Z miłości do ponadczasowego piękna. Zaglądamy do mieszkania rzemieślniczki

Stary Żoliborz to warszawska dzielnica szczególnie ceniona przez wielbicieli zabytkowej architektury. Niemal za każdym rogiem kryje się tu projekt wart uwagi: modernistyczne wille, porośnięte starymi drzewami Sady Żoliborskie, plac Henkla z 1925 roku, powstałe w latach 20. XX wieku budynki przy ulicy Brodzińskiego czy blok mieszkalny przy ulicy Próchnika (zaprojektowany w latach 1936–1947) o niezwykle rzeźbiarskim dekorze. Nic więc dziwnego, że w tym otoczeniu doskonale odnalazła się Sylwia Biegaj. Ta rzemieślniczka zajmująca się tapicerstwem ceni bowiem zarówno historyczną architekturę, jak i wzornictwo, szczególnie z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Urzeczona urokiem dzielnicy, w której wciąż czuć ducha przeszłości, postanowiła zamieszkać w niej wraz z rodziną. 

Autor: JS

Zdjęcia: Martyna Rudnicka

http://schudystudio.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Sylwia Biegaj zainteresowała się starymi meblami w zasadzie już w dzieciństwie. Od zawsze przyciągały ją zabytkowe przedmioty. Jednocześnie interesowały ją prace manualne – wolny czas często spędzała więc na szyciu, malowaniu i majsterkowaniu. Wspierała ją w tym mama, po której odziedziczyła rękodzielniczego bakcyla.

Z czasem Sylwię pochłonęły inne sprawy. Przez 10 lat pracowała w branży marketingowej, ale pasja do rzemiosła nigdy nie przeminęła. W wieku 30 lat zdecydowała się więc przewrócić swoje życie do góry nogami i nauczyć się nowego zawodu – tapicerstwa. Rozpoczęła praktyki w warsztatach rzemieślniczych, aby po kilku latach otworzyć własną pracownię na Starym Żoliborzu. Wraz z mężem postanowili również w tej dzielnicy zamieszkać. Poszukiwanie idealnego mieszkania trwało niemal rok, ale w końcu zakończyło się sukcesem. 

Na decyzję o przeprowadzce rodziny wpłynęła nie tylko historyczna architektura. Istotne były także doskonała komunikacja dzielnicy, łatwy dostęp do usług i innych świadczeń oraz wszechobecna zieleń. Do swojej pracowni, oddalonej dwa kilometry od domu, Sylwia dociera spacerem, codziennie mijając perły architektury i natury. Michała od miejsca pracy dzieli jedynie 10 minut tramwajem, zaś od przedszkola, do którego chodzi ich córka Janka – tylko 15 minut pieszo.

Sylwia Biegaj kocha przedmioty i rozwiązania, które nie tracą uroku w miarę upływu czasu. Zależało jej, aby architekt wnętrz, któremu powierzyłaby zaprojektowanie swojego wymarzonego mieszkania, miał podobne podejście do trendów. Podczas poszukiwań trafiła na pracownię Schudy Studio, prowadzoną przez Katarzynę Schudy, której bliskie jest kreowanie ponadczasowych przestrzeni. Już po pierwszej rozmowie z projektantką Sylwia wiedziała, że znalazła właściwą osobę.

Projekt stanowił niemałe wyzwanie, bo lokal wymagał generalnego remontu. Konieczna była wymiana instalacji elektrycznej, grzejników i instalacji wodnej. Zmiany wymagał również jego układ. Należało powiększyć łazienkę i wygospodarować miejsca do przechowywania. Ze względu na ograniczoną powierzchnię mieszkania (58 m2) nie było to łatwe zadanie, ale efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania inwestorów. 

Ostatecznie przeniesiono ścianę między kuchnią a łazienką, dzięki czemu w łazience zmieściły się prysznic, szafka z umywalką i pralko-suszarka. Sprzęty gospodarstwa domowego ukryto głównie w przestronnej szafie w sypialni. Przy tym w aranżacji zachowano wszystkie historyczne elementy, które dało się odrestaurować. Odnowiono solidny dębowy parkiet, okna i stare mosiężne klamki. 

Mieszkanie jest otwarte na dwie strony świata, dzięki czemu wpada do niego dużo dziennego światła. Kolejny atut lokum to bez wątpienia bujna roślinność za oknami, która zagląda do wnętrza każdego pokoju. Zieleń świetnie komponuje się z bielą, która pokrywa ściany, optycznie powiększając przestrzeń. Jednocześnie barwa ta stanowi doskonałe tło dla przedmiotów ze sklepów sieciowych i dla mebli vintage, które łączą się tu razem w spójną całość.

W trakcie prac aranżacyjnych niezmiernie przydały się umiejętności tapicerskie Sylwii, która odrestaurowała m.in. stojące w salonie krzesła i fotel. W pomieszczeniu znalazł się także klejnot z lat. 50 XX wieku – komoda projektu Dietera Waeckerlina, o długości dwóch i pół metra, którą sprowadzono aż z Niemiec.

Ponadto w pokoju dziennym wzrok przyciągają zabytkowe lampy. Tę brązową o organicznej formie Sylwia odziedziczyła po babci, zaś zieloną lampę, stojącą obecnie na parapecie, inwestorzy nabyli w zaprzyjaźnionym sklepie z antykami. Najciekawsza jest jednak nietuzinkowa lampa nad stołem jadalnianym. To świetny przykład upcyklingu – obiekt bowiem wykonano z klosza lampy z domu rodzinnego Michała i stalowej konstrukcji.

W aranżacji nie mogło zabraknąć kolekcji ceramiki, która należy do Sylwii i jej męża Michała. Ścianę obok zabudowy kuchennej, wyróżniającej się intensywną zielenią, zdobią talerze z pracowni Fenek Studio. Uroku komodzie w salonie dodaje stojący na niej charakterystyczny wazon projektu Malwiny Konopackiej. Kubki autorstwa Trzask Ceramics, a także miski i półmiski wykonane przez przyjaciół inwestorów są używane na co dzień.

Jak mówią Sylwia i Michał, ich córkę zawsze rozpiera energia. Uwielbia rysować, wspinać się i tańczyć. Żeby zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca do realizowania zainteresowań, na potrzeby córki przeznaczyli pokój trzy razy większy od swojej sypialni. W obu pomieszczeniach uwagę zwracają elementy ręcznie zrobione przez Sylwię – w pokoju córki uroczy puf, ozdobiony wzorem w misie, a w sypialni rodziców czerwone zagłówki łóżka, wykonane według projektu Schudy Studio.

Sylwia powtarza, że w starych meblach urzeka ją ich przeszłość. Z szacunku do niej podczas pracy dokłada starań, aby zachować formę i styl mebli. Robi wszystko, aby nie zniszczyć pierwotnego projektu. Podobne podejście miała, nadając nowy wygląd swojemu mieszkaniu. Wspólnie z Katarzyną Schudy ukształtowały przestrzeń z szacunkiem do historii, która urzeka ponadczasowym pięknem.

Tekst: Joanna Sokołowska

Artykuł został opublikowany w & LIVING 29 – „Made in Poland. Kształtowanie przestrzeni i lepszej rzeczywistości. Wnętrza polskich mieszkań i domów”. To – jak i inne nasze drukowane wydania – można nabyć w naszym sklepie online.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.