TOP 6: Najpiękniejsze lodziarnie w Polsce
Mimo że wakacje zmierzają ku końcowi, do kalendarzowej jesieni został jeszcze cały miesiąc, a wysokie temperatury nas nie opuszczają. Dlatego bez wątpienia warto znać adresy lodziarni, które oferują orzeźwiające lody. Te, które prezentujemy mają dodatkowy walor – urzekają niebanalną aranżacją swojego wnętrza!
Autor: JS, MB
Pallone Uzdrowisko
Puławska 51, 02-508 Warszawa
Zdjęcia: Maja Madej/Pallone
Kiedyś leczono tam wodą, dziś pysznymi lodami o wyszukanych smakach. Zapraszamy do wnętrz nowego lokalu sieci lodziarni Pallone, w której można podziwiać mozaikę z dawnej pijalni wód Uzdrowiska Konstancin. Projekt mozaiki przypisuje się Krzysztofowi Heniszowi, żyjącemu w latach 1914-1978 malarzowi, rysownikowi, ilustratorowi książek, a także ceramikowi. Henisz pochodził z Konstancina, gdzie mieszkał i tworzył.
MILK Lodowe Bistro
Pomorska 11, 90-201 Łódź
Zdjęcia: Mood Authors
MILK Lodowe Bistro przy ulicy Nawrot 15 w Łodzi do adres dobrze znany miłośnikom lodów. Zainteresowanie zimnymi deserami wśród klientów lokalu nie słabnie nawet zimą, dlatego naturalnym krokiem dla właścicieli było stworzenie kolejnego bistro – tym razem przy ulicy Pomorskiej 11. Do współpracy przy aranżacji wnętrz zaprosili pracownię Hanna Pietras Architects.
Hanna Pietras i architektki tworzące jej zespół projektowy, czyli Anna Petrova i Małgorzata Kowalczyk-Wiankowska, znane są z zamiłowania do kolorów i eklektycznych połączeń. Nic więc dziwnego, że elementów tych nie zabrakło na liczącej ponad 50 m2 powierzchni bistro. Złamaną biel połączyły tu z granatem, koralem oraz mosiądzem.
Historia lodziarni Śmietankowe sięga zamierzchłych czasów. Tuż po wojnie babcia obecnych właścicieli założyła malutki punkt, w którym wraz z dziadkiem kręciła lody Śmietankowe. Po latach jej wnuki postanowiły kontynuować tę piękną tradycję. Pięć lat temu otworzyły lodziarnię w warszawskich Włochach, w której produkują lodowe smakołyki według legendarnej receptury. Lodziarnia szybko zdobyła serca gości, z tego względu jej właściciele postanowili otworzyć drugi lokal – tym razem na Woli. Projekt wnętrza powierzono pracowni Sojka&Wojciechowski, odpowiadającej również za aranżację pierwszej lodziarni.
Lokal na Woli nawiązuje do pierwszego projektu znajdującego się we Włochach. Łączą je włoskie płytki marki Fioranese na posadzce oraz wykonany z sosnowych desek front baru (kolorem nawiązujący do lodowych wafelków) z charakterystycznym „lejącym się” kształtem na narożniku.
Wafle Lizać
Zdjęcia: Migdał Studio
Książkowa 16, 03-134 Warszawa
Poprawiają humor, znakomicie smakują, łagodzą ból gardła (tak przynajmniej powtarzają babcie). Lody. Właścicielki warszawskiej lodziarni Wafle Lizać w swojej pracy skupiają się na zapewnianiu ich znakomitego smaku. Z kolei Malwina Borowiec i Karolina Chodur z pracowni Pigalopus zadbały o to, aby wykreować dla tego wyśmienitego deseru odpowiednią przestrzeń. To połączenie doskonałe – jak czekolada i mięta.
Wnętrze jest przemyślaną kompozycją, składającą się z elementów kratki, kół i plam ciepłych barw. „Wybrałyśmy je, inspirując się wzorami charakteryzującymi samą lodziarnię, w której – oprócz kolorowych lodów – podstawą jest kraciasty wafelek” – mówią projektantki.
Fiu Fiu
Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio
Rynek 17, 38-300 Gorlice
Lodziarnia Fiu Fiu znajduje się w starej kamienicy w samym sercu gorlickiego rynku. Rodzaj budynku i jego konstrukcja – a, co za tym idzie, podłużny kształt lokalu oraz ściana dzieląca przestrzeń – wymusiły dość nietypowy układ funkcjonalny.
W pierwszej części lokalu, do której wchodzimy bezpośrednio z zewnątrz, znajdują się stoliki i miejsca do siedzenia. Natomiast część, gdzie serwowane są lody i kawa, umiejscowiona została w głębi lokalu. Dzięki takiemu zabiegowi, pomimo małego metrażu, lokal sprawia wrażenie przestronnego. Za projekt wnętrza odpowiada pracownia Ładny Kwadrat.
Inspiracją do wielu elementów wykorzystanych w projekcie były lody. Kwadratowy wzór wafelka w aranżacji pojawił się w formie dekoracyjnej zabudowy w witrynie lokalu oraz na ścianie powyżej sofy. Inspiracje polewą oraz roztopionymi lodami i ich nieregularnym rozlewającym się kształtem przewijają się w kilku miejscach: na dwukolorowej podłodze z żywicy epoksydowej, falującym siedzisku i suficie z udrapowanej białej tkaniny.
Jednorożec
Zdjęcia: PION Studio
Ludwika Narbutta 38, 02-541 Warszawa
Pierwszy lokal rzemieślniczej lodziarni Jednorożec zlokalizowanej na warszawskim Mokotowie zdobył sobie rzesze wiernych klientów. Z tego względu właściciel marki postanowił otworzyć kolejny lokal na Pradze wraz z dużym laboratorium, gdzie testuje nowe receptury i pracuje nad kolejnymi produktami. Zależało mu na przestrzeni wpisującej się w wyjątkowy budynek, w którym mieści się lokal.
Wzór w postaci nieregularnych, przypominających owoce form stał się motywem przewodnim całego wnętrza lodziarni. Te kształty występują na wszystkich płaszczyznach, również na ich styku – podłodze, ścianach czy lustrach. Podkreślają funkcjonalne elementy lodziarni, czyli ladę sprzedażową, wejście do łazienki czy przestrzeń laboratorium.
„Usytuowanie w nowoczesnym, lecz prefabrykowanym budynku nasunęło nam myśl o wykorzystaniu w lokalu zdobień ściennych w stylu modernistycznym w postaci wielkoformatowej mozaiki ściennej z różnokolorowych kamyków” – mówią autorki wnętrza, projektantki Malwina Borowiec i Karolina Chodur z pracowni Pigalopus.