Flexi home – innowacyjne podejście do aranżacji wnętrza

Kupiłeś kawalerkę i planujesz ją urządzić, a może chcesz wyremontować małe mieszkanie, które już masz i sprawić, by było bardziej funkcjonalne? Zobacz, jak w pełni wykorzystać potencjał małego wnętrza. O tym, jakie techniki zastosować radzi znany architekt Piotr Kuczia.

Autor: MP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://pfleiderer.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Dom od zawsze kojarzył się z przestrzenią, w której możemy być sobą i funkcjonować na własnych zasadach. Bezpieczną i bardzo osobistą. Jednak z biegiem lat, szczególnie tych w czasach pandemii, jego funkcja się zmieniła. Dziś dom pełni wiele ról – musi dopasować się do naszych aktualnych potrzeb, „żyć” razem z nami i z nami się zmieniać. Wielu z nas musiało przecież w czasie lockdownu pracować w trybie homeoffice, co spowodowało zatarcie granicy między sferą zawodową a domem. Co więcej, ten sposób pracy pozostanie normą w wielu firmach, dlatego dostosowanie wnętrza domu do wielu różnych ról staje się po prostu koniecznością. Istotne są nie tylko trendy, ale również to, jak przestrzeń, w której żyjemy na nas oddziałowuje. Dlatego aranżując kawalerkę warto postawić na multifunkcyjność, bliżej przyjrzeć się temu, co naprawdę lubimy i jakie rzeczy są nam faktycznie potrzebne. To pierwszy krok do zbudowania wnętrza, które będzie nam bliskie. A mały metraż mieszkania? Nie traktujmy go jako coś, co nas ogranicza, ale w pełni wykorzystajmy drzemiący w nim potencjał.

Dekory z nastroju Color & Wood, set 10. Dekory zastosowane w projekcie to: Cuba Libre U16179 oraz Orzech Okapi R30135

Oczyść przestrzeń

Nietrudno zauważyć, że bałagan wraca do nas z nawiązką już kilka dni po tym, jak gruntownie wysprzątaliśmy całe mieszkanie. Dlaczego tak się dzieje? Głównie z powodu ilości posiadanych rzeczy. Jedno jest pewne – mamy ich za dużo! O tym z resztą przekonuje nas Marie Kondo, słynna na całym świecie japońska ekspertka od sprzątania. Odgracanie mieszkań, czyli "decluttering" stało się na tyle modne, że niektórzy wręcz postanowili zajmować się nim zawodowo. To ciekawe, ponieważ praktycznie każdym większym mieście możemy dziś wynająć specjalistę w tej dziedzinie, który pomoże nam uporządkować domową przestrzeń. I choć porządek jest tu celem, to nie jest on najważniejszy. Oczyszczanie przestrzeni ma pomóc nam określić nasze rzeczywiste potrzeby względem domu i pokazać jakie mamy "relacje" ze swoimi rzeczami. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mieszkamy np. na 30 metrach kwadratowych, bowiem małą przestrzeń niezwykle łatwo jest zagracić. Jeśli chcemy tego uniknąć i sprawić, aby nasze mieszkanie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości, postawmy na minimalizm. Wybierajmy przedmioty, które naprawdę będą nam przydatne i pozbądźmy się tych, które nie wywołują w nas żadnych sentymentów. A co, jeśli nie chcemy się ich pozbywać? Wtedy przydadzą się funkcjonalne szafy oraz systemy przechowywania, które pomogą ukryć wszystkie te rzeczy, których nie chcemy mieć na widoku. Zbudowane z solidnych płyt drewnopochodnych, np. firmy Pfleiderer, będą przez długie lata stały na straży porządku w naszym domu. 

Wykorzystaj technologie

W centrach wielkich miast buduje się coraz więcej osiedli, oferujących małe, kompaktowe mieszkania. Przyświeca temu jasny cel - im więcej w takim budynku kawalerek, tym więcej osób będzie mogło zamieszkać w atrakcyjnej lokalizacji. To bardzo kusząca opcja, szczególnie dla młodych ludzi, którzy chcą być na bieżąco z tym co dzieje się w sercu miasta, jednak minusem jej jest niewielkie wnętrze. Jak się jednak okazuje mieszkanie w kawalerce wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z marzeń o domowej siłowni lub gabinecie. Pomysł na to, jak zaaranżować małe mieszkanie, aby było równie funkcjonalne jak przestronny apartament, podpowiadają nam znakomici 

