Mieszkanie w XIV-wiecznej krakowskiej kamienicy. Barwne kontrasty i oryginalne detale
Odwiedzamy zabytkową kamienicę w samym sercu krakowskiego Starego Miasta. Znajdujące się tu mieszkanie zostało pieczołowicie odrestaurowane i zaaranżowane przez architektkę Agatę Popieluch. Wnętrze to idealny przykład na to, jak można połączyć historyczne dziedzictwo z nowoczesnym wzornictwem.
Odkrywanie historii na nowo
Kamienica Podedzwony to jeden z charakterystycznych adresów przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. Wdzięczną nazwę zawdzięcza swojemu godłu – trzem dzwonom znajdującym się tuż nad łukowatym wejściem do budynku. To właśnie tu znajduje się jedna z ostatnich realizacji architektki Agaty Popieluch, 52-metrowy apartament przeznaczony na wynajem krótkoterminowy.
Rewitalizacja takich miejsc często przypomina pracę archeologa. Pełno jest niespodzianek i śladów przeszłości. Podczas prac remontowych wnętrza odkryto kilka niezwykłych elementów, które stały się bazą dla nowej aranżacji. Stary, drewniany parkiet, ukryty przez lata pod panelami, został odratowany i przywrócony do dawnej świetności. W mieszkaniu znajdował się także oryginalny piec kaflowy. „Ku mojej uciesze inwestorzy, od razu zaznaczyli, że chcą zostawić go w mieszkaniu” - wspomina architektka. Piec stał się więc centralnym punktem mieszkania, a w połączeniu z pozostałymi elementami wystroju tworzy unikalny charakter miejsca i nawiązuje do historycznej atmosfery kamienicy.
Salon pełen kontrastów
Salon to połączenie odważnych kolorów i klasycznej elegancji. Jasnoróżowy sufit, choć początkowo budził wątpliwości inwestorów, nadał wnętrzu oryginalny charakter, doskonale współgrający z subtelną sztukaterią na ścianach. Okrągłe gniazdka i włączniki, inspirowane estetyką minionych lat, oraz starannie dobrane oświetlenie – kinkiety „Retro” od Maxlight i papierowa lampa sufitowa „Rice Paper Shade” od marki HAY – tworzą przytulną, ciepłą atmosferę.
Sypialnie z pomysłem
Ze względu na układ mieszkania, konieczne było kreatywne podejście do projektowania sypialni. Aby zapewnić dostęp do światła dziennego w obu pomieszczeniach, zdecydowano się na ściankę z luksferów, która pozwala doświetlić pokój pozbawiony okna. Pierwsza sypialnia z musztardowymi ścianami i jasnoróżowym łóżkiem koresponduje z kolorystyką salonu, tworząc spójną całość. W drugiej sypialni dominują jasnoniebieskie lamperie, które wprowadzają spokojną i relaksującą atmosferę.
Kuchnia i łazienka – dialog klasyki z nowoczesnością
Bordowe ściany w kuchni kontrastują z jasnoniebieskimi frontami szafek, a frezowane ramki frontów oraz białe płytki typu zellige dodają wnętrzu klasycznego sznytu. Czarno-biały wzór lastryko na podłodze wprowadza nowoczesny, dynamiczny akcent.
W łazience postawiono na zestawienie drewnianych wykończeń z białymi płytkami oraz szczotkowanymi, złotymi bateriami, które dodają przestrzeni elegancji i luksusu.
Stylowe dodatki i meble
Meble i oświetlenie dobrano z najwyższą starannością, by podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza. W salonie znajduje się m.in. stół „Menorca” oraz krzesła „Elvy” znalezione na Westwingu, które doskonale komponują się z kupionym tamże fotelem „Calan” i sofą Abbe polskiej marki Optisofa. Sypialnie wyposażono w łóżka Molly Queen (prod. Optisofa), a całość dopełniają komody z Jysk i stylowe stoliki nocne „Domero” od Kare Design.