Z wizytą u Oriny Krajewskiej. Jak mieszka aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”?

Orina Krajewska. Aktorka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”. Autorka książek i podcastów z ekspertami poświęconych zdrowiu i zdrowemu stylowi życia. Opowiada o znaczeniu codziennych rytuałów, podążaniu za pasją, o wspierającej mocy otoczenia oraz o drodze do osiągnięcia wewnętrznej równowagi.

Autor: PM

Zdjęcia: ZASOBY STUDIO, stylizacja wnętrz: JAM KOLEKTYW

https://omnires.com/pl/stories

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jak wygląda Twoja codzienność?


Zawodowe życie dzielę na pół. Łączę dwa ważne obszary, które mi towarzyszą. Skończyłam szkołę teatralną, gram. Na co dzień jestem związana z serialem Barwy Szczęścia. To jest ta jedna droga. Druga wiąże się z prowadzeniem fundacji, która na początku zajmowała się integralnym wsparciem w leczeniu onkologicznym, a rozwinęła się w coś większego, związanego z całościowym podejściem do zdrowia, profilaktyką i zdrowym stylem życia. Z tej działalności pączkuje jeszcze mnóstwo rzeczy, które stały się dla mnie życiową ścieżką. Podążając nią mam okazję poznawać wielu wspaniałych specjalistów i specjalistki, terapeutów, terapeutki i lekarzy z różnych dziedzin związanych ze zdrowiem. Prowadzę podcast, do tej pory napisałam dwie książki. Lubię nazywać siebie poszukiwaczką.

Czy to jest pasja, czy masz poczucie misji? 

I jedno i drugie. Misja jako taka jest dla mnie w życiu bardzo ważna. Daje mi poczucie sensu i celu. Ale nie jestem nią uwiązana, nie czuję też, że jestem do działalności fundacji zobowiązana np. z powodu doświadczenia rodzinnego. Mam poczucie wolności w tym, co robię. Pytanie dotyczące tego, czym właściwie jest zdrowie, na ile leży ono w naszych rękach stało się moim życiowym poszukiwaniem, które nigdy się nie kończy. Dzisiaj zdrowie rozumiem właśnie w ten sposób – to nie jest stan stały, który można osiągnąć raz na zawsze – pracujemy nad nim codziennie. Wszystko, co wspólnie całym zespołem w fundacji robimy, wszystkie warsztaty, wykłady, akcje edukacyjne i rozmowy, które przeprowadzam w ramach wywiadów, mają na mnie wpływ, naprawdę czynnie z nich korzystam.

Jak prowadzenie fundacji wpłynęło na Twoje własne podejście do zdrowia?

Diametralnie. Dopiero impuls rodzinny sprawił, że zaczęłam się w ogóle nad zdrowiem zastanawiać [choroba i śmierć mamy, Małgorzaty Braunek – przyp. red.]. Wcześniej nie było ono w polu mojego zainteresowania. Mając tę refleksję, mogę mówić o sobie sprzed i po zaangażowaniu się w działania fundacji. Z czasem holistyczne, integralne podejście do zdrowia stało się dla mnie filozofią życia. Jest głęboką wskazówką jak żyć, jak widzieć świat. Ta filozofia przede wszystkim wskazuje na to, że wszystko jest ze sobą połączone, a zdrowie to równowaga na poziomie ciała, ducha i umysłu. Równowagę tę osiągać możemy poprzez zdrowy styl życia, uważność, rozwój osobisty, emocjonalny, relacyjny. W dużej mierze to ścieżka w kierunku równowagi wewnętrznej. Według mnie chodzi o ciągłe zbliżanie się do niej i pozostawanie w niej jak najdłużej. Zapraszanie różnych metod i narzędzi które pomagają nam na codzień ją utrzymać. Moim sposobem na nią jest zachowywanie otwartości i podchodzenie elastycznie do tego, co robię. Praktykuję jogę, pracuję nad uważnością, chodzę na boks. Jeżeli ciągnie mnie do terapeutycznych poszukiwań w kierunkach, które mogą coś wnieść do mojego życia, to staram się podążać za tym głosem. Sprawdzać, uczyć się.

W holistycznym podejściu do zdrowia z pewnością ważną rolę odgrywa zdrowe odżywianie. Jak to wygląda w Twoim życiu?