architekci wnętrz, m.in. Piotr Kuczia, który we współpracy z firmą Pfleiderer zaprojektował wnętrze, które w jednym pomieszczeniu mieść aż cztery inne. Projekt nosi nazwę Change the Function – Change the Mood – All in One Apartment. W tym jednym wnętrzu znajdziemy kuchnię, biuro, salon oraz sypialnię. Taką możliwość zapewniają mobilne urządzenia oraz meble, które chowają się lub wysuwają w zależności od naszych potrzeb, zmieniając tym samym funkcję użytkową pomieszczenia. Podnoszone mechanicznie biurko w biurze, wysuwana elektrycznie markiza czy opuszczane na polecenie ze smartfona żaluzje są od lat oczywistością. Dlaczego nie przenieść takich zautomatyzowanych rozwiązań do aranżacji apartamentów, w szczególności niewielkich kawalerek? Mamy obecnie wszelkie środki techniczne i oprogramowania, pozwalające na automatyzację elementów wyposażenia wnętrz. Wbudowanie sterowanego chipem silnika w zmieniające swoją formę lub lokalizację meble, nie jest ani problemem wykonawczym, ani nie generuje dziś specjalnie wysokich kosztów. Jeżeli jesteśmy w stanie zaoszczędzić przez to kilka metrów bardzo już drogiej powierzchni mieszkalnej, a w trakcie eksploatacji zredukować koszty zużycia energii, to inwestycja w meble automatycznie adaptujące się do potrzeb użytkownika, może nawet okazać się korzystniejsza niż budowa i eksploatacja odpowiednio większego mieszkania. Brzmi to wprawdzie jeszcze może jak science fiction, ale już dziś jest realne i ekonomicznie sensowne. Dobrym przykładem są rozwiązania zastosowane we wspomnianym wyżej projekcie, na przykład automatycznie podnoszone spod sufit łóżko. Koszt inwestycji w silnik, bloczki i linki był naprawdę niewielki, z kolei zyskana w ciągu dnia powierzchnia użytkowa pod wiszącym pod sufitem łóżkiem warta jest co najmniej kilkunastu tysięcy. - przekonuje architekt Piotr Kuczia.

Salon z kącikiem homeoffice zamykanym za rozsuwanymi frontami. Dekory zastosowane w projekcie to: Dąb Lorenzo R20256, Dąb Retro R20372 oraz Szarość Delfina U12044

Stwórz nastrój

Niezwykle istotny w procesie aranżacji kawalerki jest wybór odpowiednich barw. Projektanci przekonują nas, że najlepsze są te jasne, bowiem mają moc optycznego powiększania przestrzeni. Również we wspomnianym wyżej wnętrzu, zaprojektowanym przez Piotra Kuczię pełnią one ważną rolę, a dokładniej dekory z kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer. Za ich pomocą architekt stworzył pomieszczenie o wielu nastrojach, które w zależności od pory dnia oddziałowuje na użytkownika w różny sposób. Dzień rozpoczyna się tu w nastroju Color & Wood, bowiem zawarte w nim dekory wprowadzają w pozytywny nastrój i dodają energii. Strefa służąca do pracy oparta jest na dekorach z nastroju Modern Old City, za sprawą których stworzymy ciepłe, niezobowiązujące wnętrze – nieodwracające naszej uwagi. Najbardziej dynamiczną porą dnia jest popołudnie – to doskonały czas do podejmowania gości, ale również moment, by oddać się swoim pasjom, dlatego energetyczne dekory z nastroju Color Burst sprawdzą się idealnie. Wieczorna aranżacja wnętrza powinna zaś dawać możliwość relaksu i wytchnienia. To gwarantują dekory z nastroju Soft, w którym dominują jasne, spokojne barwy oraz naturalne wzory i materiały. Taka kolorystyka ukoi zmysły i pozwoli wyciszyć się po długim dniu. Forma projektu okazała się na tyle ciekawa, że zyskała uznanie w świecie designu, zdobywając międzynarodowe nagrody tj. German Design Award, ICONIC AWARDS: Innovative Interior oraz IDA DESIGN AWARDS. 

Urządzając małą kawalerkę warto wziąć pod uwagę jasne barwy, które dodadzą wnętrzu przestrzeni, ale będą też dobrą bazą do zbudowania ulubionego nastroju. Sprawdzonym wyborem jest szeroka paleta szarości, np. dekor Szarość Delifina U12044 z kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer, który wprowadzi do wnętrza cenną harmonię i zrównoważy kombinacje różnych materiałów. Doskonale komponuje się z dekorami inspirowanymi naturalnym drewnem tj. Dąb Lorenzo R20256, wyróżniającym się dobrze widocznym rysunkiem drewna, czy z dekorem Dąb Retro R20372 o subtelnym, szarym odcieniu. Miłośnikom ciepłych tonacji z pewnością przypadnie do gustu dekor Dąb Artisan R20315. To niezwykle intrygujący dekor zapewniający we wnętrzu efekt litego drewna. 

Daj meblom inne funkcje

Niektóre z przedmiotów, które posiadamy w domu mają niewykorzystany potencjał i mogą zaoferować nam znacznie więcej niż producent przewidział w ich opisie. Doskonałym przykładem jest szafa, która poza miejscem do przechowywania odzieży doskonale sprawdza się w roli domowego biura. W zależności od jej rozmiaru i budowy, możemy wstawić do niej malutkie biurko lub przymocować wewnątrz dodatkową płytę, która będzie pełniła formę blatu. Tym samym stworzymy niewielką, ale funkcjonalną przestrzeń do pracy przy komputerze. Po wszystkim można szafę zamknąć, a po miejscu pracy nie będzie śladu. Ten sposób wykorzystania przestrzeni doczekał się nawet swojej nazwy – cloffice i stał się bardzo popularny w czasie pandemii, gdy przez lockdowny wiele osób musiało pracować w domu.

Mieszkanie w kawalerce, na trzydziestu metrach lub mniej, to codzienność wielu z nas. Co więcej popularność tak małych mieszkań rośnie, bowiem bardziej niż metraż liczy się dziś dobra lokalizacja. Pozytywnym aspektem wydaje się być to, że w obliczu dostępnych technologii ograniczona powierzchnia nie jest już przeszkodą. Wszystko jest kwestią naszej kreatywności, bowiem wachlarz materiałów do wykończenia wnętrz mamy niezwykle szeroki. 

Więcej informacji: pfleiderer.pl

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych