Zielona przystań. Przytulne mieszkanie młodego małżeństwa z dzieckiem
Ciepłą aurę w tym 75-metrowym mieszkaniu w Warszawie udało się uzyskać dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, zieleni oraz akcentów w stylu vintage zestawionych z rozwiązaniami o współczesnym rodowodzie. Głównym założeniem było stworzenie przyjemnej przestrzeni do życia dla młodego małżeństwa i ich dwuletniego synka. Za projekt wnętrza odpowiada Kamila Palmowska.
Projektantka zdecydowała się wykorzystać dużą ilość drewna oraz starannie dobrane kolory: odcienie bieli i beżów przełamanych zielonymi akcentami.
Sercem mieszkania jest kuchnia, w której zastosowano uwielbianie przez właścicieli połączenie: kojącą zieleń i miodowy odcień dębu. Fronty z subtelnym frezowaniem, cienki, czarny blat z konglomeratu i mosiężne uchwyty nadają przestrzeni jednocześnie elegancki i przytulny klimat. Przestrzeń pomiędzy szafkami wykończono klasycznymi, białymi płytkami w formie kwadratów ułożonych w cegiełkę. „Kropką nad i” części kuchennej jest różowa lampa od PR HOME OF SCANDINAVIA o delikatnych kształtach inspirowanych naturą.
Dla inwestorów priorytetem było częściowe oddzielenie kuchni od salonu z jadalnią. Industrialna szyba umiejscowiona na wyspie kuchennej stała się ścianką działową, która dodatkowo przełamała tradycyjne elementy stylistyczne mieszkania.
Okrągły, drewniany stół otaczają różnorodne, ponadczasowe w swej formie, siedziska polskiej marki FAMEG. Do duetu meblowych klasyków – słynnych „patyczaków”, dołączył tradycyjny model z giętego, szlachetnego drewna bukowego i profilowanej sklejki. Skandynawskiego charakteru strefy jadalnianej nadaje bez wątpienia kultowe krzesło Stokke dla najmłodszych autorstwa norweskiego projektanta Petera Opsvika. Kącikowi jadalnianemu towarzyszy pokaźnych rozmiarów, okrągłe lustro w czarnej ramie.
Elementem spajającym otwartą przestrzeń przestronnego przedpokoju, płynnie przechodzącego w część kuchenną oraz salon, jest ciemna lamperia wykończona sztukateryjną listwą nawiązującą stylistycznie do tradycyjnej, przysufitowej rozety nad stołem jadalnianym. Główne miejsce przechowywania ukryto za drewnianymi, ażurowymi frontami szaf w formie tzw. „shuttersów”, które przywodzą na myśl tradycyjne, drewniane okiennice, charakterystyczne dla słonecznej Italii.
Centralnym punktem salonu jest ściana ubrana w funkcjonalną, podwieszaną zabudowę w postaci lekkiej, ażurowej konstrukcji z półkami. Powściągliwa stylistyka regału ustępuje miejsca osobliwym dodatkom mieszkańców – licznym książkom, albumom, pamiątkom z podróży czy ulubionej ceramice. Stylistycznym dopełnieniem ponadczasowego regału jest vintage komoda rodem z czasów PRL, doskonale komponująca się ze słynnym fotelem 366 projektu Józefa Chierowskiego. Strefy wypoczynkowej, mieszkańcy nie wyobrażają sobie bez miętowej sofy czy dywanu od HK Living przywodzącego na myśl tradycyjne kilimy.
Aranżację, obok tekstyliów z naturalnych włókien oraz wikliny, wzbogacają rośliny, nienachalnie ożywiając wnętrze. Zamiast telewizora, podczas długich filmowych wieczorów, inwestorzy postawili na rzutnik i ruchomy ekran, dzięki, którym salon zamienia się w prywatną salę kinową. Ważnym elementem dekoracyjnym mieszkania jest kolekcja barwnych płócien Marty Kochanek.
Retro klimat przestrzeni został przeniesiony także do sypialni, w której ściana za łóżkiem została wyłożona boazerią malowaną na odcień zgaszonej zieleni. Garderoba została dyskretnie ukryta za drewnianymi, przesuwnymi drzwiami, które zostały ręcznie wykonane przez właściciela mieszkania. Motyw kontrastującego, ciemnego akcentu kolorystycznego na ścianie, został powtórzony – tym razem w niewielkiej przestrzeni domowego biura, gdzie pierwsze skrzypce gra minimalistyczne biurko ze sklejki polskiego producenta Plywood Project.
W łazience znalazły się szkliwione kafle cegiełki zestawione z matową podłogą, ułożoną w jodełkę. Choć łazienka na pierwszy rzut oka utrzymana jest w klasycznej stylistyce, pojawia się w niej żywy akcent boho w postaci wyrazistej tapety we wzór przeskalowanych liści bananowca. Ciepła dodaje dębowa szafka umywalkowa na wymiar.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 58 – „Scenografia dla wyobraźni – na tropie architektury znanej z dużego i małego ekranu” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!