„Sztuka jest jak software do obsługi cywilizacji”. Rozmowa ze Stachem Szabłowskim, kuratorem i krytykiem sztuki

  O tym, w jaki sposób artyści mogą projektować lepszą przyszłość, o nowych technologiach w sztuce współczesnej i immersyjnym doświadczeniu VR „Evolver”, które do 10 grudnia można oglądać w Galerii Opera w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w ramach projektu „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” rozmawiamy ze Stachem Szabłowskim, kuratorem cyklu i krytykiem sztuki.  

Artykuł sponsorowany

Autor: MB

Zdjęcia: BMW ART CLUB. EVOLVER W GALERII OPERA, TEATR WIELKI-OPERA NARODOWA

https://www.bmw.pl/artclub

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Projekt “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” od 2018 roku za pomocą sztuki próbuje przybliżyć relacje człowieka i technologii. Dlaczego wybraliście akurat te zależności?

Stach Szabłowski, kurator projektu “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”: Technologia jest głównym motorem zmian naszej rzeczywistości. Jej rozwój modeluje naszą przyszłość, życie codzienne, ekonomię, dosłownie wszystko. Sztuka pomaga nam wyobrazić sobie świat przyszłości, jest software'em do obsługi cywilizacji. Projekt “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” jest ufundowany na przekonaniu, że artyści potrafią wyobrazić sobie więcej i dostrzec te aspekty w trendach technologicznych, które przekraczają horyzont teraźniejszości, a tym samym pozwalają projektować lepszą przyszłość. Nie mówiąc o tym, że rozwój technologii oferuje artystom ekscytujące narzędzia pracy, nowe środki wyrazu.

Jesteś kuratorem “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”. W jaki sposób wyszukujesz artystów do współpracy przy projekcie?

W centrum naszego zainteresowania są przede wszystkim artyści, którzy pracują na styku technologii i sztuki – i to w wielu wymiarach. To zarówno twórcy, którzy wykorzystują zaawansowane technologicznie narzędzia do tworzenia przekazu, jak i artyści, którzy tematyzują te zagadnienia. Nie chodzi bowiem o narzędzia same w sobie, ale refleksję nad tym, co technologie z nami robią i co my możemy zrobić z nimi.

W tym roku do udziału w “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” zaprosiliście Marshmallow Laser Feast – jeden z najbardziej uznanych na świecie kolektywów zajmujących się sztuką immersyjną, który przygotował monumentalne doświadczenie VR . „Evolver” to podróż w głąb ludzkiego ciała, dzięki której możemy przyglądać się procesowi oddychania. Co wpłynęło na decyzję o wyborze akurat tych artystów?

Marshmallow Laser Feast są w samym centrum dyskursu, który nas w “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” bardzo interesuje. W „Evolver” punktem wyjścia jest ogromna ilość danych naukowych – projekt rozwijany był przy wsparciu kilku instytutów badawczych, które zasilały artystów konsultacjami i informacjami. To dało twórcom wystawy wiedzę na temat funkcjonowania organizmu, obiegu tlenu w ciele. Do zobrazowania tych informacji posłużyły bardzo zaawansowane technologie audiowizualne. Celem tego projektu jest podróż do wnętrza ludzkiego ciała i wykreowania wizji, dzięki której dostrzegamy, ale również odczuwamy naszą łączność ze światem. Artyści pokazują ludzki organizm jako dynamiczny ekosystem, który jest integralną częścią wielkiego ekosystemu natury. Poprzez połączenie nauki, technologii i sztuki, dotykają bardzo ludzkich, podstawowych spraw; takie podejście idealnie wpisuje się w filozofię “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”.

Skala i rozmach „Evolver” robią wielkie wrażenie. Trudno jednym słowem określić, czym tak naprawdę jest – to wystawa, spektakl, a może show?

