Kolor, weneckie terazzo i stuletnie mury. To mieszkanie w Rzymie to triumf radości i prostoty
Architekci z pracowni 02A od razu zauważyli piękne światło we wnętrzu i urokliwe podłogi z weneckiego terazzo. Naturalne atuty przekuli w najmocniejsze punkty tego projektu.
Przenosimy się do Rzymu i tamtejszej dzielnicy Della Vittoria. W jej sercu znajduje się kompleks mieszkalny I.C.P. zaprojektowany w 1925 roku przez Innocenzo Sabbatiniego. Miała to być odpowiedź na ówczesny kryzys mieszkaniowy we Włoszech i przystępna alternatywa dla klasy pracującej. Kompleks charakteryzuje się elewacją z rustykalnego kamienia, loggiami i tarasami oraz przestronnymi ogrodami. Jedno ze znajdujących się tu mieszkań – Casa Saabotino - współczesnej metamorfozie poddał architekt Marco Rulli (02A studio) przy współpracy Matilde Masi.
„Paleta kolorystyczna inspirowana neutralnymi tonami weneckiego terazzo, płynnie przechodzi od orzechowego do różanego, tworząc harmonijne tło, z którego wyróżnia się ochrowy aksamit sofy oraz lakierowane drewniane detale, które nie przytłaczają przestrzeni” - opowiada Matilde Masi.
Duży hol wejściowy prowadzi do części dziennej, gdzie sekwencja pomieszczeń jest podkreślona przez regał w kolorze pudrowego błękitu między salonem a jadalnią oraz przesuwnymi drzwiami z żelaza i szkła, oddzielającymi kuchnię od części dziennej.
Jadalnia, pomiędzy salonem a kuchnią, stała się centralnym punktem mieszkania. Okrągły stół z białego marmuru i jedyne wiszące oświetlenie w strefie dziennej podkreślają tę rolę.
Kształt wstawek z plecionki wiedeńskiej w drewnianej zabudowie nawiązuje do gzymsów sufitowych z tynku. Dwoje przesuwnych żelaznych drzwi w kolorze masła tworzy tło, za którym kryje się kuchnia zaprojektowana na planie litery U.
Podłoga w kuchni czerpie inspirację z istniejących dekoracyjnych elementów w domu, tworząc wyraźne, ale łączące ogniwo, między starym a nowym projektem. Bordowy detal zabudowy to kontynuacja linii kolorystycznej wnętrza. Z barwą frontów zgrano z kolei odcień fugi między płytkami-cegiełkami.
Przed łazienką gościnną znajduje się pralnia z dwoma dębowymi szafami po obu stronach. Zaokrąglone wejście z akcentami w kolorze wiśniowym oznacza przejście do prywatnej strefy i przy okazji kadruje wolnostojącą wannę pod oknem.
Architekci botaniczną tapetę połączyli z „lamperią” z niebieskich płytek ceramicznych wykończonych bordiurą z białego marmuru Carrara. Podłoga płynnie przechodzi między dwoma pomieszczeniami, tworząc neutralne różowe tło, które uzupełnia zaokrąglona szafka łazienkowa z jesionu.
Układ łazienki w części sypialnej, wydzielonej z dodatkowej przestrzeni w korytarzu, dzieli ją na dwie odrębne strefy przy zachowaniu śladu pierwotnego otworu drzwiowego. Dzięki temu zabiegowi architekci oddzielili strefę umywalki z wyrazistą burgundową szafką naprzeciwko drzwi wejściowych od strefy prysznicowej utrzymanej w zimnych tonach.
Dwa celowo małe pokoje sypialne łączy wspólny element – błękitna lamperia zakończona lakierowanymi drewnianymi listewkami. W głównej sypialni znajduje się szafa z przesuwnymi drzwiami pokrytymi przyciemnianym lustrem, co optycznie powiększa przestrzeń i odbija łóżko z profilami pokrytymi różową tkaniną boucle. Nad meblem zawisła lampa z lekkiej gazy od marki Northern Lighting. W sypialni gościnnej znajduje się sofa z materacem w kolorze śliwkowym oraz duża wisząca lampa od marki Gropius Lamp.
02A to studio architektoniczne z siedzibą w Rzymie. Pracownia powstała w 2014 roku z inicjatwy architektów Thomasa Grossiego i Marco Rulliego. Praca 02A studio opiera się na ciągłym badaniu wpływu kompozycji, funkcji i technologii na ludzką potrzebę zamieszkiwania przestrzeni, które kreują ich prywatne szczęście.