Jak mieszkają krakowianie? Zaglądamy do 8 wspaniałych wnętrz w Krakowie

Czy istnieje krakowski styl projektowania wnętrz? Raczej nie – stylów projektowania w Krakowie jest zapewne tyle, ile domów. Na podstawie tych 8 aranżacji wnętrz mieszkań w Krakowie można jednak pokusić się o wskazanie ich cech wspólnych. Zdaje się, że łączy je przytulność, naturalne materiały i szacunek do przeszłości, na której ślady w Krakowie można natknąć się na każdym kroku.

Autor: JS

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Mieszkanie jak dzieło sztuki

Projekt: Grzegorz Pniok z pracowni Hauslab
Zdjęcia: Mood Authors

Kazimierz to historyczny obszar Krakowa, który przed II wojną światową był dzielnicą żydowską. Obecnie wciąż znajduje się tu wiele synagog, restauracji żydowskich i innych miejsc upamiętniających minione czasy. Wśród nich, w pobliżu rzeki Wisły, stoi klasycystyczna kamienica z XIX wieku. W jej murach mieści się mieszkanie, którego wnętrze zachwyca niepowtarzalną estetyką.

Ważną rolę w projekcie odgrywa twórczość Stanisława Wyspiańskiego, a ściślej kurtyna teatralna jego autorstwa, wisząca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zdobiący ją obraz Grzegorz Pniok wydrukował na tapecie, którą umieścił na suficie w pokoju dziennym. To ona nadała ton całej aranżacji, nadając jej artystyczny charakter.

2. Wnętrze scenografki

Projekt: Lessness
Zdjęcia: Migdał Studio

W samym sercu Krakowa mieszka i pracuje Natalia Horak – współwłaścicielka studia projektowego Lessness, która z wykształcenia i zawodu jest również scenografką. W jej mieszkaniu przeplatają się nawiązania do natury i przedmioty z planów filmowych. „Mam również kilka dzieł zaprzyjaźnionych artystów, takich jak spawana rzeźba – koło od Kristofa Krane czy surowe grafiki od Michała Tokarza. Kilka moich prac z okresu studiów też doczekało się ekspozycji” – opowiada Natalia Horak.

Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, dlatego każda jego ściana ma wyjątkową, historyczną fakturę. Bazę aranżacji stanowi zestawienie czerni i bieli. Na jego tle doskonale prezentują się naturalne materiały: drewno, metal, szkło, a także rośliny.

3. Symfonia barw

Projekt: Krzysztof Matuszewski
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO

W tym 75-metrowym mieszkaniu w centrum Krakowa znajdziemy intensywne barwy, wzory, ciekawe faktury, meble o niebanalnych formach i przyciągające wzrok dzieła sztuki. Wszystkie te elementy ze smakiem połączył Krzysztof Matuszewski, autor projektu.

Pokój dzienny składa się z salonu, części jadalnianej i kącika kuchennego. Naprzeciwko komody ze sklejki mieści się sofa, którą od kuchni oddziela stół. Mebel otaczają różnorodne krzesła z kolorowymi detalami, zaś nad nim wisi czerwono-różowa lampa „PH5” Poula Henningsena. Unikatowego charakteru (i dodatkowych barw) pomieszczeniu dodaje wiszący przy stole obraz autorstwa Nikodema „Krabonszcza” Szewczyka.

4. Nadwiślańska harmonia

Projekt: Kamila Palmowska
Zdjęcia: Kamila Palmowska

W tym dwupoziomowym, ponad 80-metrowym mieszkaniu w Krakowie projektantka Kamila Palmowska stworzyła harmonijną przestrzeń dla młodego małżeństwa. Dominują w niej ciepłe tonacje w kolorach ziemi. Poprzez użycie naturalnych materiałów: drewna, kamienia, dodatków, mebli oraz tekstyliów plecionych z naturalnych włókien, architektka wykreowała we wnętrzu domu niezwykle przytulny klimat.

Rattanowe, papierowe i szklane oświetlenie zastosowane we wnętrzu nawiązuje do filozofii zen. Osobisty charakter przestrzeni nadają książki, pamiątki z licznych podróży właścicieli, obrazy oraz ręcznie wykonana ceramika. Ważną funkcję pełnią przy tym rośliny, organiczne kształty i trwałe materiały, które pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników.

