Niezwykły urok loftów

Surowe, proste, minimalistyczne. To główne cechy wnętrz, które cieszą się niesłabnącą popularnością – wnętrz w stylu loft. Głęboko zakorzenione w architekturze fabrycznych budynków i przemysłowych hal, przyciągają do dziś specyficznym klimatem, niepokorną naturą i surowym wdziękiem.

Autor: Materiały prasowe

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://www.maxfliz.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Pierwsze lofty pojawiły się już w XIX wieku w Paryżu i Londynie, ale prawdziwy loftowy zawrót głowy przyszedł z Nowego Yorku dopiero w XX wieku. Zakłady produkujące tkaniny, szkło i porcelanę wyniosły się wówczas z dzielnicy SoHo na przedmieścia, a pofabryczne hale stały puste aż do lat 50-tych, kiedy to ich ogromnymi, dającymi poczucie wolności przestrzeniami, zainteresowali się artyści i awangardowi designerzy. Sam Andy Warhol, twórca kultowej serii z zupą Campbell’s, przez długie lata tworzył, mieszkał i wystawiał swoje dzieła właśnie tam – w pofabrycznym lofcie w sercu Manhattanu.

W Polsce za prekursora stylu loftowego uważa się architekta Przemo Łukasika, który w 2003 roku, w budynku starej lampiarni w Bytomiu, stworzył pierwszy polski loft – dziś ikonę współczesnej architektury – który zapoczątkował u nas modę na pofabryczne wnętrza. Dziś łódzkie, śląskie, krakowskie czy warszawskie lofty niczym nie ustępują swoim europejskim i amerykańskim odpowiednikom, a apartamenty w postindustrialnym stylu stały się ważnym elementem miejskiego prestiżu.

 

Dzięki ogromnej przestrzeni i możliwości jej swobodnego zaaranżowania, każdy loft emanuje indywidualną energią, która jednak wymaga rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb. Bowiem styl loftowy zaczyna się tuż za progiem drzwi wejściowych, biorąc swój początek w charakterze samego fabrycznego budynku. Duże, otwarte przestrzenie, betonowe lub ceglane ściany, wysokie połacie okien, wyeksponowane elementy konstrukcyjne, szkło i stal. To w gruncie rzeczy instrumentarium, przy pomocy którego lofty mogą wybrzmieć w pełni i objawić swoją wyrafinowaną duszę. Świadome wykorzystywanie instalacji do celów dekoracyjnych, surowość ścian, pewien minimalizm formy to przepis na udany loft.

Ale styl ten nie jest tak ascetyczny, jak mogłoby się wydawać. Mieszkańcy ‘tradycyjnych loftów’ często przemycają do nich designerski mebel, dobrą grafikę lub obraz czy ręcznie tkany, o dziwo, kolorowy dywan.

 

Dzisiejszy wygląd loftów to połączenie starego z nowym, surowego z wyrafinowanym. Industrialne wnętrza zazwyczaj znajdują się w obiektach zabytkowych, gdzie każda zmiana w strukturze wymaga zgody konserwatora. Ogranicza to swobodę aranżacji, ale pomaga jednocześnie zachować oryginalny charakter miejsca – lofty, dzięki swojej popularności, przyczyniły się do zrewitalizowania wielu zabytków techniki. Każdy loft dzięki temu ma unikalny charakter, emanuje swoistą energią i aurą, ale trzeba liczyć się z zarówno kosztami dostosowania go do warunków mieszkalnych jak i z kosztami jego późniejszego utrzymania.

Ci, którzy chcą uniknąć problemów i kosztów jakie niesie ze sobą adaptacja budynków poprzemysłowych, decydują się często na developerskie rozwiązanie typu soft loft. To nic innego jak nowoczesne, budowane od podstaw, stylizowane na surowe, przemysłowe hale, budynki mieszkalne. Zapewniają wrażenia porównywalne do swych historycznych pierwowzorów, pozbawione są jednak typowych dla oryginałów trosk. Na przykład: soft lofty budowane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki czemu koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe, a i sama cena zakupu soft lofta jest o wiele przystępniejsza. Łącząc postindustrialny klimat z nowoczesnym know-how stanowią ciekawą propozycje dla osób lubiących podkreślać swój indywidualizm.

Ważnym kryterium soft lofta jest, tak jak w przypadku oryginału, wysokość poszczególnych kondygnacji – minimum 4 metry. Nieodzownym elementem są również okna tak duże, by wnętrze było wprost skąpane we wpadających promieniach słonecznych. Eksponowanie typowo przemysłowej stylistyki, betonowe wylewki, pierwszoplanowe instalacje czy nawet biblioteczki stworzone z rurek instalacyjnych – to wszystko można swobodnie wykorzystać do uwypuklenia klimatu soft loft. Takie wnętrze być może nie posiada historii fabrycznego loftu, ale ma duszę, która sprawia, że dla mieszkańców jest źródłem satysfakcji, dumy i nieustającej inspiracji.

Co jednak zrobić wówczas, gdy nasze mieszkanie w bloku czy kamienicy ma standardową wysokość, a niezwykle przyciąga nas magia uprzemysłowionych aranżacji? Czy jesteśmy skazani na obejście się smakiem? Nic podobnego. Firma Maxfliz realizujemy dziesiątki domów i mieszkań w stylu loft – wystarczy wybrać odpowiednie produkty.

