Spektakularna metamorfoza warsztatu stolarskiego
KEMA studio to pracownia architektoniczna założona w 2015 roku w Portugalii przez dwie polskie architektki: Elizę Borkowską i Magdalenę Czapluk, które realizuje projekty o różnej skali, koncentrując się na rewitalizacji przestrzeni „niedoskonałych”.
Autor: KR
Zdjęcia: Fotograf 1: João Morgado - www.joaomorgado.com Fotograf 2: Marco Pezzutto - https://www.flickr.com/marco_pezzutto/ Fotograf 3: KEMA studio
Prezentowany projekt zrealizowany został w Lizbonie, w dzielnicy w której przemysł miesza się z zabudową mieszkaniową, tworząc bardzo gęstą tkankę miejską. Miejsce przed remontem przez wiele lat służyło jako lokalny warsztat stolarski. Usytuowany na piętrze podpiwniczonym kamienicy mieszkalnej, charakteryzował się bardzo ograniczonym dostęp do światła dziennego.
„Celem naszego projektu stało się zachowanie i uwydatnienie wyjątkowości zastanej przestrzeni i uzupełnienie jej tak, aby nadać jej szczególną atmosferę i osobowość”.
Stan istniejący pozostał niezmieniony z wyjątkiem tylnej elewacji, która została otwarta tak, aby wpuścić do przestrzeni jak najwięcej naturalnego światła dziennego, wzmacniając przy okazji relację między wnętrzem a zewnętrzem. Wprowadzenie dwóch prostych kubatur wydzieliło funkcje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mieszkania. Czarny kubik, wykonany z barwionych paneli z włókien drewnianych, wyodrębnił strefę techniczną ze schowkiem. Korkowy kubik, wykończony ciepłymi, akustycznymi panelami korkowymi, wyodrębnił strefę prywatną mieszkania - sypialnię połączoną bezpośrednio z zewnętrznym patio. Obie kubatury wykonane zostały z trwałych, ekologicznych i lokalnych materiałów.
Wprowadzając nowe elementy, zagrałyśmy kontrastem kolorów, temperatury i dźwięku. W ten sposób udało się nam stworzyć przestrzeń o domowej atmosferze, zachowując tożsamość „przemysłową” miejsca, łącząc czarną, zimną, dźwięczną stal z jasnym, ciepłym i wyciszającym korkiem” - mówią architektki.
Autorkom projektu zależało aby dobór materiałów podkreślał charakter wnętrza i aby zachować elementy istniejącej przestrzeni, wartościowe ze względu na swoją autentyczność, takie jak: masywne ceglane łuki, czy konstrukcja stalowa z podtrzymującymi ją betonowymi filarami.
Z reguły kuchnia jest sercem każdego domu. Nie inaczej stało się i w tym projekcie. Umiejscowiona pod majestatycznym łukiem, w samym centrum salonu, przykuwa wzrok współczesną aranżacją materiałów. Wiele uwagi zwracają marmurowy blat z dodatkową półką pomocniczą o wzorze “skóry tygrysa”, ciemne szafki wykonane ze szlifowanych czarnych paneli Valchromat oraz lampa w kolorze złota, współgrająca z korkową podłogą w salonie. Czarno-biała, wzorzysta podłoga, wykonana z kafli ceramicznych nadaje charakteru wnętrzu i wyodrębnia wszystkie pomieszczenia mokre, poprzez kontynuację podłogi z kuchni do łazienki, zawijając się na ścianę z lustrem łazienkowym.