Wyjątkowe SPA w SoHo
Przestrzeń ma bardzo duży wpływ na nasze dobre samopoczucie. Dlatego nie dziwi fakt, że przy tworzeniu tego wyjątkowego SPA i studia akupunktury bardzo ważny był projekt wnętrza, który jednocześnie miał wyróżnić miejsce na bogatym nowojorskim rynku i pozwolić jego klientom na głęboki relaks w przyjemnej atmosferze. Tego wyzwania podjęło się studio Frederick Tang Architecture.
SPA mieści się w zabytkowym mieszkaniu, na 12. piętrze kupieckiego domu z 1901 roku w SoHo. Jedną z głównych inspiracji architektów był znajdujący się tu charakterystyczny, okrągły świetlik, który nadał ton całemu wnętrzu. Delikatne, zakrzywione linie promieniują z atrium na pomieszczenia zabiegowe. Jasne drewno i kamień uzupełniono odcieniami zieleni, miedzi, terakoty i brzoskwini, wszystkie te barwy wybrano ze względu na ich uspokajające działanie.
Drzwi wejściowe otwierają się na dużą recepcję ozdobioną czterema łukowymi oknami, które wypełniają pokój światłem i odsłaniają rozległe widoki na Broadway. Aby zmaksymalizować przestrzeń i w pełni wykorzystać naturalne światło, obszar ten służy również jako miejsce spotkań i zajęć. Nasycone przejścia kolorystyczne we wnętrzu inspirowane były pracą i teorią kolorów artystów takich jak Wassily Kandinsky, Mark Rothko i James Turrell.
„Poza pragmatycznymi i technicznymi wymaganiami gabinetów odnowy biologicznej, właścicielka studia chciała zapewnić miejsce społeczności, w którym ludzie mogliby się gromadzić, dzielić się wiedzą, brać udział w zajęciach i budować relacje” – mówi założyciel i dyrektor FTA Frederick Tang.
Idealnie sprawdzi się do tego niestandardowa ławka wykonana z listew z białego dębu i miedzi. Unoszące się nad nimi, ręcznie robione ceramiczne wisiorki Elsy Foulon i kinkiety w kształcie kul, pochodzące z Grecji uzupełniają całość.
Długi, szeroki korytarz rozciąga się od recepcji przez łukowate przejście, w którym odbijają się frontowe okna. Pomalowany na głęboką zieleń, wskazuje na ruch w kierunku bardziej intymnych przestrzeni: poszczególne gabinety zabiegowe rozciągają się z każdej strony sali.
Z tyłu korytarza drugie przejście otwiera się na strefę zaplecza, gdzie architekci umieścili nowe biuro, aptekę z ziołami, spiżarnię dla personelu i łazienkę. Istniejąca kuchnia została odnowiona dzięki szafkom w zieleni.