8 niebanalnych mieszkań w Łodzi. Są utrzymane w różnych stylach, ale łączy je świetna estetyka

Jaromir Jedliński, polski historyk sztuki, muzeolog i kurator wystaw, o Łodzi napisał: „To miasto było mieszanką różnych narodowości i przez długi czas nikt nie czuł się tutaj u siebie. Musimy sobie uświadomić, że ten czas już minął i najwyższa pora zacząć traktować Łódź jako swoje miejsce, a nie jak poczekalnię kolejową, do której się przyszło, aby pobyć kilka chwil i pojechać dalej”. Patrząc na dzisiejszy obraz tego miasta, można zauważyć, że jego życzenie stało się rzeczywistością. Cenione w całym kraju festiwale sztuki i wzornictwa, nowe inwestycje architektoniczne i niekończąca się pomysłowość mieszkańców zmieniły oblicze Łodzi na lepsze. Echa tej metamorfozy można zauważyć we wnętrzach tych 8 łódzkich mieszkań, które zachwycają kreatywnymi rozwiązaniami i wysoką estetyką.

Autor: JS

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1. Projekt dopasowany do mebli

Zdjęcia: Mood Authors

Dla architektki Hanny Pietras nie ma nic piękniejszego niż projektowanie wnętrz z duszą. Lubi przestrzenie, w których goszczą meble z historią — czasem nadgryzione zębem czasu, ale też świetnie korespondujące z tym, co reprezentuje współczesność. Taką aranżację wykreowała wraz z Joanną Poradowską z zespołu Hanna Pietras Architects w tym mieszkaniu położonym w łódzkiej kamienicy z 1913 roku.

To eklektyczne mieszkanie o powierzchni 75 m2 zostało zaprojektowane dla pary lekarzy. Co ciekawe, lokal znajdował się w posiadaniu rodziny inwestora od lat. Przechodził z pokolenia na pokolenie wraz z całym jego wyposażeniem – meblami, oświetleniem, ceramiką.

„Nieczęsto zdarza się, że wnętrze projektujemy pod meble, ale w przypadku tej realizacji nie wyobrażaliśmy sobie, że mogłoby być inaczej. Na miejscu zastaliśmy prawdziwe klasyki wzornictwa, wiele perełek vintage” – mówi Hanna Pieras.

2. W zabytkowej kamienicy

Zdjęcia: Jakub Nanowski / perspektywa.net.pl

„W naszych projektach duży nacisk kładziemy na indywidualizm, zwracamy uwagę na kontekst miejsca oraz charakter jego użytkowników. Widać to w tej realizacji, czyli wnętrzu zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi” – mówią Daria Bolewicka i Daria Skoczylas z pracowni bo/sko.

Niewielki hol jest zdominowany przez piec kaflowy w kolorze zielonym oraz zabytkowe drzwi wejściowe, które odnowiono, zmieniając ich kolor na odcień głębokiego bordo. Po wejściu do mieszkania widać ścianę ze sztukaterią, w którą wpisane jest lustro oraz oświetlenie vintage. W narożniku znajduje się niewielka szafa, plecionka z rattanu, która jest motywem powracającym w kolejnych pomieszczeniach.

Zielony piec kaflowy jest widoczny także z kuchni. Stanowi mocny akcent w tym wnętrzu. Ściany, zabudowa obok pieca oraz zabudowa we wnęce utrzymane są w kolorze białym. Uwagę zwracają sztukaterie na suficie, kolejny oryginalny element we wnętrzu. Kolor zabudowy kuchennej swobodnie nawiązuje do barwy pieca.

3. Światło, kolor, rośliny – przepis na idealne wnętrze

Zdjęcia: Paweł Marcinkowski / Mood Authors

„Naturalne światło jest zawsze wielkim atutem. Właśnie na ten walor położyliśmy nacisk podczas projektowania wnętrza tego mieszkania położonego w Łodzi. Świetliste schronienie ponad dachami, dające kojący azyl od problemów codzienności – taki pomysł narodził się w naszych głowach” – opowiadają Magda i Michał Koziej z pracowni Koziej Architekci, którzy stoją za aranżacją tego niezwykłego wnętrza.

Mieszkanie usytuowane jest na ostatniej kondygnacji siedmiopiętrowego bloku. Jego powierzchnia wynosi 55 metrów kwadratowych. Atutem lokalu jest dostęp do dużego tarasu.

„Kiedy już wiedzieliśmy, że przestrzeń będzie determinować światło, postawiliśmy na odpowiedni dobór materiałów: szkło ornamentowe, reliefy, lustro w cokole wyspy czy na zwieńczeniu półki wiszącej w kuchni, akcenty kolorystyczne” – mówią architekci.

4. W otoczeniu zieleni i oryginalnych form

Zdjęcia: Mood Authors; stylizacja: Marta Kołodziejczyk

Z kolei to mieszkanie w Łodzi o powierzchni 66 m2 znajduje się na 6. piętrze nowego budynku wielomieszkalnego. „Należy do niego duży balkon, z którego rozpościera się widok na park. Założeniem, które od początku wytyczało kierunek działań od strony estetyki, było wciągnięcie tej pięknej zieleni i natury zza okien do wnętrz” – mówi Magda Szczepaniak z pracowni gusta, autorka aranżacji.

Układ mieszkania składa się ze ze strefy dziennej, w której połączono ze sobą przestrzeń wypoczynkową, kuchenną oraz biurową, oraz strefy prywatnej, czyli sypialni i łazienki. Dominujące w nim drewno, strukturalne tkaniny i spokojne kolory ziemi przełamano energetyczną pomarańczą.

