Sztuka

JUICE - wystawa polskiej fotografki w ramach Berlin Fashion Week
Mickey Wyrozębski, polska fotografka, która zyskała międzynarodowe uznanie, tym razem zaprezentuje swoje prace w Berlinie w ramach tamtejszego tygodnia mody. Wystawę jej cyklu JUICE będzie można podziwiać tylko przez jeden dzień, 3 lipca.

Skamieliny, len i beton – instalacje Kláry Hosnedlovej w Berlinie
„Embrace” to fascynujący zbiór instalacji, które można podziwiać w historycznej hali Hamburger Bahnhof, będącej częścią berlińskiego Staatliche Museen. Ich autorką jest czeska artystka Klára Hosnedlová. Jej prace łączą organiczne i nieorganiczne elementy, opowiadając o trwałości i rozkładzie. Inspiracją do ich powstania były m.in. skamieliny i produkcja przemysłowa. Wystawa potrwa do 26 października i stanowi inaugurację corocznej Komisji CHANEL w galerii.

“Sztuka starzenia”, czyli jak zmienić myślenie o starości. Wystawa w ramach Gdynia Design Days 2025
Starzenie postrzegane jest negatywnie - a niesłusznie, zwłaszcza, że i tak go nie unikniemy. Warto wobec tego potraktować ten proces z wyprzedzeniem, z troską o nasze zdrowie i relacje społeczne. I właśnie to jest przesłaniem wystawy zatytułowanej “Sztuka starzenia”, którą można podziwiać między 24 a 29 czerwca w ramach Gdynia Design Days w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

MSN w Warszawie zaprasza na Sonics & Scenics – festiwal sztuki dźwięku i filmu artystycznego
W czwartek, 26 czerwca, w MSN-ie rozpocznie się międzynarodowy festiwal sztuki dźwięku i filmu artystycznego Sonics & Scenics, który Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie współtworzy z The Wapping Project z Londynu. Program wydarzeń, który potrwa do końca lata, obejmuje interwencje, instalacje, performansy, pokazy filmowe oraz dyskusje poświęcone roli dźwięku w sztuce współczesnej. Publiczność usłyszy również serię nowych prac dźwiękowych zamówionych u artystek pracujących w Polsce i Wielkiej Brytanii, a także premierowo zobaczy zestaw krótkich filmów irlandzkiej artystki i reżyserki mieszkającej w Bath, Mairéad McClean.

„We Have No Troubles Here” – wystawa Ewy Czwartos i Karoliny Żądło w Berlinie
Ich obrazy przywodzą na myśl dzieła Sandro Botticellego – jednak w zupełnie innym kontekście. Młode artystki, Ewa Czwartos i Karolina Żądło, przedstawiają kobiece ciała jako sprawcze formy: przetworzone, powielone, wyćwiczone w cierpliwości i gniewie. Ich prace będzie można podziwiać w GNYP Gallery w Berlinie od 27 czerwca.

Westfield Mokotów łączy siły z ilustratorką Anią Glik. W tej współpracy moda spotyka się ze sztuką
Westfield Mokotów konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako miejsce kreujące kulturę i modę, podejmując współpracę z Anią Glik – jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorek, związaną z markami takimi jak Hermès, Levi’s®, Hilton czy Manolo Blahnik. Efektem tej współpracy jest mural, który stanowi kolejny wyraz artystycznego zaangażowania centrum.

Maszyna do szycia jak pędzel. Wystawa Emilii Bohdziewicz-Winiarskiej w Galerii Aspekty
Tkaniny Emilii Bohdziewicz-Winiarskiej nie są zwykłymi tekstyliami. Jej prace należy traktować jako obrazy abstrakcyjne, do stworzenia których użyła maszyny do szycia zamiast pędzla. Dzieła artystki można podziwiać w ramach wystawy „Zosia” w warszawskiej Galerii Aspekty.

W oku cyklonu - prace ukraińskich modernistów w Muzeum Sztuki w Łodzi
Pierwsze dekady XX wieku były dla Ukrainy okresem politycznego chaosu, ale zarazem rozkwitu kultury. Modernistyczni artyści i artystki z tamtych terenów wyrażali swoją autonomię i odrębną tożsamość poprzez wizualne eksperymenty. Ich twórczość przybliży wystawa W oku cyklonu. Modernizm w Ukrainie, którą będzie można oglądać od 27 czerwca w Muzeum Sztuki w Łodzi.

IV edycja Konkursu „Wyobraź Sobie”. I nagroda dla filmu o odwadze
W konkursie „Wyobraź Sobie” co roku wyłaniane są najlepsze pomysły na filmy. 14 czerwca odbyła się gala finałowa IV edycji, a pierwsze miejsce zajął Jędrzej Bączyk z treatmentem filmu Decyzja. Podczas wydarzenia wręczono również Nagrodę Specjalną im. Piotra Woźniaka-Staraka.

Fangor, Abakanowicz, Krauze i inni. Nowa wystawa w Zachęcie rusza już 27 czerwca
Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Stanisław Zamecznik, Ewa Partum, Zdzisław Jurkiewicz, Maria Pinińska-Bereś, Teresa Kelm, Zygmunt Krauze – prace tych i innych klasyków polskiej sztuki współczesnej będzie można zobaczyć na przekrojowej wystawie „Przestrzenie” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki już od 27 czerwca.

Hołd dla przemijalności. Wystawa „Tsukimi” w warszawskiej Galerii Ewa Opałka już otwarta
„asamutsu ya / tsukimi no tabi no / ake-banare” („szósta rano — / moja podróż za księżycem / kończy się o świcie”) – pisał japoński pisarz Matsuo Bashō. Japońskie słowo z tego cytatu – „tsukimi” – w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza oglądanie księżyca w pełni. To właśnie ono stało się tematem, wokół krąży nowa wystawa „Tsukimi” w warszawskiej Galerii Ewa Opałka. Wśród artystów, których prace prezentowane są na ekspozycji, znaleźli się Kuba Falk, Aleksandra Kanarek, Lia Kimura, Zbigniew Libera, Teresa Murak i Salvage Art Institut.

Obraz Malczewskiego wylicytowany za 22,2 mln zł. Historyczny rekord
„Rzeczywistość”, obraz Jacka Malczewskiego, to najwyżej wyceniane dzieło na polskim rynku sztuki. Zostało sprzedane za 22,2 mln zł podczas aukcji, która odbyła się 12 czerwca w domu aukcyjnym DESA Unicum. Obraz pobił swój własny rekord ustanowiony trzy lata wcześniej. Poprzednia licytacja wzbudziła wówczas wiele kontrowersji.