Trzy najpiękniejsze projekty łazienek – znamy laureatów konkursu AXOR!

Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot z pracowni ONY-X zwyciężyły w adresowanym do architektów i projektantów konkursie marki AXOR na projekt łazienki, a Magdalena Wilk-Dyszkiewicz ze studia AM Projekt oraz Gabriela Kowacka z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zdobyły wyróżnienia. Jurorzy zdradzili nam, które walory trzech nagrodzonych prac zdobyły ich największe uznanie.

Autor: RP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.axor-design.com/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Czym będzie luksus połowy XXI wieku? Na czym może polegać ekskluzywność w coraz gęściej zaludniających się miastach? I jak w kolejnych dekadach zmienią się domy – ile prawdziwej swobody zapewnią mieszkańcom, ile niematerialnego dobrobytu, ile dobrego samopoczucia? Te pytania stały się punktem wyjścia w organizowanym przez AXOR konkursie na najlepszy projekt łazienki.

Jedną z najistotniejszych konsekwencji urbanizacji, znajdującej odbicie w radykalnej i trwałej zmianie podejścia do coraz mniejszej przestrzeni. Nie bez powodu konkurs marki AXOR miał tytuł „Luksus nie wymaga przestrzeni”. A przy ocenie zgłoszeń konkursowych jurorzy brali pod uwagę kryteria m.in. funkcjonalności, pomysłowości i walorów estetycznych. Szczególną uwagę zwracali na kreatywne myślenie, wykorzystanie potencjału produktów z kolekcji AXOR One oraz spójność stylistyczną projektu.

Najlepsze prace wyłonili:

  • Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze” 
  • Yassen Hristov – fotograf wnętrz
  • Roland Stańczyk – architekt wnętrz (RS Studio), członek zarządu SAW
  • Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”
  • Magdalena Świć – redaktor naczelna magazynu „Label Magazine”
  • Wojciech Trzcionka – redaktor naczelny magazynu „DesignAlive”
  • Przemysław Wojdat – Dyrektor Zarządzający Hansgrohe Polska

Nagroda Główna: Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot, ONY-X 

10 000 zł, a ponadto m.in. sesja fotograficzna architektek i ich realizacji, konsultacje wizerunkowe oraz promocja zwycięskiego projektu w mediach, trafią do duetu Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot. O swym zwycięskim projekcie autorki powiedziały:

– Nasza koncepcja polegała na tym, że chciałyśmy stworzyć mieszkanie w budynku, który można by umieścić w dowolnym miejscu – w górach, nad morzem, w mieście. Mieszkanie liczy 44 m2, bo tyle wynosi przeciętny metraż mieszkań kupowanych przez Polaków. Zaproponowałyśmy jednak zupełnie inny podział dostępnej przestrzeni niż ten, do którego przyzwyczaiły nas małe mieszkania w Polsce. Chodzi o podział na strefy. Najbliżej wejścia znalazła się strefa dzienna, dalej strefa nocna, na końcu łazienka. Zabudowa meblowa, która znajduje się na całej długości mieszkania, kryje wiele funkcji, od kuchni przez strefę przechowywania po toaletę. Rzecz w tym, że dla nas luksusem jest minimalizm, a nie przepych. Zgodnie z hasłem: mniej znaczy więcej.

Wyjątkowy charakter projektu docenili jurorzy. – Byliśmy jednomyślni – podkreślali. Wiele zalet pracy Augustyny Grzybowskiej i Joanny Dolot wymieniła Małgorzata Szczepańska – To spójny, przemyślany projekt. Widzimy tu bardzo trafny dobór materiałów, które nawiązują do widoku za oknem, tak że natura wchodzi do wnętrza. Dodajmy, że materiały te to trawertyn i drewno. A całość utrzymana jest w kojącej, relaksującej gamie ciepłych odcieni z akcentem w postaci baterii AXOR One w kolorze brązu z efektem szczotkowania.

– Doceniamy myślenie koncepcyjne. Przy niezadanym rzucie, pełnej swobodzie twórczej, autorki zaproponowały rozwiązanie łatwe do zaadaptowania do danych, zastanych warunków – zauważyła z kolei Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. – Mamy tu jasność przekazu: przestrzeń mieszkalna dzieli się na strefy, nie ma metrów straconych na komunikację. To ładne połączenie wypowiedzi teoretycznej z praktyczną konkretyzacją.

– Jest to projekt łazienki pokazany w kontekście miejsca, w całej aranżacji. Patrząc na tę łazienkę, wyobrażamy sobie resztę domu, w całość architektury – zwracał uwagę Roland Stańczyk. – Bardzo dobrze wygrane są tu proporcje. Bryły lżejsze i cięższe mają z sobą świetne relacje. Wielką siłą projektu jest też skromność użytych środków oraz klasa materiałów – podkreślał.

I Wyróżnienie: Magdalena Wilk-Dyszkiewicz, AM Projekt

Uznanie jurorów zdobył również projekt Magdaleny Wilk-Dyszkiewicz, opracowany w oparciu o rzut łazienki z istniejącego, remontowanego budynku mieszkalnego z niełatwych dla budownictwa lat 70. XX wieku.

– To projekt opracowany dla zadanej przestrzeni – podkreślał Roland Stańczyk. – Wchodzimy w konkretną, nie do końca wygodną projektowo przestrzeń, zmuszającą do usytuowania wszystkich elementów wyposażenia wzdłuż jednej ściany. Zostało to wygodnie i ładnie rozwiązane. Podoba nam się harmonia tego wnętrza, jego delikatność i proporcje. W swojej estetyce podania jest bardzo konsekwentna, spójna. Nie efekciarska, a rzetelna – mówił juror.

Pozostali przedstawiciele gremium zwrócili uwagę m.in. na dobór materiałów, z kamieniem i drewnem na czele, pohamowanie wyborów, szlachetną skromność zastosowanych środków oraz harmonię aranżacji. A także na dbałość o zapewnienie miejsca na wszelkie akcesoria łazienkowe – mimo niewielkiej na to wszystko przestrzeni.

II Wyróżnienie: Gabriela Kowacka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Praca, która otrzymała pierwsze wyróżnienie, plasowała się blisko życia i potrzeby podnoszenia codziennego komfortu mimo ograniczeń. Druga z kolei – przygotowana przez Gabrielę Kowacką – wybiega w sferę wolności twórczej.

– Wyróżniamy tu wizjonerskie podejście – podkreślała Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. – Jury zauważa trudności realizacyjne projektu, ale docenia myślenie koncepcyjne o łazience, w której wszystkie funkcje zyskują oryginalną i bardzo uporządkowaną formę.

W trakcie dyskusji jurorzy zwracali uwagę zarówno na czytelny, praktyczny układ pomieszczenia, jak i jego walory sensualne, odzwierciedlające malarsko-rzeźbiarskie podejście autorki. Dostrzegli tu i tajemnicę, i obietnicę odczucia luksusu. A przede wszystkim całkowite wyjście poza schematy projektowe. Co tym bardziej godne uwagi, zaskakujący rezultat osiągnięto przy zastosowaniu oszczędnych środków, bez cienia efekciarstwa, za to z wielkimi walorami kolorystycznymi budzącymi skojarzenie z zamglonym krajobrazem. 

Konkurs objęły patronatem magazyny „Label Magazine”, „DesignAlive”, „Dobre Wnętrze” i „Elle Decoration” oraz serwisy homebook.pl, magazif.com, plndesign.pl i whitemad.pl. 

Więcej na: axor-design.com/pl

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.