6 projektów wnętrz, w których główne skrzypce gra sztuka
Argumentów przemawiających za uwzględnianiem w projekcie wnętrz dzieł sztuki jest mnóstwo. Obrazy i rzeźby pozwalają na dodanie przestrzeni głębi, kolorów oraz unikalnego charakteru, a także pomagają wyrazić osobowość i gust mieszkańców. Dodatkowo mogą pobudzać kreatywność, skłaniać do refleksji czy uspokajać. Przedstawiamy 6 projektów wnętrz wypełnionych sztuką, obok których nie sposób przejść obojętnie!
Autor: JS
1. Dom sztuki w Tel Awiwie
Projekt: Jordan Weisberg z pracowni JWA
Zdjęcia: Michael Shvadron
Opisując ten projekt, można odmieniać słowo „sztuka” przez wszystkie przypadki i znaczenia. Mamy tu do czynienia z wnętrzem domu wypełnionym sztuką po brzegi. Liczne obrazy i rzeźby zachwycają już od progu. Przyglądając się wnętrzu, możemy też dowiedzieć się, co znaczy sztuka dobrego projektowania. Architekt Jordan Weisberg podczas aranżowania tej przestrzeni zadbał bowiem zarówno o jej estetykę, jak i funkcjonalność.
2. Z obrazem Teresy Pągowskiej w centrum
Projekt: Katarzyna Dudko z pracowni Formativ
Zdjęcia: Tom Kurek
Wojciech Fibak jest nie tylko słynnym tenisistą, ale też kolekcjonerem sztuki. Niesamowitych obrazów nie mogło zabraknąć w jego mieszkaniu położonym w Gdyni. Sercem projektu jest wiszący nad sofą obraz Teresy Pągowskiej. Znajdziemy tu również inne dzieła polskiego malarstwa. Ściany mieszkania zdobią prace Tadeusza Dominika, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina, Marcina Maciejowskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Lebensteina, Alfreda Lenica, Jerzego Kałuckiego, Zbigniewa Makowskiego, Rajmunda Ziemskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Andrzeja Nowackiego, a także Jerzego Nowosielskiego.
3. Tęcza w paryskiej kamienicy
Projekt: Batiik Studio
Zdjęcia: Romain Ricard / Stylizacja: Johanna Colombatti
Apartament znajduje się w haussmanowskiej kamienicy, położonej w 7. dzielnicy Paryża. Jego wnętrze wyróżnia się energetyzującą kompozycją kolorów oraz form. Oryginalny, pomarańczowy zestaw mebli w postaci fotela i pufy w salonie zaprojektował Emmanuel Outy, zaś stół w kuchni stworzył Max Cobalto. Z zabytkowych mebli można tu dostrzec regał z litego dębu Pierre’a Cruège’a i komplet drewnianych krzeseł Nielsa Otto Møllera w salonie oraz stalowe krzesło „Tube” w kuchni, zaprojektowane w 1951 roku przez Mathieu Mathégota. Obiekty świetnie korespondują z licznymi grafikami, obrazami i rzeźbami.
4. Nad brzegiem oceanu
Projekt: Falken Reynolds
Zdjęcia: Ema Peter
W tym domu w Kolumbii Brytyjskiej najważniejsze zdają się być zachwycający widok na ocean i należąca do właścicieli kolekcja sztuki modernistycznej. W celu wykreowania przestrzeni spójnej z barwami oceanu architekci postawili na naturalną paletę kolorów, w tym szarości, biele i bogate odcienie drewna. Do ciemnozielonych wód nawiązują marmury Verde Alpi, znajdujące się w głównej łazience, zaś odniesienie do nieba stanowią niebieskie lampy wiszące Bocci 73.v. Intensywniejsze barwy, takie jak pomarańcz, żółć czy kobalt, dodali do przestrzeni w formie sztuki.
5. Mieszkanie w równoległym wymiarze
Projekt: esté architekti
Zdjęcia: Studio Flusser
Ten praski apartament przypomina przestrzeń mieszkalną w zupełnie innym, równoległym wymiarze. Złudzenia optyczne, intensywne kolory, szalone formy tworzą miejsce wprowadzające zmysły w dezorientację. Architektom z pracowni esté architekti najbardziej zależało na oddaniu barwnej osobowości i temperamentu właścicieli mieszkania oraz ich zamiłowania do sztuki. Postanowili odzwierciedlić je kolorowymi obrazami i instalacjami artystycznymi, które wypełniły przestrzeń. Zachowali jednak beton na ścianach oraz dębowy parkiet, wychodząc ze słusznego założenia, że nie ma sensu zmieniać tego, co jest dobre.
6. Apartament, w którym mieszka sztuka
Projekt: studio projektowe i29
Zdjęcia: i29 / Ewout Huibers
W tym apartamencie w Amsterdamie mieszka sztuka. Trudno uznać to zdanie za metaforę, bo właściwie każdy centymetr mieszkania służy wyeksponowaniu rzeźb, obrazów oraz książek. Właściciel mieszkania to pisarz i kolekcjoner, z tego względu głównym założeniem projektu było wyeksponowanie jego kolekcji dzieł. Mając to na uwadze, architekci zaprojektowali otwarte, wysokie szafy, a także szklane witryny do ekspozycji obiektów.