Gdzie 60 m2 to w sam raz! 8 inspirujących projektów wnętrz o tej powierzchni
W dzisiejszych czasach mieszkania o powierzchni 60 m2 stają się coraz popularniejszym wyborem, najczęściej zaspokajającym potrzeby singli, par i małych rodzin. Oto 8 projektów wnętrz o tej powierzchni, w których projektanci z wyczuciem połączyli estetykę i funkcjonalność!
Autor: Redakcja
1. Przytulny modernizm w sercu Warszawy
Zdjęcia: Katarzyna Ramocka, Michał Woroniak / ZASOBY STUDIO
W samym sercu Warszawy znajduje się budynek z lat 60. zaprojektowany przez Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. W przeciwieństwie do wielu pozostałych budynków z epoki PRL, wieżowiec ten wyróżnia się doskonałą estetyką i wysokiej klasy surowcami, z których został wybudowany.
Właśnie tutaj znajduje się 58-metrowe mieszkanie, które zachwyca minimalistyczną aranżacją. Za projekt wnętrza odpowiada Katarzyna Wisławska z pracowni Studio WIDNO.
Głównym założeniem projektu było nadanie mieszkaniu przestronności. Wcześniej lokal składał się z kilku małych pomieszczeń wydzielonych ściankami. Postanowiono całkowicie otworzyć przestrzeń, aby wpuścić do środka jak najwięcej światła.
2. Wysoka jakość w parze z przestronnością
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO
Ta 59-metrowa przestrzeń została przekształcona z zamkniętego, wąskiego lokalu deweloperskiego w przestronne mieszkanie z sypialnią, garderobą, gabinetem, łazienką oraz pełnowymiarową kuchnią z wyspą. Za ten funkcjonalny projekt odpowiada pracownia Habitat.
Obecny układ mieszkania pozwala porannemu światłu wpadać przez gabinet do przedpokoju. Lustra dodatkowo potęgują wrażenie przestronności. Cała koncepcja została oparta na naturalnych materiałach, takich jak drewniana podłoga, kamienne blaty, lniane zasłony, fornirowane meble, ratan czy mikrocement. Właściciele bezkompromisowo podeszli do wyboru produktów i postawili na najwyższą jakość.
3. Kolory ziemi w mieszkaniu młodych lekarzy
Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski
W tym 60-metrowym mieszkaniu w Łodzi, należącym do młodej pary lekarzy, żadna ściana nie jest biała. Paletę kolorystyczną tworzą za to kolory ziemi: jasne beże, pastelowe brązy, ciepłe szarości i rozbielony błękit wyspy kuchennej. Za projekt wnętrza odpowiada Natalia Mielczarek-Prym z pracowni natalia m projekty.
Stonowana kolorystyka to nie jedyne, co łączy ze sobą wszystkie strefy. Nieregularne obłości i geometryczne zaokrąglenia pojawiają się w całym wnętrzu – w zabudowie na wejściu, w wyspie kuchennej, sofie, w stole polskiej marki The Good Living&Co, a nawet w detalu połączenia gresu z parkietem.
4. W mieszkaniu reżyserki teatralnej Eweliny Marciniak
Zdjęcia: Grzegorz Layer
To 60-metrowe mieszkanie znajduje się w warszawskiej dzielnicy Stary Mokotów. Wyróżnia się bogatą historią – w latach 1947-2008 mieszkał tu wybitny architekt Arseniusz Romanowicz, projektant najważniejszych warszawskich dworców kolejowych, który kierował odbudową całej kamienicy zniszczonej w czasie wojny. Dziś zaś mieszka tu Ewelina Marciniak, uznana reżyserka teatralna. Wnętrze jej domu zaprojektował architekt Grzegorz Layer.
