Współczesny luksus może być przytulny, a ten projekt doskonale to udowadnia
Choć rzadko prezentujemy wizualizacje, w przypadku tego projektu postanowiliśmy zrobić wyjątek. Architekci z Paweł Jurkiewicz Studio i Adpo Studio dowiedli nim bowiem, że luksus we współczesnym rozumieniu nie musi być zimny i bezduszny – zamiast tego może urzekać przytulnością oraz domowym ciepłem.
Pracując nad koncepcją, architekci inspirację zaczerpnęli z estetyki mid-century modern. Z tego względu nie brakuje w niej charakterystycznych dla stylu czystych linii, prostych kształtów i naturalnych materiałów. „W projekcie połączyliśmy miękkie formy z geometrycznymi i surowymi elementami, tworząc tym samym harmonijną równowagę między nowoczesnością a domowym ciepłem. Mocne, rzeźbiarskie detale zapewniły wnętrzu wyrazistość” – opowiada Paweł Jurkiewicz, współautor projektu. Aranżację wyróżnia przy tym motyw schodków i różnic poziomów inspirowany portalem wejściowym kamienicy.
Ściany w kremowej bieli podkreślają naturalne światło, wpadające przez duże okna, a głębokie brązy i czernie na meblach dodają przestrzeni głębi. Idealnie komponuje się z nimi podłoga – drewniana jodełka o ciepłym, średniobrązowym odcieniu. Wyraziste akcenty kolorystyczne, takie jak musztardowe fotele „Cubo” projektu Jorge’a Zalszupina czy wyspa kuchenna w lakierowanym wykończeniu, kontrastują z chłodnym marmurem i stalowymi detalami. W częściach prywatnych zastosowano ciemniejsze, bardziej otulające materiały. „Fornirowane ściany w sypialni i łazience tworzą wrażenie luksusowej szkatułki” – zauważa Paweł.
Dzięki przemyślanemu wyposażeniu mieszkanie przypomina galerię najwyższej klasy wzornictwa.
W salonie (oprócz wspomnianych wyżej foteli) uwagę skupia klasyk dizajnu – organiczna sofa „Soriana” zaprojektowana przez Afrę i Tobię Scarpa dla marki Cassina. W centrum pomieszczenia stanęły kamienne stoliki kawowe „JAZ” Christopera Delcourta, które budzą skojarzenie z biżuterią. Tło dla elementów tworzą drewniany fotel „PK0 ATM” projektu Poula Kjærholma, marki Fritz Hansen, oraz długa komoda z ciemnego drewna, autorskiego projektu. Nad całością góruje minimalistyczna lampa sufitowa „Voyager Orb” Allied Maker.
Sercem jadalni jest prosty stół „YBU” zaprojektowany przez Jeana Pierre'a Tortila dla marki Christophe’a Delcourta. Mebel otaczają ikoniczne krzesła „Tulip” projektu Eero Saarine’a, firmy Knoll, urzekające tapicerką w kolorze mchu. Projekt dopełnia żyrandol „Endless straight” marki Roll&Hill, o niebanalnym kształcie tuby.
W gabinecie spójną kompozycję tworzą razem zielone fotele „Flauner” marki GUBI oraz marmurowy stołek „Eros” Agape Casa, zaprojektowany przez Angelo Mangiarotti’ego, który świetnie współgra z kamiennym parapetem. Centralnie położony, zielony dywan „Loops” firmy Nordic Knots przypomina wiosenną trawę. Regał „Rivet” marki Fraza CPH stanowi idealne miejsce do przechowywania książek. Najważniejszym miejscem pomieszczenia jest jednak biurko autorskiego projektu, do którego wykonania zostanie użyty fornir z katalogu ALPI.
W kuchni, na tle szafek o kamiennych frontach i kamiennej podłodze majestatycznie prezentują się lakierowana wyspa z blatem z trawertynu rosso oraz duży, czarny okap o geometrycznym kształcie.
Unikalny charakter sypialni nadaje minimalistyczne łóżko autorskiego projektu, pokryte welurem Dedar Milano. Uwagę zwraca jego zagłówek o drewnianej konstrukcji, tapicerowany w odcieniu miodowym, w którym ukryto półki. Jasny dywan, za którego projekt również odpowiadają architekci, subtelnie definiuje strefę wypoczynkową wokół łóżka. Artystyczny akcent wprowadza do wnętrza klasyczny, kamienny tors na czarnym postumencie. Na ścianie obok łóżka znajduje się abstrakcyjna grafika w czarno-białej kolorystyce, która kontrastuje z wszechobecnym tu ciepłym drewnem.
Monumentalność umywalki z niebieskiego, dekoracyjnego kamienia w łazience przełamują kinkiety „Libellula” z polerowanego mosiądzu, zaprojektowane przez Jana Garncarka.