Niezwykły urok loftów

Surowe, proste, minimalistyczne. To główne cechy wnętrz, które cieszą się niesłabnącą popularnością – wnętrz w stylu loft. Głęboko zakorzenione w architekturze fabrycznych budynków i przemysłowych hal, przyciągają do dziś specyficznym klimatem, niepokorną naturą i surowym wdziękiem.

Autor: Materiały prasowe

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://www.maxfliz.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Pierwsze lofty pojawiły się już w XIX wieku w Paryżu i Londynie, ale prawdziwy loftowy zawrót głowy przyszedł z Nowego Yorku dopiero w XX wieku. Zakłady produkujące tkaniny, szkło i porcelanę wyniosły się wówczas z dzielnicy SoHo na przedmieścia, a pofabryczne hale stały puste aż do lat 50-tych, kiedy to ich ogromnymi, dającymi poczucie wolności przestrzeniami, zainteresowali się artyści i awangardowi designerzy. Sam Andy Warhol, twórca kultowej serii z zupą Campbell’s, przez długie lata tworzył, mieszkał i wystawiał swoje dzieła właśnie tam – w pofabrycznym lofcie w sercu Manhattanu.

W Polsce za prekursora stylu loftowego uważa się architekta Przemo Łukasika, który w 2003 roku, w budynku starej lampiarni w Bytomiu, stworzył pierwszy polski loft – dziś ikonę współczesnej architektury – który zapoczątkował u nas modę na pofabryczne wnętrza. Dziś łódzkie, śląskie, krakowskie czy warszawskie lofty niczym nie ustępują swoim europejskim i amerykańskim odpowiednikom, a apartamenty w postindustrialnym stylu stały się ważnym elementem miejskiego prestiżu.

 

Dzięki ogromnej przestrzeni i możliwości jej swobodnego zaaranżowania, każdy loft emanuje indywidualną energią, która jednak wymaga rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb. Bowiem styl loftowy zaczyna się tuż za progiem drzwi wejściowych, biorąc swój początek w charakterze samego fabrycznego budynku. Duże, otwarte przestrzenie, betonowe lub ceglane ściany, wysokie połacie okien, wyeksponowane elementy konstrukcyjne, szkło i stal. To w gruncie rzeczy instrumentarium, przy pomocy którego lofty mogą wybrzmieć w pełni i objawić swoją wyrafinowaną duszę. Świadome wykorzystywanie instalacji do celów dekoracyjnych, surowość ścian, pewien minimalizm formy to przepis na udany loft.

Ale styl ten nie jest tak ascetyczny, jak mogłoby się wydawać. Mieszkańcy ‘tradycyjnych loftów’ często przemycają do nich designerski mebel, dobrą grafikę lub obraz czy ręcznie tkany, o dziwo, kolorowy dywan.

 

Dzisiejszy wygląd loftów to połączenie starego z nowym, surowego z wyrafinowanym. Industrialne wnętrza zazwyczaj znajdują się w obiektach zabytkowych, gdzie każda zmiana w strukturze wymaga zgody konserwatora. Ogranicza to swobodę aranżacji, ale pomaga jednocześnie zachować oryginalny charakter miejsca – lofty, dzięki swojej popularności, przyczyniły się do zrewitalizowania wielu zabytków techniki. Każdy loft dzięki temu ma unikalny charakter, emanuje swoistą energią i aurą, ale trzeba liczyć się z zarówno kosztami dostosowania go do warunków mieszkalnych jak i z kosztami jego późniejszego utrzymania.

Ci, którzy chcą uniknąć problemów i kosztów jakie niesie ze sobą adaptacja budynków poprzemysłowych, decydują się często na developerskie rozwiązanie typu soft loft. To nic innego jak nowoczesne, budowane od podstaw, stylizowane na surowe, przemysłowe hale, budynki mieszkalne. Zapewniają wrażenia porównywalne do swych historycznych pierwowzorów, pozbawione są jednak typowych dla oryginałów trosk. Na przykład: soft lofty budowane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki czemu koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe, a i sama cena zakupu soft lofta jest o wiele przystępniejsza. Łącząc postindustrialny klimat z nowoczesnym know-how stanowią ciekawą propozycje dla osób lubiących podkreślać swój indywidualizm.

Ważnym kryterium soft lofta jest, tak jak w przypadku oryginału, wysokość poszczególnych kondygnacji – minimum 4 metry. Nieodzownym elementem są również okna tak duże, by wnętrze było wprost skąpane we wpadających promieniach słonecznych. Eksponowanie typowo przemysłowej stylistyki, betonowe wylewki, pierwszoplanowe instalacje czy nawet biblioteczki stworzone z rurek instalacyjnych – to wszystko można swobodnie wykorzystać do uwypuklenia klimatu soft loft. Takie wnętrze być może nie posiada historii fabrycznego loftu, ale ma duszę, która sprawia, że dla mieszkańców jest źródłem satysfakcji, dumy i nieustającej inspiracji.

Co jednak zrobić wówczas, gdy nasze mieszkanie w bloku czy kamienicy ma standardową wysokość, a niezwykle przyciąga nas magia uprzemysłowionych aranżacji? Czy jesteśmy skazani na obejście się smakiem? Nic podobnego. Firma Maxfliz realizujemy dziesiątki domów i mieszkań w stylu loft – wystarczy wybrać odpowiednie produkty.