Dzięki dużej wysokości oraz sporym oknom wychodzącym na zachód mieszkanie ma przestronny i jasny charakter. Dominującym kolorem we wnętrzu jest biel, która pojawia się na ścianach oraz prostych, geometrycznych zabudowach meblowych. Stanowi tym samym neutralne tło dla innych wyrazistych mebli i dodatków: stolików kawowych, lamp, wieszaków. Do wykończenia wnętrza użyto naturalnych, szlachetnych materiałów, w tym granitu, marmuru, dębowego drewna i mosiądzu.
5. Gdzie przeszłość współgra z teraźniejszością
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO
Wzgórze Świętego Maksymiliana to jedna z ciekawszych dzielnic Gdyni, zarówno pod względem urbanistycznym, jak i architektonicznym. Znajdują się tu bowiem modernistyczne budynki z lat 50. ubiegłego wieku, które mają swoją własną unikalną estetykę. Podejmując się zaprojektowania mieszkania zlokalizowanego w jej obrębie, architekci z pracowni em2 podeszli z szacunkiem do okresu, w którym powstała ta część miasta.
„Nasi inwestorzy to świadomi ludzie, którzy cenią zarówno historię, jak i przedmioty, które ich otaczają” – podkreśla Elżbieta. Z tego względu w projekcie nie zabrakło tu mebli vintage, które harmonijnie współgrają z nowoczesnymi elementami.
6. Monochromatyczne wnętrze pełne ciepła
Zdjęcia: ONI studio
To 60-metrowe mieszkanie z tarasem wymagało całkowitego przeprojektowania na potrzeby nowej właścicielki – prawniczki i jej psa. Projekt powierzono Annie Gawlik z pracowni Anke Design Studio.
„Myślenie o nowo powstającej przestrzeni było integralne z widzeniem jej materiałami” – mówi Anna Gawlik. Widać to w użytych surowcach, bowiem to w nich projektantka upatrywała sposobu na osiągnięcie spójności i harmonii wnętrza. „Używając w każdym pomieszczeniu podobnych materiałów, uzyskałam integralność mieszkania. Jednocześnie zachowałam autonomię każdego pomieszczenia” – dodaje.
7. Z miłości do ponadczasowego piękna
Zdjęcia: Martyna Rudnicka
Projekt wnętrza mieszkania rzemieślniczki Sylwii Biegaj stanowił niemałe wyzwanie, bo lokal wymagał generalnego remontu. Konieczna była wymiana instalacji elektrycznej, grzejników i instalacji wodnej. Zmiany wymagał również jego układ. Należało powiększyć łazienkę i wygospodarować miejsca do przechowywania. Ze względu na ograniczoną powierzchnię mieszkania (58 m2) nie było to łatwe zadanie, ale efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania inwestorów.
Ostatecznie przeniesiono ścianę między kuchnią a łazienką, dzięki czemu w łazience zmieściły się prysznic, szafka z umywalką i pralko-suszarka. Sprzęty gospodarstwa domowego ukryto głównie w przestronnej szafie w sypialni. Przy tym w aranżacji zachowano wszystkie historyczne elementy, które dało się odrestaurować. Odnowiono solidny dębowy parkiet, okna i stare mosiężne klamki. Za tę udaną aranżację odpowiada Katarzyna Schudy.
8. Wnętrze inspirowane Japonią
Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski
W tej 58-metrowej przestrzeni każde pomieszczenie zostało zaprojektowane z dbałością o najmniejszy szczegół. Architekt Magdalena Daszkiewicz z pracowni PRZESTRZENIE zaprojektowała funkcjonalne oraz komfortowe mieszkanie, pełne wysokiej jakości materiałów i ponadczasowego dizajnu. Inspiracją projektu były elementy japońskich domów wertykalnych.
„Do projektu wraz z moim zespołem wykorzystaliśmy stalową strukturę, będącą schodami i przestrzenią do przechowywania. W zabudowie znaleźliśmy miejsce dla kociej kuwety, lodówki i regał, który od strony dziennej mieści książki właścicieli mieszkania. Pomimo zastosowania wielu praktycznych rozwiązań konstrukcja zajęła bardzo mało miejsca” – mówi architektka.