Podjęto decyzję o wyburzeniu ściany działowej pomiędzy pokojem dziennym a gabinetem i połączeniu ich w całość. Dzięki temu udało się uzyskać większą, otwartą przestrzeń. Żeby jednak zachować work-life balance i wizualnie oddzielić funkcję pracy od wypoczynku projektantka zaproponowała zamontowanie ażurowej ściany z forniru wybarwianego na czarno.

5. Mid-century modern w nowym wydaniu

Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio

37-metrowe mieszkanie na łódzkim Zarzewie należy do pary architektów. Wnętrze lokalu wyróżniają elementy retro na tle wyrazistej i bogatej palecie kolorów. Króluje tu styl mid-century modern w nowym, świeżym wydaniu. Za aranżację odpowiada pracownia bardzo architekci.

Lokal składa się z krótkiego korytarza, łazienki oraz przechodniego salonu, z którego dostępna jest kuchnia i sypialnia. Układ i metraż lokalu są charakterystyczne dla okolicznej zabudowy całej dzielnicy, czyli bloków z lat 60. XX wieku.

W mieszkaniu odnowiono istniejące podłogi drewniane, zestawiając je z płytkami z wzorem kolorowego terazzo. Zachowano także kilka starych mebli i dodatków, przede wszystkim kultową komodę „Violetta” o pięknym rysunku drewna. Nowe wyposażenie, które pojawiło się w mieszkaniu, również ma swoje korzenie w latach 60. i 70. XX wieku. Mowa tu  na przykład o giętych krzesłach FAMEG czy sofie z Beskidzkiej Fabryki Mebli BEFAME. Klimat retro dopełniają tu liczne elementy drewniane w postaci sklejek i fornirowanych frontów meblowych oraz zasłony i dodatki z naturalnego lnu.

6. Oswojony bałagan w secesyjnej kamienicy

Zdjęcia: ZASOBY STUDIO

W secesyjnej kamienicy w samym centrum Łodzi znajduje się 37-metrowe mieszkanie z klimatem. Za projekt jego wnętrza odpowiadają Diana Żurek i Bartosz Girek z Furora Studio. Jak podkreślają projektanci, właściciele mieszkania są bardzo kreatywni i mają otwarte podejście do wzornictwa. Pozwoliło to autorom wnętrza wprowadzić do projektu wiele niebanalnych rozwiązań.

Wnętrze to wciągająca gra geometrycznych kształtów. Lustrzana kostka odbija światło dzienne, rozjaśniając przestrzeń. Tafla lustra tworzy intrygującą iluzję optyczną składającą się z wielokrotnie powielonych form. Efekt ten nadaje mieszkaniu unikatowego wyrazu, stąd twórcy projektu nadali mu nazwę „Tafla”.

Deski podłogowe o jasnym odcieniu ułożone w jodełkę interesująco komponują się z ciemnymi meblami z orzechowego drewna. Na tle tej stonowanej aranżacji wyróżnia się mocna ultramaryna zastosowana na zabudowie meblowej. Większość jej elementów została zaprojektowana przez architektów, którzy – stosując proste formy – dostosowali je do charakteru wnętrza.

7. Kolory ziemi w mieszkaniu młodych lekarzy

Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski

W tym 60-metrowym mieszkaniu w Łodzi, należącym do młodej pary lekarzy, żadna ściana nie jest biała. Paletę kolorystyczną tworzą za to kolory ziemi: jasne beże, pastelowe brązy, ciepłe szarości i rozbielony błękit wyspy kuchennej. Za projekt wnętrza odpowiada Natalia Mielczarek-Prym z pracowni natalia m projekty.

Zwykle w planach mieszkań w nowych apartamentowcach nie ma potrzeby wprowadzania istotnych zmian i szybko przechodzi się do projektowania koncepcyjnego. Tutaj jednak było inaczej i nad pracą z układem funkcjonalnym spędzono sporo czasu.

I tak – zamiast trzypokojowego mieszkania – uzyskano dwupokojowe z przestronną częścią dzienną. Zabudowa strefy wejściowej płynnie przechodzi w aneks kuchenny, który stanowi integralną, spójną część salonu i jadalni. Dzięki przesunięciu ściany i przeniesieniu pralki oraz suszarki do przedpokoju więcej przestrzeni uzyskano przy tym w sypialni i łazience.

8. Cztery kąty w dawnej fabryce tytoniu

Zdjęcia: Dariusz Jarząbek

Minimalistyczne, nowoczesne i zaprojektowane w przemyślany sposób – tak można opisać to mieszkanie, które powstało w dawnej fabryce tytoniu. Pobrzmiewają tu echa dawnego industrializmu.

Zabytkowy budynek, w którym zlokalizowane jest mieszkanie, pamięta XIX wiek. Dawniej produkowano tam chusty, później zaś papierosy. Zaprojektowanie wnętrza lokalu jego właściciele powierzyli pracowni 3XEL, która maksymalnie wykorzystała tę niewielką, 40-metrową przestrzeń.

Drzwi prowadzące do sypialni przeniesiono na ścianę salonu, dzięki czemu w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce. Zostało ono zagospodarowane dodatkowym regałem, nad którym umieszczono niewielkie okno, wpuszczające do pomieszczenia naturalne światło z okien sypialni. Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, ceglana czerwień, nawiązująca nieco do historii miejsca. Industrialne echa można także odnaleźć w oprawach lamp na suficie oraz elementach wykonanych ze zbrojonego szkła i stali.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.