Zdrojowa Invest x Boris Kudlička with Partners - partnerzy w kreowaniu przestrzeni
Baltic Park Loft to zespół budynków apartamentowo-usługowych w Świnoujściu położony tuż nad samym Morzem Bałtyckim. To kolejny etap największego kompleksu hotelowo-apartamentowego na polskim wybrzeżu, jakim jest Baltic Park Molo – inwestycja holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. Za koncepcję wnętrz w apartamentach odpowiada pracownia uznanego scenografa i projektanta Borisa Kudlički.
Artykuł sponsorowany
Baltic Park Loft to nowoczesne zakończenie pierzei kompleksu Baltic Park Molo, który stanowi centrum dzielnicy nadmorskiej w Świnoujściu. Budynek zaprojektowano tak, aby widok na morze roztaczał się z większości apartamentów i tarasów. Za koncepcję wnętrz w apartamentach odpowiada pracownia Boris Kudlička with Partners, natomiast budynek został zaprojektowany przez architektów Zdrojowa Invest.
W projekt wnętrz udało się nie tylko wpisać nawiązania do otaczającej kompleks natury, ale i znakomicie wykorzystać potencjał budynku otwartego na wspaniałe widoki. W efekcie, kiedy wchodzi się do budynków Baltic Park Loft, ma się poczucie, że zostaje z nami na dłużej spokój, jaki daje na spacerze delikatny szum morskich fal, miękki piasek pod stopami na plaży i wiatr w gałęziach drzew. Wrażenie to dodatkowo będzie potęgować starannie zaprojektowana strefa zieleni z fontanną.
Z Borisem Kudličką rozmawiamy o tym, jak ważna była natura w koncepcji wnętrz Baltic Park Loft, o największych wyzwaniach w tym projekcie, roli zmysłów w projektowaniu i o tym, co daje poczucie bezpieczeństwa w domowej przestrzeni.
Jak głęboko trzeba się zanurzyć, aby skomponować wnętrza apartamentów, które wznoszą się tak wysoko ponad poziom morza i oczekiwań przeciętnego nabywcy?
Szczególna lokalizacja, bliskość natury, Bałtyku, już na wstępie stały się dla nas kontekstem przewodnim do kreacji wnętrz dla przyszłych odbiorców, którzy oczekują przestrzeni skupionych wokół elementów nadmorskiego krajobrazu a jednocześnie poszukują w nich elementów rzemiosła i sztuki czerpiącej z lokalnych motywów, naturalnych materiałów.
Czy udało Ci się przemycić naturę, która dominuje w nadmorskim pejzażu otaczającym Baltic Park do jego wnętrz? Jaki masz pomysł na zharmonizowanie tych dwóch światów - bezkresu morza z zamkniętą formą ograniczoną ścianami? Czy te przestrzenie prowadzą ze sobą dialog?
Od początku pracy nad projektem podkreślaliśmy wyjątkową rolę kontekstu miejsca. Nasza intencją było wpisanie i podkreślenie we wnętrzach elementów otaczającej natury, jednocześnie wykorzystanie potencjału budynku, otwartego na otaczający go krajobraz. Motywem przewodnim w sposób oczywisty stała się zatem natura, ale równie wyraźnie staraliśmy się czerpać z elementów ją dopełniających: tak charakterystycznych a jednocześnie zapomnianych nieco koszy plażowych, plecionek, wyrazistych tekstur.
Jaki wpływ mają zmysły w projektowaniu? Który zmysł projektując wnętrza bierzesz pod uwagę najbardziej?
W naszej pracy staramy się czerpać wszystkimi zmysłami. Dobór materiałów, faktur podyktowany jest nie tylko aspektem estetyki. Dlatego też staramy się stworzyć przestrzenie, które będą wpływały na wszystkie nasze zmysły. Baltic Park Loft to z pewnością jeden z tych projektów, w którym chcemy słyszeć szum fal, czuć obecność nadmorskiego kontekstu.
Co daje Ci poczucie bezpieczeństwa w domowej przestrzeni?
Dom powinien nierozerwalnie wiązać się z poczuciem bezpieczeństwa, dobrej energii. Osobiście czuję się dobrze we wnętrzach, które są nie tylko odpowiedzią na zagadnienia funkcjonalne, ale próbują nam coś opowiedzieć, stworzyć relację przeszłości z teraźniejszością.
Czy sztuka i modny dizajn oraz wygoda i funkcjonalność idą ze sobą w parze?
Zdecydowanie, to właśnie naszą rolą jest umiejętne połączenie obszaru sztuki, designu z funkcjonalnością projektowanych wnętrz. Dlatego zawsze kładziemy duży nacisk, aby kreowane przez nas przestrzenie, były nie tylko pełne emocji i rzemiosła, ale też funkcjonalne i bezpieczne.
Co ma wspólnego projektowanie scenografii z projektowaniem wnętrz? Na scenie możesz mieć wszystko, czego potrzebujesz - odpowiednie światło, dźwięk, scenerię. Jak planujesz zbudować przestrzeń zdeterminowaną naturalnymi czynnikami?
W obu tych dziedzinach wspólne jest myślenie o dramaturgii przestrzeni. Niezmierne istotna staje się analiza uwarunkowań, praca z kolorem, światłem. Dobry projekt w architekturze i teatrze musi mieć wyraźny i interesujący storytelling. Budowanie elementów przestrzeni Baltic Park Loft oparliśmy na tych właśnie zasadach. Stały się one polem do przekazania pewnych emocji i idei.
To oczywiście nie pierwszy projekt hotelowych wnętrz stworzony przez talenty z pracowni Kudlicka with partners. Jak staracie się połączyć wasz rozpoznawalny styl z charakterystyką i wyjątkowością każdej z projektowanych przestrzeni? Co w tym projekcie było dla Ciebie największym wyzwaniem?
Jako pracownia zawsze dążymy do tego aby projekty posiadały ślad naszych osobowości i odwagi. Nie boimy się pracy z kolorem, intensywności efektów: kontrastu, zaskoczenia, emocji. Do każdego wnętrza staramy się włożyć elementy unikatowego rzemiosła i sztuki, której obecność nadaje przestrzeni niepowtarzalny charakter. Nie ograniczamy się do jednorodnego stylu. Nie inaczej było było w przypadku wnętrz Baltic Park Loft. Największym wyzwaniem w tej znaczącej skali projektu było tym samym konsekwentne podążanie przez niego jako proces twórczy, tak aby nasza pierwotna idea pozostała cały czas wyrazisty i czytelna, a oczekiwany efekt końcowy indywidualny i ponadczasowy.
Więcej o inwestycji Baltic Park Loft przeczytacie na stronie www.balticpark-loft.pl