Dieta jest jednym z filarów zdrowia. To był prawdopodobnie pierwszy element, który zaczęłam zmieniać i bardzo szybko zobaczyłam jak niezwykle determinuje to, jak się czuję. Wierzę w sprawczość, która przekłada się na jakość naszego życia. Zmiana diety zaczęła się dla mnie od tego, że zaczęłam zastanawiać się nad tym, jakie produkty wybieram, czy są zdrowe, jak są produkowane. To się od razu połączyło z większą świadomością środowiskową. Wtedy tak naprawdę zaczęłam rozumieć podstawę holistycznego podejścia, że wszystko jest ze sobą połączone. Sposób, w jaki się odżywiam, jakie produkty wybieram, wpływa na to, jak się czuję. Jeżeli zjem coś, co mi nie służy, to czuję się zmęczona, zdenerwowana, nic mi się nie chce – to nie jest tylko ciało, ale też umysł. A jak świadomie wybieram produkty, które mi służą, czuję się doenergetyzowana, od razu jest mi lepiej na poziomie umysłu, a co za tym idzie na poziomie energii życiowej, emocji.

A jak jest u Ciebie z piciem wody? Co pomaga w zdrowych nawykach w tym względzie?

Z nawykiem picia wody nie było tak łatwo. Do niedawna codziennie rano niemal kąpałam się w kawie. I tutaj nadeszła duża zmiana. Od roku nie piję kawy, zamiast niej zaczęłam świadomie wprowadzać swój własny rytuał picia wody. Czuję ogromną różnicę, odkąd zaczęłam to robić. Wodę piję rano i wieczorem.

Cieszę się, że wyrobiłam w sobie ten nawyk. Gdy wchodzę rano do kuchni to pierwszym, co robię, jest odkręcenie wody z kranu i wypicie jej. Bateria z filtrem OMNIRES SWITCH umożliwiła mi wprowadzenie tego rytuału i pomaga w jego przestrzeganiu. Mam bardzo twardą wodę, mieszkam w starej kamienicy na czwartym piętrze, więc rury nie są najlepszej jakości. Przed zamontowaniem baterii picie wody kranowej było dla mnie ostatecznością. Unikam plastiku ze względu na środowisko, starałam się ją więc przegotowywać, ale często o tym zapominałam. Teraz, mając baterię z filtrem, wiem, że piję wodę, która jest oczyszczona, przefiltrowana i mi służy.

Czy wnętrze, w którym się znajdujemy, sprzyja Twojemu trybowi życia?

Tak. Bardzo kocham ten strych. Jest to przede wszystkim bardzo otwarta przestrzeń, a dla mnie ważne jest powietrze i poczucie przestrzeni. Mam tutaj miejsca, które sprzyjają albo różnym rytuałom, albo pracy - moje kąciki, zaaranżowane tak, by były funkcjonalne i przytulne. To dla mnie kluczowe, żeby miejsce, w którym jestem, umożliwiało ten codzienny przepływ i rytm dnia. Mam przestrzeń poświęconą medytacji i uważności i przestrzeń sportową, obok. Biuro to nowa rzecz. Postanowiłam zadbać o miejsce, które pomoże mi zachować odpowiednią postawę przy pracy i oddzielić pracę od odpoczynku. To miejsce-pracownia, które służy różnym aktywnościom. Odbywają się w nim spotkania i warsztaty fundacyjne i teatralne, które zdarza mi się jeszcze prowadzić. To miejsce naprawdę żyje. Bardzo lubię to, że przez mój strych przewija się wiele osób. On jest plastyczny, jest wnętrzem, które zaprasza.

To przestrzeń, w której odpoczywasz, czy raczej taka, która inspiruje do działania?

Jedno i drugie. Otoczenie bardzo na nas wpływa. Myślę, że warto kreować je w taki sposób, żeby sprzyjało równowadze. Zachęcało i wspierało zarówno do odpoczynku, jak i podejmowania działań. Myślę, że bycie uważną/uważnym na swoje potrzeby może pomóc w tym, żeby zaaranżować przestrzeń wokół siebie w taki wspierający sposób. Jestem raczej aktywną osobą. Lubię pracować i to mnie nakręca. Być może dlatego moja przestrzeń jest zazwyczaj cicha. W kontrze do dużej ilości bodźców, jakie mam. Poddasze stwarza warunki do tego, żeby się trochę odciąć od wszystkiego.

