8 książek o dizajnie, architekturze i sztuce, które warto zabrać na majówkę
Długi (naprawdę bardzo długi) weekend zbliża się wielkimi krokami, a my jak zwykle zachęcamy, by ten czas spędzić nie tylko na lenistwie, ale i czytaniu. Najlepiej o rzeczach pięknych, ciekawych i ważnych. Oto 8 naszych propozycji.
Autor: MB
„Ha-Ga. Obrazki z życia” Agata Napiórska, wyd. Marginesy
Ha-Ga, czyli Anna Gosławska-Lipińska, wieloletnia rysowniczka satyryczna „Szpilek”. Przez blisko czterdzieści lat co tydzień w słynnym czasopiśmie pojawiały się rysunki charakterystycznych ludzików z wyłupiastymi oczami. Artystka miała niezwykły słuch społeczny, a jej rysunki były komentarzem na aktualne wówczas sytuacje obyczajowe czy towarzyskie. Książka to nie tylko portret zawodowy rysowniczki, ale i spojrzenie na jej prywatne życie.
BLACK LABEL, „Ikony dizajnu. Tom II. Człowiek, przedmiot, historia”, wyd. LABEL
To druga część bestsellerowego subiektywnego leksykonu dizajnu, która powstała pod skrzydłami magazynu LABEL. Fascynującą i wciągającą historię wzornictwa przedstawiono – podobnie jak w pierwszej części albumu – przez pryzmat opowieści o światowej sławy dizajnerach i zaprojektowanych przez nich kultowych przedmiotach.
„Miasto dla kobiet” Leslie Kern, wyd. Czarne
Autorka opisuje nie tylko paradoksy architektoniczne, dominujący męski punkt odniesienia w urbanistyce, ale i to, jak kobiety doświadczają miasta. Wskazuje też zachodzące zmiany, które potrafią otworzyć miasto dla wszystkich jego mieszkańców.
„Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta” Agata Twardoch, wyd. W.A.B
Roli kobiet w projektowaniu miast przygląda się też Agata Twardoch. Jej książka to dziewiętnaście rozmów z 24 kobietami – urbanistkami, architektkami, socjolożkami i bohaterkami, które mają w ramach architektury bardzo konkretne, wykraczające poza standard, zainteresowania.
„Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno”, Katarzyna Jasiołek, wyd. Marginesy
Portret jednej z najwybitniejszych polskich projektantek sztuki użytkowej, autorki projektu słynnego krzesła „Muszelka” oraz kwadratowego stolika z zaokrąglonymi narożami i z czarną szklaną płytą umieszczoną na drewnianym blacie, które należą dziś do klasyki polskiego wzornictwa lat 50. XX wieku.
„Polska. Nieoczywisty przewodnik. Tom II. W mieście i na łonie natury odkrywaj miejsca pełne inspiracji”, wyd. LABEL
To nasz kolejny przewodnik po atrakcjach różnych regionów kraju. Dzięki niemu – jak w przypadku poprzedniej części publikacji – poznacie niebanalne miejsca i historie ludzi, którzy je z ogromną pasją tworzą. W przeciwieństwie jednak do części pierwszej tym razem planowanie wypraw po Polsce zaczęliśmy nie od zadania sobie pytania „Dokąd dokładnie jedziemy?”, ale „Dlaczego?”.
„The Book of Marble” Jan Christiaan Sepp, wyd. Taschen
W 1776 roku, u szczytu Oświecenia, Jan Christiaan Sepp opublikował całkowicie wyjątkowe i zachwycające dzieło: Marmor Soorten. Na 100 bogato ręcznie barwionych stronach zaprezentował wizualną podróż przez 570 różnych rodzajów marmuru. To pierwsze na świecie wydanie faksymilowe z oddaniem ożywia zapomnianą księgę, skarbnicę wiedzy o naturalnym pięknie.
"Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” Ai Weiwei, wyd. Karakter
Ta książka to historia Ai Weiwei'a, chinńskiego artysty i jego ojca, Ai Qinga, niepokornego poety, uznanego w czasie rewolucji kulturalnej za wroga ludu. To intymna opowieść o dwóch artystach poszukujących wolności i ich relacjach z opresyjnym reżimem. Poznajemy też źródła inspiracji stojące za najbardziej znanymi dziełami Ai Weiwei'a, choćby takimi jak Ziarna słonecznika w Tate czy projektu stadionu w Pekinie.