Zamieszkać na 25 m. kw. Mała przestrzeń, wielkie możliwości
W niemal stuletniej kamienicy w sercu Krakowa mieści się zespół pięciu niewielkich mieszkań na wynajem, które udowadniają, że nawet na małym metrażu można połączyć wygodę z estetyką. Autorami projektów wnętrz są Beata Tokarska-Kornecka i Jakub Kornecki z pracowni Q+B.Architekci.
Autor: MB
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki; stylizacja: Eliza Mrozińska
Przed metamorfozą wnętrza były zaniedbane i wymagały generalnego remontu oraz nadania im funkcjonalności przystającej do potrzeb współczesnych użytkowników. Projekt zakładał stworzenie małych, ale w pełni wyposażonych mikroapartamentów, które pomimo swoich ograniczeń metrażowych, oferują maksimum komfortu i wszechstronności. W ten sposób udało się stworzyć pięć niezależnych mieszkań, każde o powierzchni ok. 25 m. kw.
Przemyślane detale w małej skali
„Projektowanie tak małej przestrzeni to zawsze wyzwanie zwłaszcza w kwestii wypracowania optymalnego układu funkcjonalnego, w którym pomieści się wszystko to, co niezbędne do komfortowego zamieszkania” - wyjaśnia Beata Tokarska-Kornecka. Każdy z apartamentów został podzielony na kilka funkcjonalnych stref: kuchenną, dzienną, łazienkę oraz miejsce do spania. W jednym z mieszkań, z uwagi na ograniczenia przestrzeni, zdecydowano się na zastosowanie łóżka chowanego w zabudowie meblowej, które w ciągu dnia pełni funkcję wygodnej sofy. W dwóch najmniejszych lokalach wykorzystano zaś rozkładane sofy, które są zarówno estetyczne, jak i bardzo wygodne.
Część kuchenną wyposażono w proste zabudowy meblowe, którym towarzyszą sprytne rozwiązania – można na przykład rozłożyć dodatkowe blaty, które zapewniają więcej przestrzeni roboczej. Z kolei w każdej łazience znalazły się praktyczne szafki pod umywalką oraz dodatkowe miejsca do przechowywania nad WC, co zwiększa funkcjonalność tych niewielkich pomieszczeń.
Sztuka i kolorystyka: klucz do harmonii
Jednym z wyróżników tego projektu jest nie tylko praktyczne podejście do zagospodarowania przestrzeni, ale także spójna i subtelna kolorystyka. Odcienie jasnej, zgaszonej zieleni pojawiają się zarówno w strefach kuchennych, jak i w łazienkach, tworząc harmonijną całość. Dodatki w postaci naturalnego drewna oraz elementów w kolorze czarnym i przełamujących wnętrze kolorach nadają każdemu z mieszkań niepowtarzalnego charakteru.
Całości dopełniają grafiki autorstwa Anny Blauth, które powstały specjalnie na potrzeby tego projektu, przez co idealnie korespondują z zastosowaną tu kolorystyką. Artystyczne dodatki zaskakują nieoczywistą treścią, wprowadzając odrobinę świeżości do minimalistycznych, stonowanych wnętrz. W każdym z apartamentów znalazła się również użytkowa ceramika dekoracyjna od polskiej marki Kyuka Design, która dodatkowo wzbogaca estetykę pomieszczeń.
Funkcjonalność na mikrometrażu
Tworzenie przestrzeni, w których każdy centymetr ma znaczenie, wymaga kreatywnego podejścia do mebli i wyposażenia. W mikroapartamentach w Krakowie zastosowano inteligentne rozwiązania, takie jak łóżka chowane w zabudowie meblowej, sofy z funkcją spania, a także ukryte schowki i pojemne szafy. Kompaktowe elementy wyposażenia zawierają w sobie wiele funkcji, co pozwala na optymalne wykorzystanie każdego zakątka.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w apartamentach na wynajem często brakuje miejsca do przechowywania rzeczy osobistych. W tym przypadku zadbano o ukryte szafki, półki i dodatkowe schowki, które zapewniają mieszkańcom więcej miejsca na rzeczy codziennego użytku.