Od Domu Kereta po mikrodomki. Jakub Szczęsny w Muzeum Miasta Gdyni
Jakub Szczęsny jest pierwszym polskim architektem, którego projekt – Dom Kereta - znalazł się w kolekcji stałej MoMa w Nowym Jorku. Muzeum Miasta Gdyni w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” zaprasza na retrospektywę tego wszechstronnego twórcy.
Powiedzieć, że Jakub Szczęsny jest architektem, to zdecydowanie za mało. W swojej pracy stara się on łączyć dizajn i projektowanie przestrzeni z kontekstem społecznym i humanistycznym. Jego projekty poruszają takie zagadnienia jak konsumpcjonizm czy minimalizm.
Poprzez twórczość Szczęsnego organizatorzy wystawy starają się pokazać, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Przyglądają się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Pytają, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji?
Choć formalnie Dom Kereta jest instalacją artystyczną, to zalicza się go do najwęższych domów na świecie. Jest budynkiem-metaforą, którego niewielki metraż miał oddać zwięzłość opowiadań Edgara Kereta oraz opowiedzieć o losach ojca pisarza, który w czasie wojny ukrywał się przez wiele miesięcy w ciasnym pomieszczeniu.
Organizatorzy wystawy zestawiają ze sobą budynek i powtarzalne (choć możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb) mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości.
Jakub Szczęsny od 2007 roku projektuje instalacje dla przestrzeni publicznych w różnych lokalizacjach na świecie, od Polski po Australię Zachodnią, Stany Zjednoczone, Indie i Kazachstan. Organizatorzy wystawy chcą podkreślić napięcie między architekturą i dizajnem, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania, jego integracyjną rolę, wpływ na poprawę funkcjonalności naszego otoczenia i zrównoważony rozwój.
Jakub Szczęsny związany był z grupą projektową Centrala, od 2016 roku prowadzi w Warszawie własną pracownię SZCZ. Projektuje zarówno unikatowe budynki jednorodzinne, jak i systemy prefabrykacji dla takich marek jak Simple House, FreeDOM Houses i Moja Stodoła.
Szczęsny Wykłada gościnnie na uniwersytetach zagranicznych, min. GSAPP, FAU, Bezalel School of Architecture i uczy na co dzień na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2021 roku nakładem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wydano jego książkę na temat auto-architektury pt. "Witajcie w świecie bez architektów".
Kuratorką wystawy jest dr Anna Śliwa. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 2 czerwca 2024 roku.
Zobacz także:
- Muzeum Miasta Gdyni
- Gruba ściana pod bugenwillą, czyli dom dla człowieka. Rozmowa z Jakubem Szczęsnym autorem książki „Witaj w świecie bez architektów”