Place, targowiska, pomosty. Oto 7 świetnie zaprojektowanych przestrzeni publicznych w Polsce
Te przestrzenie publiczne powstały przede wszystkim z myślą o ich użytkownikach. Są nie tylko funkcjonalne, zachwycają też estetyką i podejściem do projektowania. Przedstawiamy projekty nowe oraz wielokrotnie nagradzane – w kraju i za granicą.
Autor: MB
Strefa Aktywności w Chorzowie
To najbardziej kolorowy projekt w naszym zestawieniu. W miejscu, gdzie niegdyś stał budynek dawnego garnizonu, powstała przestrzeń zapraszającą zarówno małych, jak i dużych. Skwer przy Ślaskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie to projekt pracowni SLAS architekci.
Betonową płaszczyznę placu urozmaicają kolorowe „wyspy” - to elementy małej architektury, dziecięcego placu zabaw, urządzenia rekreacyjne i fitness oraz zielone klomby. Architekci celowo wymieszali obok siebie funkcje, by integrować użytkowników placu bez względu na ich wiek, miejsce dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Fot. Michał Kopaniszyn, SLAS architekci
Targ Błonie
To niezwykłe targowisko w podwarszawskiej miejscowości Błonie jest zaprzeczeniem obrazków, jakie kojarzą się z małomiasteczkowymi bazarkami - szczęki, budy, samowolka. Projekt przygotowany przez pracownię Aleksandry Wasilkowskiej to hybryda parku i targu, który łączy funkcjonalność, walory estetyczne i społeczne.
W ramach przebudowy powstały białe zadaszenia, które chronią przed deszczem i ostrym słońcem. Wybudowano też wystawki kupieckie z drewnianymi blatami, które po zamknięciu targu mogą służyć jako siedziska i przestrzeń spontanicznych spotkań dla lokalnej społeczności. Na terenie targowiska postawiono również pawilony handlowo-usługowe, bar, ogród zabaw oraz wyspy zieleni.
Fot. Nate Cook
Park miejski im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach
Projekt rewitalizacji starachowickiego parku przygotowało biuro eM4. Z lotu ptaka widać jak kompozycja ścieżek, amfiteatru i betonowego pawilonu wpisała się w zielone otoczenie. Projekt został dopasowany do nierówno ukształtowanego terenu parku, tworząc kilka poziomów, po których swobodnie mogą przechadzać się odwiedzający miejsce starachowiczanie. Do dyspozycji oprócz ścieżek są również drogi rowerowe, ścieżka edukacyjna, platformy i tarasy widokowe.
Fot. Marcin Czechowicz
Przystań kajakarska MOSM w Tychach
Przystań kajakowa będąca częścią mariny żeglarskiej na Jeziorze Paprocańskim to projekt pracowni RS+ Robert Skitek. Ściany obiektu od strony wody zostały schowane za drewnianymi siedziskami, które podczas zawodów służą za trybuny. Tylną ścianę pokryły zaś szare płyty włókno-cementowe. Dach budynku, z którego rozpościera się widok na okolicę, pokryła zielona roślinność. Budynek przecina też dodatkowa ścieżka.
Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Pomost na Jeziorze Słupeckim
To najnowszy projekt Pawła Grobelnego, architekta specjalizującego się w projektach rozwiązań dla przestrzeni publicznych. Grobelny zaprojektował zarówno promenadę, jak i minimalistyczne, okrągłe pomosty oraz siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne, które wchodzą w skład obiektu. Ukończenie realizacji całości promenady zaplanowane jest na koniec 2023 roku.
Fot. Janusz Nowak
Wspólny Dziedziniec, Poznań
To kolejny projekt Pawła Grobelbego, który zyskał uznanie. Tym razem architekt zagospodarował wewnętrzny dziedziniec osiedla wybudowanego przez OKRE Development przy ulicy Saperskiej w Poznaniu. Charakterystyczny dla architektka minimalizm i oszczędność formy, przeplata się tu ze świetnie zaaranżowaną roślinnością i wygodnymi meblami miejskimi.
Fot. materiały prasowe
Teatr Letni im. im. Heleny Majdaniec w Szczecinie
Obiekt oddano do użytku w 2022 roku po gruntownej przebudowie. Za jego projekt odpowiada londyńska pracownia Flanagan Lawrence. Budynek przykuwa uwagę parabolicznym łukiem zadaszenia liczącym blisko 30 metrów wysokości. To jedna z największych tego typu budowli w kraju. Obiekt znajduje się w szczecińskim Parku Kasprowicza, a jego pierwotny projekt stworzył w latach 70. ubiegłego wieku architekt Zbigniew Abrahamowicz.
Fot. Szczecińska Agencja Artystyczna