Bydgoszcz: Siła kobiet na 8. Vintage Photo Festival

Festiwalowi Vintage Photo Festival od lat przyświeca idea odkrywania na nowo fotografii tzw. analogowej. W dniu 23 września w Bydgoszczy rozpocznie się 8. edycja wydarzenia, która potrwa do 2 października 2022 roku.

Autor: RP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.vintagephotofestival.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Fot. Surfing Iran, fot. Giulia Frigieri

Dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans, co potwierdzają obserwacje producentów filmów fotograficznych, takich jak Kodak, który po latach przywrócił do produkcji film Ektachrome. Firma zapowiada powrót kultowego już filmu Kodachrome, na którym powstały tak słynne zdjęcia, jak portret afgańskiej dziewczyny autorstwa amerykańskiego fotoreportera Steve'a McCurry’ego. Podczas tegorocznego festiwalu pokazany zostanie film „McCurry. W pogoni za kolorem”, pierwszy pełnometrażowy dokument będący portretem fotografa.

Ważne miejsce na festiwalu stanowi także eksplorowanie archiwów fotograficznych oraz pokazywanie odbitek vintage nigdy wcześniej niepublikowanych. Festiwal cyklicznie odbywa się w Bydgoszczy, mieście, które posiada bogate tradycje fotograficzne. Do lat 90. XX wieku działała tu druga co do wielkości w kraju, fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa stworzone zostało prekursorskie wydarzenie, którego celem jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie. Do tej pory w ramach festiwalu odbyły się wystawy m.in. takich fotografek i fotografów jak Sandro Miller, Amy Friend, Rie Yamada, Eric Schütt, Laurent Benaïm, Eva Rubinstein, Tadeusz Rolke czy Chris Niedenthal.

W tym roku hasłem przewodnim 8. edycji Vintage Photo Festival jest „siła kobiet”. Jego bohaterki zabiorą odwiedzających w podróż od Zakopanego, przez Iran po Himalaje. Artystki, których wystawy będzie można zobaczyć są jak romantyczne bohaterki: silne indywidualistki, buntowniczki, idealistki, tworzące w duchu własnych przekonań. Wielokrotnie przełamywały konwenanse, własne słabości, aby sięgnąć po marzenia.

Jedną z idei przyświecających festiwalowi od początku było przywracanie pamięci kobiet-artystek. Prezentowanie ich wartościowych projektów, wydobytych z archiwum, które wcześniej nie miały szansy trafić do szerszej publiczności lub nie zostały dostatecznie docenione. Niewątpliwe do grona takich kobiet należała Wanda Rutkiewicz. Podczas festiwalu po raz pierwszy pokazane zostaną kolorowe zdjęcia z Himalajów jej autorstwa.

Fot. Archiwum Wandy Rutkiewicz

Himalaistka zaginęła 30 lat temu na Kanczendzondze, trzeciej co do wysokości górze świata, położonej we wschodnim Nepalu. Po Wandzie Rutkiewicz, pozostało wiele wspomnień. Przez 30 lat jej domowe archiwum fotograficzne leżało w ukryciu. Na początku opiekował się nim i dbał o nie Michał Błaszkiewicz, młodszy brat alpinistki. Po jego śmierci, dzięki pomocy siostry Wandy, Janiny Fies, archiwum było przechowywane przez filmowców (pod wodzą reżyserki Justyny Tafel), którzy pracują nad filmem fabularnym o Wandzie.

Fot. Archiwum Wandy Rutkiewicz

Jednak dopiero praca nad dokumentem, w reżyserii Elizy Kubarskiej, spowodowała, że materiał trafił do digitalizacji. Na wystawie będzie okazja do zobaczenia kilkudziesięciu, nigdy niepublikowanych wcześniej zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, która była również wspaniałym fotografem i filmowcem. Materiał fotograficzny był realizowany przez Wandę od początku jej wypraw m.in ze zdobycia Everestu w 1978 roku.

Z kolei reżyserka, aktorka, producentka filmowa Małgorzata Potocka odsłoni, co kryje jej archiwum. Artystka od końca lat 70. zajmuje się retrofotografią. Tworzy prezentację ze zdjęć rodzinnych, pamiątkowych, zamierzonych i przypadkowych, które przetwarza lub używa ich bezpośrednio. Z przeszłości tworzy teraźniejszość. Wystawa „Nie potrzebujemy innych światów, gdy mamy lustra” została zbudowana w oparciu o fotograficzne autoportrety artystki.

Fot. Małgorzata Potocka

Kolejne zdjęcia swojej twarzy są szczególną próbą mierzenia się aktorki z tematem przemijania i czasu. Jest to próba szczególna, bo wykonana przez osobę znaną i rozpoznawaną, która jednocześnie pozostaje niezmiennie sama, ze swoimi lękami, obawami, ale także obserwacjami. Kuratorką wystawy jest Marika Kuźmicz.

Kolejną zachwycają wystawą będzie „Surfing Iran”. W wybitnym reportażu fotograficznym Giulia Frigieri przedstawia rewolucyjny ruch hidżabskich surferek i surferów w Balochistanie w Iranie, kraju jednak w większości pustynnym. Młodzi mężczyźni i kobiety z Iranu, w równym stopniu, zaangażowani są we wspieranie surfingu jako siły napędowej, narzędzia zmiany. Pracując na rzecz lepszej przyszłości i nowych możliwości, pokolenie młodych Irańczyków tworzy nowe, potężne narzędzie, które ma zapowiadać „fale wolności”.

