Przestronny apartament w Pradze – idealny dla pary z małymi dziećmi
Tym razem odwiedzamy przestronny apartament w Pradze, który zamieszkuje para z małymi dziećmi. Architekci z pracowni No Architects, autorzy jego wnętrza, podkreślają, że to miejsce, w którym z przyjemnością się gotuje, pracuje, bawi, ogląda telewizję, czyta, tworzy, śpi – jednym słowem żyje. Aby podkreślić przytulność mieszkania, nadali projektowi nazwę „Welcome Home”. Otwieramy Wam drzwi do tego wspaniałego domu – welcome!
Za projekt odpowiadają Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková i Veronika Amiridis Menichová z pracowni No Architects. Jego głównym założeniem było dopasowanie tego monumentalnego, 228-metrowego apartamentu do potrzeb inwestorów i ich dzieci.
Z tego względu generalny remont rozpoczęto od wydzielenia części salonu w celu zaaranżowania nowego pomieszczenia, które łączy w sobie role gabinetu, pokoju zabaw i pokoju gościnnego w jednym. Dzięki zastosowaniu dużych, przesuwnych drzwi, które można ukryć za regałem na książki, w razie konieczności umożliwili otwarcie przestrzeni.
Bazą wnętrza mieszkania jest jasna paleta kolorystyczna, na którą składają się głównie biele i brązy. Na tym tle świetnie prezentują się akcenty intensywniejszych barw, np. w postaci żółtej zabudowy w pokoju dziecięcym, kobaltowej konsoli czy czerwonych nóg szaf. Nie sposób pominąć licznych książek dla dzieci i plakatów, które wprowadzają do wnętrza wesoły nastrój.
Uroku przestrzeni dodają wysokie i szerokie okna, przez które do wnętrza wpada sporo naturalnego światła. Promienie słońca doskonale podkreślają piękno oryginalnych płytek ceramicznych „Mattonelle Margherita” projektu Nathalie Du Pasquier dla Mutina, dębowej podłogi oraz mebli z dębowego i brzozowego forniru, lakierowanego mdfu i litego drewna.
Wśród wyposażenia wyróżniają się wiszące nad wyspą kuchenną i stołem jadalnianym lampy „Canoe” zaprojektowane przez Studia Vayehi. Swoją nazwę zawdzięczają tradycyjnym łodziom wiosłowym Indian północnoamerykańskich, do których nawiązują formą.
Wzrok przyciągają również stojące w kuchni dębowe stołki barowe „Pavilion AV7” marki &Tradition. To krzesło to prawdziwy klasyk dizajnu, bowiem jego korzenie sięgają 1885 roku, kiedy to wyprodukowano jego pierwszy egzemplarz. Następnie mebel został zmodernizowany przez duet projektowy Anderssen & Voll, którzy nadał mu elegancki charakter.
Architekci z pracowni No Architecs zadbali nie tylko o estetyczne aspekty projektu, ale również te funkcjonalne. „Spostrzegawczemu i posiadającemu wiedzę techniczną obserwatorowi nie umknie dobrze skoordynowana infrastruktura techniczna” – zaznaczają.