Jak mieszkają Warszawiacy? 10 wnętrz w stolicy, obok których nie da się przejść obojętnie
Warszawa to miejsce, gdzie współczesność spotyka się ze śladami burzliwej przeszłości. Znajduje to odzwierciedlenie niemal na każdym polu życia, również w aranżacjach wnętrz. W mieszkaniach, które dziś Wam prezentujemy, widać zarówno otwartość ich mieszkańców na eksperymenty, jak i szacunek do historii.
Autor: JS, MB
1. Wytrawny wnętrzarski smak
Zdjęcia: Mood Authors
To mieszkanie projektu Grzegorza Pnioka z pracowni Hauslab składa się z wysmakowanych kolorystycznie i stylistycznie warstw. Ich bazą jest jasnokawowy odcień ścian, który kreuje tu klasyczną elegancję. Na jego ciepłym tle subtelnej wyrazistości nabierają mocniejsze akcenty z drewna, metalu i kamienia. O tym, że mieszkanie mieści się w kamienicy, mówią sufitowe sztukaterie i rozety oraz wysokość pomieszczeń.
2. Nowe życie przedwojennej kamienicy
Zdjęcia: ONI Studio
Dawniej ciemne i ciasne, dzisiaj jasne i przestronne. Taką metamorfozę dzięki pracowni Tatemono przeszło 100-metrowe mieszkanie, położone w przedwojennej kamienicy na Mokotowie. Nie wszystko jednak uległo tu zmianie. We wnętrzu są historyczne elementy, które nie wymagały ulepszeń: dębowa podłoga oraz meble vintage, takie jak krzesła Kusch&Co, skórzana sofa Kill International czy sofa i fotele na chromowanej konstrukcji projektu Johana Bertila Häggströma.
3. Modernizm wiecznie żywy
Zdjęcia: Mood Authors
Eklektyczne, ponadczasowe, pełne ikon dizajnu i młodej polskiej sztuki. Wnętrze projektu pracowni Modoso jest niczym podróż w czasie – zaczynamy w przedwojennej Warszawie, a kończymy w stolicy czasów XXI wieku.
4. Vintage na poddaszu kamienicy
Zdjęcia: Aleksandra Dermont
„Projektowanie swojego wymarzonego domu po latach tworzenia projektów dla innych to mieszanka ekscytacji, radości, spełnienia, ale też ogromna presja, jaką każdy ambitny artysta narzuca sobie, tworząc dzieło, do którego jest w sposób szczególny przywiązany” – wyznaje Katarzyna Burak, współzałożycielka pracowni FUGA Architektura Wnętrz, która oprowadziła nas po swoim mieszkaniu na poddaszu kamienicy na warszawskim Starym Mokotowie.
5. Warszawa jak Berlin
Zdjęcia: ONI Studio
Właściciele tego 122-metrowego apartamentu na warszawskim Mokotowie spędzili wiele lat w Berlinie. Fascynuje ich klimat, estetyka i energia niemieckiej stolicy. Postanowili przenieść ją do swojego nowego mieszkania w Warszawie. Projekt wnętrz powierzyli Marcie Napiórkowskiej, założycielce uznanej pracowni Mana Design.
6. Eklektyzm w dobrym stylu
Zdjęcia: Migdał Studio
Z kolei to mieszkanie znajdujące się na warszawskim śródmieściu, w jednej z modernistycznych kamienic z lat 20. XX wieku. Liczne dzieła sztuki połączono tu z akcentami nasyconych kolorów, uzyskując bardzo przytulny efekt. Za ten eklektyczny projekt odpowiada Aleksandra Hyz z pracowni hyz projektuje.
7. Stal i drewno w kolorach
Zdjęcia: Mood Authors
Do zaprojektowania tego 90-metrowego mieszkania w Warszawie zaangażowano zespół architektów z JT GRUPA. „Chcieliśmy nawiązać do zawodowej działalności właściciela, który zajmuje się produkcją elementów stalowych i aluminiowych, dlatego wprowadziliśmy do projektu detale z tych materiałów” – opowiadają architekci. Surowość stalowych i aluminiowych elementów złagodzili naturalnych surowcami, takimi jak drewno i marmur.
8. Postmodernizm praski
Zdjęcia: ONI Studio
Praskie mieszkanie Pauliny i Gustawa to prawdziwie postmodernistyczny miks wzorów, faktur i kolorów. Projekty młodych polskich marek zgodnie sąsiadują w nim z meblami vintage, klasykami dizajnu i elementami zaprojektowanymi na wymiar. Wszystkie składniki w zgrabną całość połączyli architekci z katowickiej pracowni Mistovia.
9. U miłośniczki dizajnu
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO; meble: Marito
To mieszkanie typu studio należy do młodej entuzjastki wzornictwa vintage. W jej domu – oprócz pięknych mebli i obiektów kolekcjonerskich – ważną rolę odgrywa naturalny dąb, który jest dominującym surowcem w aranżacji. Za projekt wnętrza odpowiadają Anna Frankowska i Sylwia Piwońska-Kubara z pracowni RYZY Studio.
10. Cztery kąty pisarki
Zdjęcia: Mood Authors
Małgorzata Sikorska-Miszczuk to ceniona polska dramatopisarka, librecistka, dramaturżka, scenarzystka, autorka słuchowisk i sztuk dla dzieci. O swoim mieszkaniu mówi: „Jest to emanacja projektantki, Moniki Michałowskiej, naszych wspólnych preferencji estetycznych i wspólnej miłości do sztuki. Oraz podziwu dla Katsushika Hokusai’a”.