Elementy tak charakterystyczne dla loftów, można z powodzeniem wykorzystać w domach i mieszkaniach budowanych współcześnie i pozbawionych atrybutów właściwych przemysłowym wnętrzom. Takie wnętrza stawiają na otwarte przestrzenie pełne jasnych barw i światła oraz wyposażenie o pewnej dozie surowości. Nie oznacza to oczywiście, że musimy zrezygnować z miękkich sof, kolorowych dodatków czy klasycznego, zabytkowego kredensu. Do typowej, surowej palety loftu, w której tak chętnie używa się stali, luster i betonu, dodać można niemal każdy detal. Materiały powinny emanować pewną historią, w sposób wyrafinowany podkreślać osobowość wnętrza. To styl, który jest wyjątkową pochwałą oryginalności, indywidualizmu i designu.

Producenci prześcigają się w propozycjach materiałów wykończeniowych, mebli, dodatków wpisanych na stałe w estetykę modnych loftów. Mnogość płytek ceramicznych i gresowych imitujących powierzchnie betonowe, przyprawia o zawrót głowy. W Maxfliz znadziemy je wszystkie. Wystarczy zajrzeć tutaj.

Beton zacierany na mokro, beton z odciśniętym szalunkiem, beton nadszarpnięty zębem czasu – wybierać można dosłownie z kilkudziesięciu wzorów najbardziej znanych europejskich producentów, a podłogi i ściany wpisują się dzięki temu idealnie w stylistykę pofabrycznej surowości.

Kwintesencją industrializmu jest wykorzystanie elementów metalowych – rurek miedzianych, detali konstrukcyjnych oraz stalowych powierzchni. Włoski producent płytek – Tagina, stworzył znakomite płytki, które doskonale wpisują się w ten trend. Kolekcja Fucina, dostępna aż w 5 odcieniach, posiada metalizowaną powierzchnię, która do złudzenia imituje szczotkowaną stal. 

 

Płytki drewnopodobne, których na rynku jest coraz więcej, to rozwiązanie dla tych, którzy owszem cenią sobie industrialny klimat, ale chcą nieco ‘ocieplić’ swoje wymarzone wnętrze. Imitacje desek przecieranych i postarzanych to strzał w dziesiątkę. W zestawieniu z płytkami imitującymi beton stworzą z powodzeniem wnętrze realnie zakorzenione w loftowej stylistyce. Spójrzcie tutaj jakie kolekcje płytek drewnopodobnych znajdziecie w Maxfliz.

Stara cegła to również element wykończenia, który lofty wybrały na swoją wizytówkę. Jeśli nie mamy pod ręką cegły ‘z odzysku’ warto skłonić się ku płytkom naśladującym stary mur. Przoduje w tej materii firma Rondine ze swoimi bestsellerowymi kolekcjami Bristol i London, czerpiącymi inspirację prosto ze źródła – ze starych, brytyjskich loftów.

W tworzeniu wnętrz industrialnych nieodzowne jest stosowanie dodatków, które pozwolą osiągnąć wymarzoną aranżację w stylu fabrycznym. Poprzemysłowe szafki, regały, skrzynie, ale również lampy – wiszące i stojące. Najczęściej są to odświeżone wersje tych, których używano w zakładach produkcyjnych. Gdy jednak nie mamy na podorędziu lamp oryginalnie używanych w fabryce, z pomocą przychodzą nam producenci, którzy w stylu loftowym czują się wyjątkowo pewnie. Klienci Maxfliz wybierają metalowe obudowy, druciane konstrukcje, widoczne kable – to coś, co rynek określa tytułem ‘must have’ dla stylu loftowego. 

Garażowe włączniki i kontakty także dodadzą fabrycznego szyku, ale pamiętać należy o tym, że urządzając mieszkanie w stylu loft równie ważne jak wyposażenie jest staranne wykończenie. Przewody elektryczne nie mogą tworzyć bezładnej plątaniny, gniazda muszą być równo osadzone – przemysłowa aranżacja, z całą swoją surowością i minimalizmem, wbrew pozorom potrzebuje nie lada precyzji.

Odpowiedź na pytanie na ile dziś lofty, soft lofty i wnętrza w postindustrialnym stylu są mieszkaniami indywidualistów wciąż nie jest do końca jednoznaczna. Jedno jest jednak pewne – mieszkają w nich ludzie o konkretnych, bardzo specyficznych preferencjach estetycznych.

I choć dobrze zaaranżowane wnętrza, wpisujące się w fabryczny klimat z początków XX wieku, znajdują wielu nowych miłośników, to jednak coraz częściej nowoczesne apartamenty utrzymane w tej konwencji stają się bardziej synonimem wyrafinowanego luksusu, życiowych sukcesów niż artystycznego nonkonformizmu, który cechował loftowych prekursorów.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą urządzić swoje wnętrze w stylu loft do salonów Maxfliz w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.  Czekają tu na Was doradcy handlowi, projektanci i miłośnicy wnętrz, którzy pokażą Wam jak sprawnie i dobrze urządzić swoje wymarzone wnętrze.

Więcej na https://www.maxfliz.pl/.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.