Harmonia w sercu Wrzeszcza
Głównym założeniem projektu wnętrza tego 110-metrowego mieszkania było uzyskanie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni w naturalnej, ciepłej kolorystyce, bez zbędnych elementów, które mogłyby wprowadzić chaos i zaburzyć harmonię. Projektantka wnętrz Elżbieta Sawicka z pracowni em2 bezbłędnie zrealizowała potrzeby inwestorów.
Osiedle Browar w Gdańsku Wrzeszczu powstało na terenie zajmowanym przez browar, który rozpoczął swoją działalność na początku 1873 roku i był prowadzony niemal nieprzerwanie aż do 2001 roku. W celu ratowania historycznej struktury zakładów browar został wpisany do rejestru zabytków. W 2007 roku rozpoczęły się prace projektowe nad osiedlem mieszkaniowym, które miało zmienić przemysłowy charakter tego terenu w miejski.
Mieszkanie zaprojektowane przez pracownię em2 znajduje się na ostatniej kondygnacji budynku. Na jego układ składają się hol, salon z kuchnią, pokój dzieci, sypialnia, biuro, łazienka oraz garderoba z pralnią.
Dzięki atrakcyjnemu usytuowaniu względem stron świata lokal przez większość dnia jest wypełniony światłem dziennym. Salon posiada duże okna od strony południowej oraz zachodniej, natomiast sypialnie mają ekspozycję północną. Wielkim atutem mieszkania jest również widok na panoramę Gdańska, a w szczególności na Trójmiejski Park Krajobrazowy.
„Prace nad projektem rozpoczęliśmy od niewielkich korekt w zastanym na budowie układzie funkcjonalnym. Bardzo zależało nam, żeby nie wprowadzać niepotrzebnych zmian w wykonane już przez dewelopera instalacje, w ten sposób uniknęliśmy generowania dodatkowych kosztów, na czym zależało nam oraz inwestorom” – opowiada projektantka.
Do salonu wchodzimy z przestronnego minimalistycznego holu – zaokrąglone krawędzie szafy oraz ścian miękko wprowadzają nas do przestrzeni. Strefa dzienna to jedno pomieszczenie o powierzchni 45m2. Podzielono je na 3 strefy: kuchnię, jadalnię oraz część wypoczynkową.
Tłem kompozycyjnym salonu oraz jednocześnie sercem mieszkania jest kuchnia z dużą wyspą kuchenną, nad którą podwieszono zaprojektowaną przez pracownię em2 bordową, stalowa lampę, stanowiącą jednocześnie półkę na kwiaty lub książki kucharskie. Fronty kuchni wykonano z delikatnie bejcowanego forniru dębowego, natomiast wyspę kuchenną, wspartą na bordowej nodze, zrobiono z litego drewna.
„Inwestorom zależało na naturalnych materiałach wykończeniowych, które będą się pięknie starzały. Na blaty zastosowaliśmy więc dobrze zaimpregnowany marmur Lilac w wykończeniu satynowym. Lilac ma charakterystyczne fioletowo-bordowe użylenie, do którego dopasowany został kolor lampy oraz nogi wspierającej wyspę” – dodaje Elżbieta Sawicka.
Pozostała część salonu podzielona jest pomiędzy strefę wypoczynkową oraz jadalnianą. Nad narożną sofą Sits i stolikiem kawowym od HAY zawieszono bordową lampę od koreańskiego producenta oświetlenia AGO Lighting. Kącik kanapowy dopełnia regał BAVA od TAMO.
Nad czarnym dużym dębowym stołem, znajduje się kolejna piękna lampa TENSE od NEW WORKS, która jest na tyle delikatna, że niemal ginie na tle ściany. Dzięki temu uwaga przekierowana zostaje na krzesła Eames Vitry, klasyki dizajnu. Całość dopełnia obraz Piotra Makowskiego, którego intensywne kolory doskonale korespondują z całą przestrzenią.
Sypialnię utrzymano w bieli i delikatnej szarości zaoblonej szafy ubraniowej, która jest tłem dla dębowej ramy łóżka HUG od TAMO. W łazience – oprócz wanny, prysznica i muszli wc – znalazła się prosta, dębowa zabudowa podumywalkowa, zaprojektowana przez Elżbietę Sawicką. Nad umywalką zawisła płytka okrągła szafka, która pełni jednocześnie funkcję lustra.