Elementy tak charakterystyczne dla loftów, można z powodzeniem wykorzystać w domach i mieszkaniach budowanych współcześnie i pozbawionych atrybutów właściwych przemysłowym wnętrzom. Takie wnętrza stawiają na otwarte przestrzenie pełne jasnych barw i światła oraz wyposażenie o pewnej dozie surowości. Nie oznacza to oczywiście, że musimy zrezygnować z miękkich sof, kolorowych dodatków czy klasycznego, zabytkowego kredensu. Do typowej, surowej palety loftu, w której tak chętnie używa się stali, luster i betonu, dodać można niemal każdy detal. Materiały powinny emanować pewną historią, w sposób wyrafinowany podkreślać osobowość wnętrza. To styl, który jest wyjątkową pochwałą oryginalności, indywidualizmu i designu.

Producenci prześcigają się w propozycjach materiałów wykończeniowych, mebli, dodatków wpisanych na stałe w estetykę modnych loftów. Mnogość płytek ceramicznych i gresowych imitujących powierzchnie betonowe, przyprawia o zawrót głowy. W Maxfliz znadziemy je wszystkie. Wystarczy zajrzeć tutaj.

Beton zacierany na mokro, beton z odciśniętym szalunkiem, beton nadszarpnięty zębem czasu – wybierać można dosłownie z kilkudziesięciu wzorów najbardziej znanych europejskich producentów, a podłogi i ściany wpisują się dzięki temu idealnie w stylistykę pofabrycznej surowości.

Kwintesencją industrializmu jest wykorzystanie elementów metalowych – rurek miedzianych, detali konstrukcyjnych oraz stalowych powierzchni. Włoski producent płytek – Tagina, stworzył znakomite płytki, które doskonale wpisują się w ten trend. Kolekcja Fucina, dostępna aż w 5 odcieniach, posiada metalizowaną powierzchnię, która do złudzenia imituje szczotkowaną stal. 

 

Płytki drewnopodobne, których na rynku jest coraz więcej, to rozwiązanie dla tych, którzy owszem cenią sobie industrialny klimat, ale chcą nieco ‘ocieplić’ swoje wymarzone wnętrze. Imitacje desek przecieranych i postarzanych to strzał w dziesiątkę. W zestawieniu z płytkami imitującymi beton stworzą z powodzeniem wnętrze realnie zakorzenione w loftowej stylistyce. Spójrzcie tutaj jakie kolekcje płytek drewnopodobnych znajdziecie w Maxfliz.

Stara cegła to również element wykończenia, który lofty wybrały na swoją wizytówkę. Jeśli nie mamy pod ręką cegły ‘z odzysku’ warto skłonić się ku płytkom naśladującym stary mur. Przoduje w tej materii firma Rondine ze swoimi bestsellerowymi kolekcjami Bristol i London, czerpiącymi inspirację prosto ze źródła – ze starych, brytyjskich loftów.

W tworzeniu wnętrz industrialnych nieodzowne jest stosowanie dodatków, które pozwolą osiągnąć wymarzoną aranżację w stylu fabrycznym. Poprzemysłowe szafki, regały, skrzynie, ale również lampy – wiszące i stojące. Najczęściej są to odświeżone wersje tych, których używano w zakładach produkcyjnych. Gdy jednak nie mamy na podorędziu lamp oryginalnie używanych w fabryce, z pomocą przychodzą nam producenci, którzy w stylu loftowym czują się wyjątkowo pewnie. Klienci Maxfliz wybierają metalowe obudowy, druciane konstrukcje, widoczne kable – to coś, co rynek określa tytułem ‘must have’ dla stylu loftowego. 

Garażowe włączniki i kontakty także dodadzą fabrycznego szyku, ale pamiętać należy o tym, że urządzając mieszkanie w stylu loft równie ważne jak wyposażenie jest staranne wykończenie. Przewody elektryczne nie mogą tworzyć bezładnej plątaniny, gniazda muszą być równo osadzone – przemysłowa aranżacja, z całą swoją surowością i minimalizmem, wbrew pozorom potrzebuje nie lada precyzji.

Odpowiedź na pytanie na ile dziś lofty, soft lofty i wnętrza w postindustrialnym stylu są mieszkaniami indywidualistów wciąż nie jest do końca jednoznaczna. Jedno jest jednak pewne – mieszkają w nich ludzie o konkretnych, bardzo specyficznych preferencjach estetycznych.

I choć dobrze zaaranżowane wnętrza, wpisujące się w fabryczny klimat z początków XX wieku, znajdują wielu nowych miłośników, to jednak coraz częściej nowoczesne apartamenty utrzymane w tej konwencji stają się bardziej synonimem wyrafinowanego luksusu, życiowych sukcesów niż artystycznego nonkonformizmu, który cechował loftowych prekursorów.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą urządzić swoje wnętrze w stylu loft do salonów Maxfliz w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.  Czekają tu na Was doradcy handlowi, projektanci i miłośnicy wnętrz, którzy pokażą Wam jak sprawnie i dobrze urządzić swoje wymarzone wnętrze.

Więcej na https://www.maxfliz.pl/.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.