Nadwiślańska harmonia w Krakowie – mieszkanie w kolorach ziemi
To dwupoziomowe, ponad 80-metrowe mieszkanie zlokalizowane jest w Krakowie. Projektantka Kamila Palmowska stworzyła tu harmonijną przestrzeń dla młodego małżeństwa, w której dominują ciepłe tonacje w kolorach ziemi. Poprzez użycie naturalnych materiałów: drewna, kamienia, dodatków, mebli oraz tekstyliów plecionych z naturalnych włókien, architektka wykreowała we wnętrzu domu niezwykle przytulny klimat.
Rattanowe, papierowe i szklane oświetlenie zastosowane we wnętrzu nawiązuje do filozofii zen. Osobisty charakter przestrzeni nadają książki, pamiątki z licznych podróży właścicieli, obrazy oraz ręcznie wykonana ceramika. Ważną rolę ogrywają przy tym rośliny, organiczne kształty i trwałe materiały, które pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników.
Sercem domu jest jednak bez wątpienia zabudowa kuchenna w kolorze klasycznego orzecha amerykańskiego o wyraźnym, pionowym usłojeniu. Jej blat wykonano z naturalnego marmuru o szlachetnym, subtelnym wzorze. Kamień pojawił się również na ścianie w formie niewysokiego „kołnierza”, który podkreśla minimalistyczną stylistykę zabudowy. Projektantka postawiła na akcenty w duchu retro: ceramiczne, delikatnie zaoblone włączniki światła oraz gniazdka czy mosiężną baterię kuchenną. Z ciemną, dolną zabudową kontrastuje ciąg szafek wiszących w kolorze ciepłego beżu. Wiszące obok półki zdobi pokaźna kolekcja ceramiki, w znacznej części własnoręcznie wykonana przez właścicielkę mieszkania.
Centrum spotkań towarzyskich stanowi rozkładany, okrągły stół wykonany na zamówienie, wokół którego ustawiono minimalistyczne, gięte krzesła nawiązujące do klasycznego, duńskiego dizajnu. Wzrok przyciąga stożkowata podpora blatu stołu, pokryta rytmicznymi frezowaniami w postaci lameli.
Skąpana w słońcu jadalnia płynnie przechodzi w strefę dzienną. Do części wypoczynkowej zaprasza welurowa sofa w żywym, zielonym obiciu. Centralnym miejscem do przechowywania w salonie stał się regał inspirowany latami 50. i 60. ubiegłego wieku. Biel ścian została wzbogacona o humorystyczną pracę Jakuba Zasady.
W niewielkich rozmiarów toalecie gościnnej na parterze wzrok przyciągają wielkie płyty z wzorem surowego lastryko, które idealnie komponują się z elementami drewna i szczotkowanego mosiądzu. Na ich tle świetnie prezentuje się zaoblona szafka umywalkowa, niesymetryczne lustro w parze ze szklaną lampą i nieregularny, dmuchany klosz.
Na pierwszą kondygnację mieszkania prowadzą minimalistyczne schody. Półpiętro oświetla pokaźnych rozmiarów lampa „Formakami” od &Tradition. Przestrzeń między piętrami zdobi płótno autorstwa właścicielki mieszkania. Stworzyła ona żywą kompozycję, w której króluje motyw dżungli, doskonale wpisujący się w podróżniczy styl życia mieszkańców.
Pierwsze piętro zajmuje sypialnia, prywatna łazienka, garderoba oraz pokój gościnny.
Sypialnia jest delikatna i jasna. Stanowi spokojne miejsce przeznaczone do odpoczynku i wyciszenia. Już na samym wejściu uwagę przykuwa łóżko z zagłówkiem wykończonym plecionką rattanową. Intymnego charakteru nadaje plakat „Kiss II” autorstwa Roberta Kuty. Stonowana kolorystyka sypialni została wzbogacona o żywy akcent w postaci ręcznie plecionego kilimu przywiezionego przez właścicieli podczas jednej z podróży do Kapadocji.
W łazience na piętrze pierwsze skrzypce gra pokaźnych rozmiarów, wykonana na wymiar, betonowa umywalka typu koryto. Szarość surowego materiału ociepla szafka wykonana z orzechowego forniru. Pomieszczenie wyróżnia się spójną, spokojną, beżowo-brązową gamą kolorystyczną.