Architektura

Luksusowy dom od Astona Martina w Japonii – oto N°001 Minami Aoyama
Brytyjski producent luksusowych samochodów zaprojektował swoją pierwszą prywatną rezydencję w Azji. Ekskluzywny, czteropiętrowy dom N°001 Minami Aoyama powstał w prestiżowej dzielnicy Omotesandō w Tokio. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów projektu jest galeria motoryzacyjna, pełniąca funkcję przestrzeni wystawowej dla dwóch modeli aut marki Aston Martin.

Nowoczesna willa w barokowym tle. Dom Oskar pobudza wyobraźnię
Malownicza czeska wioska Kamenná Lhota może poszczycić się bogatą historią. W XVII wieku wybudowano tam zamek z rozległym ogrodem. Dziś ten obszar zyskał nowe znaczenie – w jego sercu stanęła rezydencja godna miana pałacu XXI wieku. Dom Oskar, zaprojektowany przez architekta Jana Žaloudka, udowadnia, że nowoczesność może harmonijnie współgrać z klasyką.

Osiedle we Wrocławiu z międzynarodową nagrodą. Browary Wrocławskie docenione na CEEQA 2025!
Osiedle położone w sercu Wrocławia – Browary Wrocławskie – zdobyło dwie prestiżowe statuetki podczas tegorocznej gali CEEQA 2025, określanej mianem „Oscarów rynku nieruchomości” w Europie Środkowo-Wschodniej.

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na pierwszą w swojej historii wystawę dla dzieci i dorosłych
28 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie pierwszej w historii Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawy dla dzieci i dorosłych – „Laboratorium architektury”. Ekspozycja, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń świętowanego w tym roku jubileuszu 60-lecia działalności instytucji, opowie o niezwykłej mocy architektury.

Sentyment do architektury PRL mają nawet młodzi - rozmowa z Marcinem Wojdakiem z profilu cosmoderna
Stare lunaparki, opuszczone sale posiedzeń, zbutwiałe boazerie, uszkodzone mozaiki i zardzewiałe blaszane budki – to właśnie one grają główną rolę na zdjęciach Marcina Wojdaka. I choć mogłyby odstraszać, zostały docenione przez tysiące fanów śledzących jego instagramowy profil cosmoderna. Z okazji premiery jego drugiej książki, Goodbye Gierek, poświęconej reliktom epoki PRL-u, pytamy go, na czym polega nieoczywisty urok budynków z poprzedniego ustroju.

ARCHITECT@WORK 2025 w Warszawie: zrównoważony rozwój w centrum uwagi
Tegoroczna – już czwarta – edycja targów ARCHITECT@WORK w Warszawie okazała się sukcesem. Motyw przewodni „Circular Horizons – Architektura przyszłości, tworzona dziś” przyciągnął tysiące specjalistów z sektora projektowego. Jak podkreślili organizatorzy, cała powierzchnia wystawiennicza została wyprzedana.

Tak wygląda najlepszy budynek jednorodzinny w Polsce. Nagroda Roku SARP 2025 przyznana
Nagrody Roku SARP 2025 ogłoszone! W kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” zwyciężył projekt warszawskiego 77Studio architektury – „Dom w Skarpie”. To budynek, który harmonizuje z nadwiślańskim krajobrazem, zapewniając mieszkańcom poczucie prywatności i bliskość natury.

Nowoczesny akcent w historycznej okolicy. Oto Dom Pomiędzy
Wrocławskie Karłowice to historyczna okolica, często nazywana „osiedlem-ogrodem” i pełna zabytkowych kamienic. W samym jej sercu, między wiekowymi rezydencjami, pojawił się dom jednorodzinny, który diametralnie różni się od pozostałych. Nowoczesny Dom Pomiędzy, zaprojektowany przez studio 3XA, zaskakująco dobrze wpisuje się w krajobraz – mimo odmiennego wyglądu.

Rzeszowski teatr powiększa się. Oto projekt Nowej Sceny
W ścisłym centrum Rzeszowa powstaje nowy gmach Teatru im. Wandy Siemiaszkowej – tuż obok głównej siedziby instytucji. Za projekt Nowej Sceny odpowiada pracownia Plus3 Architekci. Celem studia jest stworzenie placówki idealnej do realizacji nieoczywistych wydarzeń artystycznych.

Tajemnicze zacisze nad Dunajem. Oto Console House
Niedaleko Budapesztu znajduje się Dunabogdány – wyjątkowo malowniczo położona wieś nad Dunajem. Na zboczu sąsiadującego z nią wzgórza kryje się niespodzianka: górska chatka w nowoczesnym wydaniu. Inspirowany dziełami węgierskich mistrzów modernizmu Console House, zaprojektowany przez studio Hello Wood, robi wrażenie mimo niewielkich rozmiarów.

Dom Obrotowy w sercu lasu. To Ty decydujesz, jaki masz widok
W Bolimowskim Parku Krajobrazowym mieści się mała chatka, na pierwszy rzut oka zwykły domek letniskowy. Nie należy jednak ulegać pozorom, ponieważ ta prosta, licząca zaledwie 23 metry kwadratowe, bryła nie bez powodu zwie się Domem Obrotowym. Została wyposażona w system wprowadzający w ruch, dzięki któremu można wybrać swój ulubiony widok na las.

Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze– wystawa w Pawilonie Polskim w Wenecji otwarta!
Jak budować poczucie bezpieczeństwa w czasach niepewności? Ekspozycja Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze, otwarta właśnie w Pawilonie Polskim w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji, podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie z perspektywy architektury, sztuki i antropologii codziennych gestów. Interdyscyplinarny projekt zespołu w składzie: Aleksandra Kędziorek, Krzysztof Maniak, Katarzyna Przezwańska i Maciej Siuda pokazuje, że poczucie bezpieczeństwa zapewniają nie tylko przepisy, ale też rytuały, symbole i emocjonalne relacje z przestrzenią.