6 pięknych piekarni z całego świata
Czy są tu pożeracze glutenu? Jeśli tak, to zapraszamy was do prawdziwych świątyni chleba i pieczywa pod każdą postacią. Te piekarnie to miejsca, gdzie ważny jest nie tylko smak, ale i przestrzeń, w której podawane są wypieki.
Autor: MB, JS
Klubopiekarnia Woda w Bydgoszczy, projekt: Znamy Się
To pierwsza klubopiekarnia w Polsce. Ale spróbujecie tam nie tylko pysznego pieczywa, bo wieczorem lokal zamienia się w klub. W ruch idą kieliszki z polskim winem i kufle z rzemieślniczym piwem.
Tę podwójną naturę świetnie oddaje wnętrze lokalu zaprojektowane przez wrocławską pracownię Znamy Się i architekta Pawła Tatarę. Mieszają się tam mocny kobalt i ciepły odcień pomarańczu, które ilustrują kombinację dwóch energii – dnia i nocy oraz wody i słońca.
Fot. Oni Studio
Piekarnia Mi Pan, projekt: Studio Concentrico
Meksykańska piekarnia „Mi Pan” może się pochwalić ponad 40-letnią historią działalności. Projekt wnętrza stworzony przez pracownię Studio Concentrico lokalu to wielki hołd dla piekarzy i ich rzemieślniczego fachu.
Ważne dla architektów było włączenie do przestrzeni także klientów, którzy do tej pory nie byli przyzwyczajeni do tak nietypowej piekarni. Samoobsługowy układ wnętrza to baza, na której rozwinięto pomysł na wnętrze „Mi Pan”.
Fot. Juan Pablo Tavera / Jpark Studio, Jose Miguel Gonzalez / Apertura Studio
Piekarnia Plon, projekt: N’concept
Wnętrze piekarni Plon we Wrocławiu odzwierciedla idee, jakie towarzyszą jej twórcy. To pochwała rzemiosła oraz jednocześnie zerwanie z tradycją i stereotypami. Wyeksponowano tu proces wytwarzania pieczywa i wypełniono przestrzeń materiałami podkreślającymi jej autentyczność – beton, stal i patynowany mosiądz.
Szlachetności wnętrzu dodają drewniane detale, których kolor przywodzi na myśl charakterystyczną, chrupiącą skórkę chleba. Za projekt wnętrza odpowiada Natalia Adamczyk z pracowni N’concept.
Fot. Migdał Studio
Piekarnia Signor Lievito, projekt: Hannes Peer
Zaczęło się od chleba. Natalija Nikitina, była łotewska modelka, zaczęła wypiekać go dla swoich bliskich w pandemii. Z czasem pieczywo na zakwasie stało się czymś więcej, niż hobby z okresu lockdownów. Nataliję pochłonęło tak bardzo, że postanowiła otworzyć własną piekarnię w Mediolanie.
Dziś w Signor Lievito można kupić nie tylko chleb, ale i desery z całego świata. Gdy zdecydowała się otworzyć piekarnię, w tworzenie wnętrza zaangażowała architekta Hannesa Peera.
Fot. Helenio Barbetta
Piekarnia Parconido, projekt: Sukchulmok
Choć to Korea Południowa, w tej butikowej kawiarni połączonej z piekarnią mamy poczuć się jak we Włoszech. Na tarasie stworzono przestrzeń inspirowaną placami europejskich miasteczek, w futurystycznym wnętrzu wykorzystano zaś materiały charakterystyczne dla architektury tamtych miejsc.
Lokal znajduje się w Ilsan, miasteczku pod Seulem. Za projekt jego wnętrza odpowiada architekt Chulmok Suk z pracowni Sukchulmok.
Fot. Hong Seokgyu
Piekarnia DEJ, projekt: NOWW Studio
Co sprawia, że piekarnia ma „duszę”? Naszym zdaniem tych składników (nomen omen) jest przynajmniej kilka: właścicielki, które prowadzą swój biznes z pasją i zaangażowaniem, przepyszne wypieki, które wychodzą spod ich rąk, oraz wnętrze, które tworzy niepowtarzalną atmosferę. Taka jest właśnie warszawska piekarnia DEJ.
Wnętrze piekarni zaprojektował Wojtek Nowak z pracowni NOWW Studio. Głównym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni wyłamującej się z tradycyjnego stylu aranżowania piekarni, gdzie zazwyczaj stawia się na drewno i ciepłe kolory.
Fot. Maja Bułkowska, Maciek Miloch