Trzy najpiękniejsze projekty łazienek – znamy laureatów konkursu AXOR!

Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot z pracowni ONY-X zwyciężyły w adresowanym do architektów i projektantów konkursie marki AXOR na projekt łazienki, a Magdalena Wilk-Dyszkiewicz ze studia AM Projekt oraz Gabriela Kowacka z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zdobyły wyróżnienia. Jurorzy zdradzili nam, które walory trzech nagrodzonych prac zdobyły ich największe uznanie.

Autor: RP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.axor-design.com/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Czym będzie luksus połowy XXI wieku? Na czym może polegać ekskluzywność w coraz gęściej zaludniających się miastach? I jak w kolejnych dekadach zmienią się domy – ile prawdziwej swobody zapewnią mieszkańcom, ile niematerialnego dobrobytu, ile dobrego samopoczucia? Te pytania stały się punktem wyjścia w organizowanym przez AXOR konkursie na najlepszy projekt łazienki.

Jedną z najistotniejszych konsekwencji urbanizacji, znajdującej odbicie w radykalnej i trwałej zmianie podejścia do coraz mniejszej przestrzeni. Nie bez powodu konkurs marki AXOR miał tytuł „Luksus nie wymaga przestrzeni”. A przy ocenie zgłoszeń konkursowych jurorzy brali pod uwagę kryteria m.in. funkcjonalności, pomysłowości i walorów estetycznych. Szczególną uwagę zwracali na kreatywne myślenie, wykorzystanie potencjału produktów z kolekcji AXOR One oraz spójność stylistyczną projektu.

Najlepsze prace wyłonili:

  • Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze” 
  • Yassen Hristov – fotograf wnętrz
  • Roland Stańczyk – architekt wnętrz (RS Studio), członek zarządu SAW
  • Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”
  • Magdalena Świć – redaktor naczelna magazynu „Label Magazine”
  • Wojciech Trzcionka – redaktor naczelny magazynu „DesignAlive”
  • Przemysław Wojdat – Dyrektor Zarządzający Hansgrohe Polska

Nagroda Główna: Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X 

10 000 zł, a ponadto m.in. sesja fotograficzna architektek i ich realizacji, konsultacje wizerunkowe oraz promocja zwycięskiego projektu w mediach, trafią do duetu Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot. O swym zwycięskim projekcie autorki powiedziały:

– Nasza koncepcja polegała na tym, że chciałyśmy stworzyć mieszkanie w budynku, który można by umieścić w dowolnym miejscu – w górach, nad morzem, w mieście. Mieszkanie liczy 44 m2, bo tyle wynosi przeciętny metraż mieszkań kupowanych przez Polaków. Zaproponowałyśmy jednak zupełnie inny podział dostępnej przestrzeni niż ten, do którego przyzwyczaiły nas małe mieszkania w Polsce. Chodzi o podział na strefy. Najbliżej wejścia znalazła się strefa dzienna, dalej strefa nocna, na końcu łazienka. Zabudowa meblowa, która znajduje się na całej długości mieszkania, kryje wiele funkcji, od kuchni przez strefę przechowywania po toaletę. Rzecz w tym, że dla nas luksusem jest minimalizm, a nie przepych. Zgodnie z hasłem: mniej znaczy więcej.

Wyjątkowy charakter projektu docenili jurorzy. – Byliśmy jednomyślni – podkreślali. Wiele zalet pracy Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot wymieniła Małgorzata Szczepańska – To spójny, przemyślany projekt. Widzimy tu bardzo trafny dobór materiałów, które nawiązują do widoku za oknem, tak że natura wchodzi do wnętrza. Dodajmy, że materiały te to trawertyn i drewno. A całość utrzymana jest w kojącej, relaksującej gamie ciepłych odcieni z akcentem w postaci baterii AXOR One w kolorze brązu z efektem szczotkowania.

– Doceniamy myślenie koncepcyjne. Przy niezadanym rzucie, pełnej swobodzie twórczej, autorki zaproponowały rozwiązanie łatwe do zaadaptowania do danych, zastanych warunków – zauważyła z kolei Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. – Mamy tu jasność przekazu: przestrzeń mieszkalna dzieli się na strefy, nie ma metrów straconych na komunikację. To ładne połączenie wypowiedzi teoretycznej z praktyczną konkretyzacją.

– Jest to projekt łazienki pokazany w kontekście miejsca, w całej aranżacji. Patrząc na tę łazienkę, wyobrażamy sobie resztę domu, w całość architektury – zwracał uwagę Roland Stańczyk. – Bardzo dobrze wygrane są tu proporcje. Bryły lżejsze i cięższe mają z sobą świetne relacje. Wielką siłą projektu jest też skromność użytych środków oraz klasa materiałów – podkreślał.

I Wyróżnienie: Magdalena Wilk-Dyszkiewicz, AM Projekt

Uznanie jurorów zdobył również projekt Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz, opracowany w oparciu o rzut łazienki z istniejącego, remontowanego budynku mieszkalnego z niełatwych dla budownictwa lat 70. XX wieku.

– To projekt opracowany dla zadanej przestrzeni – podkreślał Roland Stańczyk. – Wchodzimy w konkretną, nie do końca wygodną projektowo przestrzeń, zmuszającą do usytuowania wszystkich elementów wyposażenia wzdłuż jednej ściany. Zostało to wygodnie i ładnie rozwiązane. Podoba nam się harmonia tego wnętrza, jego delikatność i proporcje. W swojej estetyce podania jest bardzo konsekwentna, spójna. Nie efekciarska, a rzetelna – mówił juror.

Pozostali przedstawiciele gremium zwrócili uwagę m.in. na dobór materiałów, z kamieniem i drewnem na czele, pohamowanie wyborów, szlachetną skromność zastosowanych środków oraz harmonię aranżacji. A także na dbałość o zapewnienie miejsca na wszelkie akcesoria łazienkowe – mimo niewielkiej na to wszystko przestrzeni.

II Wyróżnienie: Gabriela Kowacka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Praca, która otrzymała pierwsze wyróżnienie, plasowała się blisko życia i potrzeby podnoszenia codziennego komfortu mimo ograniczeń. Druga z kolei – przygotowana przez Gabrielę Kowacką – wybiega w sferę wolności twórczej.

– Wyróżniamy tu wizjonerskie podejście – podkreślała Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. – Jury zauważa trudności realizacyjne projektu, ale docenia myślenie koncepcyjne o łazience, w której wszystkie funkcje zyskują oryginalną i bardzo uporządkowaną formę.

W trakcie dyskusji jurorzy zwracali uwagę zarówno na czytelny, praktyczny układ pomieszczenia, jak i jego walory sensualne, odzwierciedlające malarsko-rzeźbiarskie podejście autorki. Dostrzegli tu i tajemnicę, i obietnicę odczucia luksusu. A przede wszystkim całkowite wyjście poza schematy projektowe. Co tym bardziej godne uwagi, zaskakujący rezultat osiągnięto przy zastosowaniu oszczędnych środków, bez cienia efekciarstwa, za to z wielkimi walorami kolorystycznymi budzącymi skojarzenie z zamglonym krajobrazem. 

Konkurs objęły patronatem magazyny „Label Magazine”, „DesignAlive”, „Dobre Wnętrze” i „Elle Decoration” oraz serwisy homebook.pl, magazif.com, plndesign.pl i whitemad.pl. 

Więcej na: axor-design.com/pl

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.