8 zjawiskowych wnętrz, w których króluje vintage
Nie bez przyczyny architekci wnętrz uwielbiają łączyć stare z nowym. Meble i dodatki nadgryzione zębem czasu doskonale komponują się ze współczesnym wzornictwem. Na dowód tej tezy przedstawiamy 8 zachwycających przestrzeni, w których obecny jest dizajn z dawnych lat!
Autor: Redakcja
1. W powojennej kamienicy
Gdańsk
Zdjęcia: Hania Połczyńska / www.kroniki.studio
To dwupokojowe mieszkanie zlokalizowane jest na gdańskich Siedlcach, nieopodal Śródmieścia. Powojenny charakter dzielnicy i architektury budynku był inspiracją do zaprojektowania nowoczesnego wnętrza, które nawiązywałoby do atmosfery sprzed lat. Z tego względu znalazł się tu na przykład fotel „Kanu” projektu Tomasza Augustyniaka, który inwestorka przywiozła ze sobą z poprzedniego mieszkania. Za projekt wnętrza odpowiada Monika Wierzba-Krygiel.
2. Klimatyczna kawalerka na Starej Sadybie
Warszawa
Zdjęcia: ONI Studio
To wyjątkowe mieszkanie z ogrodem zlokalizowane jest w kolonii „Społem” wzniesionej według projektu Oskara Sosnowskiego w Mieście-Ogrodzie Czerniaków. Projekt i przebudowę zdegradowanego mieszkania jego właściciel powierzyli pracowni architektonicznej Bran&Pine.
Architektki zakochały się w niepowtarzalnym stole z lat 50., wyszukanym na targu antyków i od razu zdecydowały się wykorzystać go w tym projekcie. Dobrały do niego krzesła wpisujące się w ten sam okres historii. W końcu udało się zdobyć perełki dizajnu: krzesła projektu Egona Eiermanna z 1952 roku wykonane na specjalne życzenie jednej z niemieckich parafii w Pforzheim.
3. Aria drewna
Gdańsk
Zdjęcia: Hanna Połczyńska / www.kroniki.studio
Projektanci dizajnu i wnętrz nadal nie porzucają odkrywania przed nami uroku drewna. Nic w tym dziwnego – to tworzywo nie tylko piękne, ale również ekologiczne. Drewna bez wątpienia nie brakuje w tym mieszkaniu zlokalizowanym na osiedlu Garnizon w Gdańsku. Surowiec ten świetnie komponuje się z meblami vintage i perłami dizajnu. Szczególnie warte uwagi są krzesła o klasycznej konstrukcji, tzw. „krzesła Kennediego” projektu Hansa Wegnera. Ich orzechowe wykończenie i czarna skóra wyjątkowo przypadły do gustu właścicielowi mieszkania. Za aranżację przestrzeni odpowiedzialna jest architektka wnętrz Magdalena Bielicka z pracowni Magma.
4. Vintage w Barcelonie
Barcelona
Zdjęcia: Sandra Rojo
Autor projektu Alex March wyznaje zasadę, że ludzki umysł musi być nieustannie stymulowany, aby się rozwijać i nie pozostawać w stagnacji. Z tego względu zaprojektował wnętrze, w którym każdy detal jest istotny, zaś całość tworzy intrygującą kompozycję. Na „płótnie” w postaci białych ścian i naturalnej podłogi z drewna sosnowego Alex March umieścił perły europejskiego wzornictwa XX wieku. Przykładowo pokój dzienny zdobią puf zaprojektowany przez architekta i projektanta Gio Pontiego w latach 50. czy stolik kawowy G-Plan z lat 60.
5. Spojrzenie wstecz
Kraków
Zdjęcia: Jakub Dziedzic / wnetrzakrakow.pl
To 37-metrowe mieszkanie w Krakowie w dzielnicy Azory zostało zaprojektowane przez Tomasza i Agnieszkę Górszczyków z TAG Studio. Celem projektu było wykreowanie funkcjonalnego wnętrza w stylu vintage, nawiązującego do położenia lokalu w bloku z lat 60. XX wieku.
6. Salon młodej naukowczyni
Kraków
Zdjęcia: Lucyna Jaworska (IG: @retrochata)
Hanna Dębska jest doktorką prawa, socjolożką, bezczelnie i bez kompromisów zainteresowaną światem naukowczynią, zaangażowaną wykładowczynią, perfekcjonistką, hardą, ale artystyczną duszą.
W swoim mieszkaniu w krakowskiej kamienicy z 1958 roku w niezwykły sposób zaaranżowała swój salon. „Zachwyca mnie lekkość projektów z lat 60. – jak stół duetu Lejkowski & Leśniewski, krzesła Zielińskiego, modne teraz żyłkowe szafki RTV i stoliki patyczaki, a nade wszystko zaprojektowana przez Voláka ścianka ekspozycyjna” – mówi.
7. Apartamenty na wynajem
Warszawa
Zdjęcia: Kąty Proste
Aparthotel znajduje się tuż przy najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych ulicach w Polsce: Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu, które prowadzą do Pałacu Prezydenckiego, na warszawską Starówkę i Zamek Królewski. Stanowią też najważniejszą część Traktu Królewskiego. Autorkami projektu mieszczących się w tym hotelu apartamentów jest Aleksandra Mętlewicz oraz Aleksandra Hyz (Hyz projektuje).
Unikalny kontekst dla tego miejsca stworzyła kamienica z 1928 roku. W wysokich na ponad 3 metry pomieszczeniach projektantki postanowiły zachować wszystkie elementy historyczne, które dało się odrestaurować: plafony na sufitach, część stolarki okiennej, drzwi i podłogi. Całość została uzupełniona meblami stylizowanymi, wykonanymi na zamówienie lub oryginalnymi – wyszukanymi w antykwariatach, na OLX i pchlich targach.
8. Ekstrawagancka elegancja w Wilanowie
Warszawa
Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio
Od momentu przekroczenia progu tego mieszkania projektantki Ewa Mroczek-Chojecka i Paulina Kobylarz z pracowni EMC&partners wiedziały, że to nie będzie zwykły projekt. Należąca do właścicieli bogata kolekcja pamiątek i mebli vintage wymagała nowej przestrzeni, która wydobędzie jej urok. Architektki zdecydowały się na połączenie skomplikowanych form starych mebli z intensywnymi barwami w nowoczesnej formie. Balansując na granicy elegancji i ekstrawagancji, udało się im stworzyć niepowtarzalne miejsce, funkcjonujące poza szybko przemijającymi trendami.