Czy historia miejsca ma dla Ciebie znaczenie? Jaką rolę odgrywają w nim osobiste akcenty?

To miejsce jest tym, czym jest dzięki mojemu ojcu. To on zaadaptował tę przestrzeń do użytku. Około 40 lat temu nie było tutaj nic. Ciekawe jest, że ten strych obecnie ma wiele wspólnego z moim domem rodzinnym, tym z dzieciństwa. Dochodzę do tego dopiero teraz. Dorastałam w domu, w którym było mnóstwo książek, obrazów, muszelek, świeczek. Jak byłam dzieckiem marzyłam o białym mieszkaniu z kamiennymi blatami. Chociaż staram się nie przesadzać z ilością rzeczy, dzisiaj sama otaczam się przedmiotami, które mają dla mnie wymiar osobisty. Do minimalu mi daleko. Ważne dla mnie jest, żeby przestrzeń była osobista. Lubię nadawać rzeczom wartość symboliczną. Mam swoje amulety.

Opowiesz o tych najważniejszych przedmiotach, tych, które mają dla ciebie wyjątkowe znaczenie?

Jednym z nich jest anioł - rzeźba, który znalazł się u mnie właściwie przypadkiem, ale myślę, że zostanie na zawsze. Jeżeli miałabym się stąd wynieść, to muszę znaleźć taką przestrzeń, która go pomieści. Jest z aukcji charytatywnej. To była jedna jedyna aukcja, w której wzięłam w życiu udział i byłam jedyną osobą, która się do niego zgłosiła. Anioł czuwa nad kącikiem służącym do wyciszenia i praktyki jogi. 

Mam też ulubione kamienie. Jest kilka figurek, które albo dostałam, albo mam z dzieciństwa. Bardzo lubię ceramikę. Gdy ją kupuję, dobieram ją intuicyjnie, nie zależy mi, żeby wszystko do siebie pasowało. Ważniejsze, żeby było to coś, co do mnie przemawia. Przestrzeń kuchenna jest pełna moich odkryć. Nie preferuję konkretnego stylu, jak coś mi się spodoba, idę w to. Chyba uprawiam estetyczny eklektyzm chociaż wspólnym mianownikiem będzie styl rustykalny. 

Kierujesz się bardziej wyglądem przedmiotów czy ich funkcją?

Jednym i drugim. Bardzo cenię funkcjonalność. Rzadko trafia tu coś, co służy tylko estetyce. Zazwyczaj jest to rękodzieło, które traktuję jak dzieło sztuki, ale ono jest też w użyciu, w ruchu. Ja w ogóle lubię rzeczy, które nie tylko stoją, by stać, ale po prostu żyją razem ze mną. To jest takie wspólne funkcjonowanie. Funkcjonalność pomaga w codziennym życiu, chociażby w tym, żeby zmieniać nawyki. Dobrym przykładem jest bateria kuchenna z filtrem, która pomaga mi wprowadzać w życie nowe postanowienia.

Co jest w życiu najważniejsze?

To zależy, jaki obierze się cel. Dla mnie podstawowe pytanie brzmi: „jak chcę żyć? I co mogę zrobić żeby się do tego marzenia zbliżać?” Moim celem jest żyć jak najlepiej. Chcę być w życiu szczęśliwa, zdrowa, żyć w równowadze, być coraz bardziej świadoma, i być w jak najlepszym kontakcie z innymi i ze wszystkim, co mnie otacza – z ludźmi i z naturą. A tym samym wspierać świat.

Materiał powstał w ramach kampanii „OBJECTS THAT ENHANCE MY LIFE | OMNIRES SWITCH”. To inspirujące historie ludzi, którzy są równie wyjątkowi jak miejsca, w których żyją, pracują i tworzą. Miejsca, które odzwierciedlają ich tożsamość i duszę. Każda z tych historii opowiada o człowieku i przedmiotach odgrywających ważną rolę w jego życiu. Opowiada o codziennych detalach, które tworzą magiczne chwile i wspomnienia. Te na pierwszy rzut oka zwyczajne rzeczy, wprowadzają subtelne, ale istotne zmiany. Pokazują, jak styl życia łączy funkcjonalność z pięknem, podkreśla znaczenie indywidualnych preferencji oraz wspomnień. To, czym się otaczamy ma wpływ na to, jak się czujemy.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.