Słowo „doświadczenie” najlepiej oddaje to, co się przeżywa na tej wystawie. „Evolver” daje coś więcej, niż możliwość obejrzenia projektu artystów; to nie jest wystawa do oglądania, tylko do przeżywania, uczestniczenia w niej. W centrum tego doświadczenia jest seans VR, podczas którego zostajemy przeniesieni do wnętrza ludzkiego ciała, niemal dosłownie, bo technologia pozwala na pełną immersję. Podróż w głąb siebie jest perfekcyjnie dopracowana wizualnie i muzycznie, a przewodniczką w tej wyprawie jest aktorka Cate Blanchett, która użyczyła swojego głosu narracji. To intensywnie, głębokie i zarazem bardzo przyjemne przeżycie. Artyści z MLF zadbali byśmy doświadczyli go w pełni; przed seansem VR zapraszają na krótką sesję medytacji, która pozwala się wyciszyć, przygotować do tej niezwykłej podróży.

Czy jako kurator w jakiś sposób nadawałeś kierunek projektowi?

Oczywiście, dużo dyskutowaliśmy jak zaaranżować „Evolver” w Galerii Opera, jak zaprojektować przestrzeń wystawy, dopracować jej scenariusz tak, aby doświadczenie publiczności było jak najbardziej pełne i głębokie. Jednocześnie BMW zostawia maksymalną swobodę artystyczną twórcom. Współpraca jest ufundowana na wierze że, to artyści mogą nam powiedzieć coś, czego my byśmy sobie nie potrafili wyobrazić. Do udziału w projekcie szukamy osób,  które poruszają się w interesującym nas polu i tworzą ciekawe rzeczy. Od tego momentu są obdarzani w ramach projektu zaufaniem. “BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” powstało właśnie po to, by tworzyć takie możliwości dla artystów.

Jakie Twoim zdaniem są najbardziej interesujące zjawiska w sztuce posługującej się nowymi technologiami? Na jakich twórców warto zwrócić uwagę?

W sztuce nowe technologie, tak jakie VR, augmented reality, czy druk 3D współistnieją cały czas z tradycyjnymi technikami - wciąż malowane są przecież obrazy, tworzone prace w kamieniu czy brązie. Mnie najbardziej fascynują osoby artystyczne, które, jak na przykład czyni to Philippe Parreno, łączą techniki cyfrowe z fizycznymi artefaktami, z pracą z przestrzenią, tworzeniem sytuacji, w których światy wirtualny i realny przenikają się. Ale podziwiam też artystów, którzy jak Jon Rafman szukają w świecie cyfrowym elementów pierwotnych, prymitywnych, onirycznych, czy też, jak na przykład Hito Steyerl, rozwijają za pomocą technologicznych narzędzi krytyczne dyskursy polityczne. W Polsce z kolei warto na pewno zwrócić uwagę na takich twórców jak Bartosz Zaskórski, Dream Adoption Society czy Eternal Engine.

Czy te nowe zjawiska w sztuce doczekały się już własnej terminologii?

Wobec nowych zjawisk terminologia jest wciąż płynna, trwa jej ustalenie – to bardzo dynamiczna dziedzina. Sztuka nowych mediów? Sztuka cyfrowa? Wystawy immersyjne? Tych terminów jest więcej, ale żaden nie obejmuje całości zjawisk, z którymi mamy teraz do czynienia. Ostatecznie nie chodzi jednak o przymiotniki, lecz o sztukę - to ona i jej przekaz są ważniejsze niż etykiety, którymi ją nazwiemy.

Rozmawiała Magda Burkiewicz.

Doświadczenie VR „Evolver” można oglądać do 10 grudnia 2023 roku w Galerii Opera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. BMW jako mecenas projektu, wszystkie seanse udostępnia publiczności bezpłatnie w ramach szerzenia dostępu do kultury. Bilety na wydarzenie są dostępne do pobrania za darmo na stronach Butik.teatrwielki.pl i Teatrwielki.pl oraz w kasie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.bmw.pl/artclub

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.