W ramach Vintage Photo Festiwal w Bydgoszczy zostanie pokazany dokument „Elliott Erwitt - Silence Sounds Good”, intymny portret legendarnego fotografa Elliota Erwitta podczas jego pracy, który milczące towarzystwo ceni ponad czcze rozmowy. Adriana López Sanfeliu, autorka filmu oraz fotografka i dokumentalistka będzie gościem festiwalu. Z jej udziałem odbędzie się spotkanie autorskie po seansie.

Filmowi będzie towarzyszyć po raz pierwszy pokazywana w Polsce wystawa zdjęć „Before I Croak”, będąca intymnym pamiętnikiem, pokazującym prywatne i publiczne chwile spędzone przez artystkę wspólnie z Elliottem Erwittem.

Fot. Zdjęcia z wystawy „Before I Croak”, ©Adriana Lopez Sanfeliu

W latach 2012-2015 López Sanfeliu asystowała fotografowi w jego międzynarodowych projektach, w ponad dziesięciu krajach na całym świecie. Z tej współpracy powstał cykl składający się z 27 fotografii, ukazujących sceny z życia zawodowego i osobistego Elliota Erwitta.

Na festiwalu będzie też sentymentalnie i legendarnie, bo takie właśnie reakcje wywołuje „Biały Miś z Krupówek”. Postać, z którą każdy chciał mieć zdjęcie na pamiątkę z pobytu w Zakopanem, w tym roku obchodzi setne urodziny. Dokładnie sto lat temu Biały Miś pojawił się w stolicy Tatr i od tamtej pory jest symbolem miasta. Co więcej miś wyruszył też na podbój innych miast i można go było spotkać m.in. w Sopocie przy molo czy w Warszawie przed PKiN. Autorkami pomysłu i międzypokoleniowej wystawy „Biały Miś z Krupówek” są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot, które od lat prowadzą Oficynę Wydawniczą Oryginały.

Fot. archiwa Oficyny Wydawniczej Oryginały, projekt Foto z misiem

Lokalnym akcentem na festiwalu będzie wystawa Marka Noniewicza „Pencil of light”. To konfiguracja serii fotografii powstałych w latach 2001–2018, wykonanych w Bydgoszczy i okolicach, które prezentują zapomniane i nieistniejące już często zakątki miasta. Fotograf przy pomocy aparatu Super Ikonta z lat 30. ubiegłego wieku, rejestruje miejsca, które uległy przeobrażeniom, przepełnione echem dawnych obecności i działań.

Na festiwalu zagości również niekwestionowana legenda Polskiej fotografii, Tadeusz Rolke, urodzony w 1929 roku w Warszawie, gdzie mieszkał i pracował jako fotoreporter w latach 50. i 60. Fotograf mody, artysta, wykładowca oraz wydawca. Fotografuje nieprzerwanie do dzisiaj, pracując wyłącznie na aparatach analogowych. Na festiwalu zaprezentujemy wyjątkowy i bardzo osobisty projekt „VII Symfonia” pokazywany w ramach wydarzeń towarzyszących. Tadeusz Rolke „zaprosił” Tamarę Pieńko w niezwykłą podróż, pozwalając być jej świadkiem jego najdelikatniejszej sfery jestestwa. Projekt ten całkowicie poświęcony jest miłości, choć nie wskazuje adresata, definiuje to uczucie jako stan nadawcy. 

Jak co roku, także i teraz na specjalnej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie Vintage Grand PRIX, na który co roku zgłoszenia napływają z całego świata. Jest to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie konkurs fotograficzny poświęcony wyłącznie techniką tradycyjnym. Wyłonione w konkursie prace często są odzwierciedleniem bieżących trendów w fotografii tzw. analogowej.

8. Vintage Photo Festival to także wiele wydarzeń towarzyszących jak wycieczka rowerowa „Dzieje bydgoskiego przemysłu fotochemicznego", której częścią będzie zwiedzanie m.in. Muzeum Fotografii, budynków po byłej Fabryce „Foton” oraz „Alfa”, opisanych w wydanej przez naszą fundację książce „Kobiety Fotonu” (Bydgoszcz, 2018), warsztaty z podstaw fotografii analogowej zorganizowane we współpracy z Muzeum Fotografii czy „Vintage Photo Bazar”, czyli giełda fotografii. 

Partnerzy: Młyny Rothera, Fundacja Kino Pomorzanin, Fundacja Mózg, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Fuji, Bydgoskie Centrum Sztuki, Holy Art, CDI, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Oficyna Wydawnicza Oryginały, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Patroni medialni: Artinfo.pl, fotopolis.pl, Digital Camera Polska, gazeta-fotograficzna.org, Contemporary Lynx, Notes Na 6.Tygodni, Radio PIK, Magazyn SZUM, Tok Fm, TVP3 Bydgoszcz, TVP Kultura, wysokieobcasy.pl, Zwykłe Życie, Analog Forever Magazine

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Zobacz także:

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych