U projektantki i matematyka. Jak wygodnie i stylowo mieszkać na 45 m. kw.?
Zaglądamy do mieszkania znajdującego się w jednym z nowoczesnych budynków położonych w malowniczej dzielnicy Krakowa. Tę kompaktową przestrzeń wybrali jako swój nowy dom matematyk i projektantka. Już na etapie poszukiwania mieszkania zwrócili uwagę na funkcjonalny układ pomieszczeń, tak by nie trzeba było wprowadzać dużych zmian. Aranżację wnętrza powierzyli pracowni QuQU Studio.
Światło, przestrzeń i komfort
Dzięki temu, że właściciele poświęcili sporo uwagi na wybór mieszkania z dobrym układem pomieszczeń, niezbędne okazały się tylko drobne zmiany. Wystarczyło postawić ściankę oddzielającą przedpokój od kuchni, by nadać przestrzeni pożądany kształt. Z jednej strony stanęła szafa, a z drugiej – elementy kuchennego aneksu, co sprytnie dzieli wnętrze, a jednocześnie zachowuje jej otwarty charakter.
Jedną z kluczowych zalet mieszkania są wysokie okna, rozciągające się od podłogi do sufitu, które wprowadzają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła. Dzięki ich rozmieszczeniu na południowy wschód i północny zachód, wnętrze cieszy się światłem przez cały dzień – rano słońce budzi mieszkańców w sypialni, a później doświetla część dzienną. Dodatkowo, mieszkanie położone jest w zielonej strefie Krakowa, co sprawia, że temperatura jest niższa niż w centrum miasta, dzięki czemu mieszkańcy mogą obejść się bez klimatyzacji.
Połączenie epok i unikalnych materiałów
Wnętrze utrzymane jest w delikatnej, jasnej kolorystyce, co podkreśla krajobraz za oknami. Pracownia QuQU Studio, aranżując tę przestrzeń nie chciała podążać za chwilowymi trendami. Dlatego ten projekt szybko dostał swój przydomek - „wnętrze-transformer”. Połączono w nim styl vintage z nowoczesnym wzornictwem. Miksowane są też tekstury i materiały, takie jak miedź, mosiądz i chromowana stal. W mieszkaniu zdecydowano się też na dębową podłogę, barwiona na ciepły odcień bieli, której faktura dodaje wnętrzu naturalnego, przytulnego charakteru.
Kuchnia: ergonomia i ciepło rodzinnych posiłków
W kuchni uwagę zwraca harmonijne połączenie współczesnych elementów z klasykami dizajnu. W kąciku jadalnianym znajduje się okrągły, dębowy stół o dymnym wykończeniu, obok którego stoją krzesła vintage z lat 70. z Fabryki Mebli Giętych w Zwierzyńcu. Siedziska krzeseł obite są angielską tkaniną GP&J Baker, która pojawia się również na poduszkach w salonie.
Zabudowa kuchenna to połączenie forniru jesionowego z matową emalią, dopasowaną kolorystycznie do ścian. Kamienny blat oraz mosiężne uchwyty nadają kuchni elegancji, a niejednorodne płytki pięknie odbijają światło, tworząc efekt trójwymiarowości. Kuchnia jest ergonomicznie zaprojektowana – zasada trójkąta roboczego została dochowana, a przestrzeń do przechowywania, mimo swojej obszerności, nie przytłacza.
Salon: wielofunkcyjna przestrzeń do relaksu i pracy
Salon to wielofunkcyjna przestrzeń, łącząca w sobie strefę wypoczynku, domowe biuro i jadalnię. Mimo tych różnych funkcji, udało się zachować w nim intymny, przytulny klimat. Niewielka kanapa o długości 190 cm zapewnia komfort i nie ogranicza przestrzeni. Strefa salonu została zaprojektowana w taki sposób, aby podczas odpoczynku nie było widać ani kuchni, ani biurka, co sprzyja relaksowi.
Łazienka: mała, ale funkcjonalna
Choć łazienka zajmuje jedynie 4,2 m², została zaprojektowana z dbałością o każdy szczegół. Naturalne odcienie zieleni zestawiono z orzechowym drewnem, marmurem i metalowymi elementami. Płytki od Marazzi, o różnorodnych wzorach, nadają łazience unikalny wygląd, a odpowiednie materiały – takie jak frezowane fronty szafki – pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną, zapewniając odpowiednią wentylację.
Wnętrze jest ergonomiczne, a ukryte za drzwiami szafki pralka, kosz na ręczniki i bieliznę pozwalają na zachowanie porządku.
Sypialnia: oaza spokoju
Wnętrze sypialni to stonowana, wyciszająca przestrzeń. Meble i tekstylia w ciemnych odcieniach kontrastują z jasnymi ścianami, a duża szafa oraz prostokątne lustro dodają wnętrzu przestronności. Meble zostały wykonane na zamówienie z brzozowego drewna, a ich postarzone fronty nadają wnętrzu nieco rustykalny charakter. Lekkość aranżacji podkreślają firany z miękkiego lnu, korespondujące z kolorami w salonie.