Nie przegap: „Przenikania_1”. Wspólna wystawa Magdaleny Abakanowicz i Magdaleny Głodek
Już w środę 10 maja w warszawskim kompleksie „Centrum Giełdowe” zostanie otwarta pierwsza wystawa z cyklu Przenikania. To spotkanie dwóch artystycznych światów i dwóch różnych generacji twórczyń. Na wystawie obejrzymy prace klasyczki polskiej sztuki współczesnej oraz utalentowanej artystki młodego pokolenia.
Autor: MB
Zdjęcia: Jorge Lewinski/TopFoto_Forum; Celina Przyklęk
Marta Czyż, kuratorka wystawy “Origin” Przenikania_1, prezentuje i zestawia ze sobą dwie artystki, zarówno na zasadzie podobieństw jak i kontrastów. Jak podkreśla, najważniejsze jednak jest pokazanie wymiany energii, jaka pomiędzy nimi zachodzi.
Połączenie na jednej wystawie tak znanego nazwiska jak Magdalena Abakanowicz oraz artystki młodego pokolenia nie jest przypadkiem. „Różne, a jednak “przenikające się”, dzieła twórczyń prowokują do zadawania pytań o kondycję człowieka we współczesnym świecie widzianą z perspektywy dwóch artystek i dwóch pokoleń” - piszą organizatorzy wystawy.
Na wystawie zobaczymy pracę Magdaleny Abakanowicz pt. “Femme”, która po raz pierwszy była zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022 w Pawilonie Polskim oraz dzieło Abakanowicz z prywatnej kolekcji pt. „Virility”, do tej pory publicznie nieprezentowane.
Nawiązaniem do powyższych dzieł będą prace z cyklu Origin Magdaleny Głodek, których głównym przesłaniem jest niejako powrót do źródeł, który możliwy jest dzięki płóciennej kompozycji nawiązującej do zakorzenionych w każdym człowieku wzorców. Głodek w swoich pracach zadaje niekończące się pytania i stara się odnaleźć na nie odpowiedzi.
Zespół kuratorski cyklu „Przenikania: tworzą Marta Czyż, dr. Krystyna Łuczak- Surówka oraz prof.dr.hab. Jan Wiktor Sienkiewicz. Partnerem merytorycznym ekspozycji jest Feminokolektyw, obecnie w trakcie przekształcenia inicjatywy w Fundację Sztuki Współczesnej Femikolektyw, czyli niezależną instytucję typu non-profit działającą na polu kultury i sztuki.
Magdalena Abakanowicz w latach 60. zaczęła tworzyć trójwymiarowe, monumentalne formy zwane “Abakanami”. Kolejne lata poświęciła na tworzenie ogromnych cykli rzeźb figuratywnych i niefiguratywnych z płótna i żywic, zwane “Przemianami”. Była profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1965 - 1990) oraz profesorem wizytującym na UCLA (1984). Zmarła 20 kwietnia 2017 w Warszawie.
Magdalena Głodek - ilustratorka i malarka. Tworzy abstrakcje i figuracje w ramach czterech cykli Przenikanie (od 2018), Punkt Widzenia (od 2020), Zmiana (od 2021), Origin (od 2022). W swoich pracach wykorzystuje ograniczoną paletę kolorystyczną. W swojej autorskiej technice do farb często dodaje drobnoziarnisty piasek. Pracownię malarstwa ukończyła pod kierunkiem prof. Czesława Pius Ciapało w Studium Plastycznym Collage w Warszawie. Przez kilka lat sama wypracowała warsztat oraz własną technikę, którą obecnie rozwija i doskonali.
Wystawa "Przenikania_1" 10 - 21 maja 2023
Kompleks „Centrum Giełdowe”
Wspólnota Lokalowa „Książęca 4”
ul. Książęca 4, Warsawa
Zobacz także:
- Nie przegap: Instalacja „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas w Zachęcie
- Nie przegap: Wystawa „Memory of Love” w Orońsku. Bajki, pop-art i koronki