czy kabina prysznicowa. Meble wykonali Patryk Bieg Woodmaker i Marcin Wyszecki Woodeffect. W projekcie wykorzystane zostały również lampy podłogowe Brazilian Punk projektu Loft Kolasiński wykonane przez firmę Zbigniew Dzitkowski-Stolarstwo. Jednak we wnętrzu willi nie znajdziemy jedynie mebli projektu studia.
- Na potrzeby projektu zebraliśmy kolekcję wpisujących się w styl domu mebli, lamp i akcesoriów pochodzących z Czech, Holandii, Francji, Polski, USA, Włoch, Danii, Hiszpanii – dodaje zespół.
Wśród nich znalazły się projekty autorstwa: Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca & Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa & Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana i Patricii Urquioli.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wnętrze tego domu przypomina galerię sztuki. Do jego dekoracji wykorzystane zostały grafiki, ceramika i rzeźby autorstwa Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz-Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego czy Wojciecha Ledera.