5. Gra kształtów i kolorów

Projekt: Mistovia
Zdjęcia: Oni Studio

Jedną z inspiracji dla projektu wnętrz tego barwnego mieszkania była architektura budynku, w którym się ono znajduje. Apartamentowiec na krakowskim Podgórzu charakteryzuje się efektowną elewacją z jasnoróżowego betonu oraz wyrazistymi, ciemnoczerwonymi oknami i balkonami. Ten kod kolorystyczny projektanci z biura Mistovia przenieśli także do 57-metrowego wnętrza, w którym mieszka przyszła scenografka.

„W tym mieszkaniu surowa podłoga z mikrocementu została zestawiona z głęboką, matową czernią fornirowanych szafek kuchennych oraz ciepłem orzechowej zabudowy w salonie. Są to dwa dominujące elementy we wnętrzu, które dopieszczone zostało barwnymi akcentami potraktowanymi z pewnym przymrużeniem oka. Ukłonem w stronę kolorystyki budynku i jego części wspólnych są czerwony regał na książki wykonany z malowanej proszkowo stali oraz bordowe krzesła Meadow marki The Good Living z tego samego materiału” – opowiadają o projektanci.

6. W stylu modern farmhouse

Projekt: Gaja Architektura Wnętrz
Zdjęcia: Oni Studio

W swoim mieszkaniu w centrum Krakowa inwestorka pragnęła czuć spokój, który pozwala odpocząć od codziennego zabiegania i ulicznego hałasu miasta. To marzenie pomogli jej spełnić Magdalena Gajda, właścicielka pracowni Gaja Architektura Wnętrz, oraz jej zespół.

„Szukałam rozwiązania, które pozwoli na połączenie sielskiego klimatu z centrum Krakowa, w którym znajduje się mieszkanie. Ponieważ inwestorce bardzo zależało na czerpaniu ze stylistyki modern farmhause, zadanie nie było łatwe. Najbardziej trafny okazał się pomysł zaaranżowania jasnego i przestronnego apartamentu z elementami klasyki” – mówi Magdalena Gajda z pracowni Gaja Architektura Wnętrz.

7. W odwiedzinach u architektki

Projekt: PolyArch
Zdjęcia: Maciej Jeżyk, ONI STUDIO

Mieszkanie Sylwii Dudek znajduje się w kamienicy w Krakowie. Architektka, gdy tylko lokal trafił w jej ręce, postanowiła zmienić w nim niemal wszystko – poza nośnymi ścianami. Kreując przestrzeń, unikała nadawania jej określonego stylu. Pragnęła, by odzwierciedlała upodobania jej użytkowników, w tym zwłaszcza zamiłowanie do drewna i ciepłych odcieni.

Z czasem przestrzeń mieszkania była wzbogacana o kolejne elementy. Projektantce udało się nabyć swój wymarzony, klasyczny fotel z podnóżkiem „Eames Lounge Chair” projektu Charlesa i Raya Eamesów dla marki Vitra, który stanowi serce salonu. Pod telewizorem wzdłuż ściany znalazł się z kolei granatowy regał modułowy USM, na którym wyeksponowano ulubione albumy i książki właścicielki mieszkania. Przy stole jadalnianym stanęły krzesła zaprojektowane przez Jeana Prouve’a, zaś nad stołem zawisła lampa autorstwa Michaela Anastassiadesa. Przestrzeń uświetnia duński regał vintage, który powstał w manufakturze Omann Jun w latach 70. XX wieku.

8. Minimalistyczna elegancja

Projekt: The Line Studio
Zdjęcia: Oni Studio

Właściciele tego mieszkania w Krakowie pragnęli czegoś pozornie niemożliwego. Z jednej strony chcieli zamieszkać w centrum miasta, z drugiej strony oczekiwali, że wnętrze ich domu zapewni im wyciszenie i relaks. Udało im się to osiągnąć z pomocą Magdaleny Załogi i Dominiki Gucy-Krawczyk z The Line Studio.

Podłoga z naturalnego dębu, delikatnie rozbielonego, ale w ciepłym odcieniu, jasne ściany oraz beżowe zasłony z bawełny i lnu stanowią bazę dla wspaniałego wzornictwa. W salonie centralne miejsce zajmuje sofa „Maralunga” marki Cassina w obiciu z czarnego aksamitu. Wzrok przyciąga dywan z naturalnej, ekologicznej plecionki, na którym stanął wykonany na zamówienie stolik kawowy z włoskiego marmuru. „Kropką nad i” aranżacji jest fotel „Vassily” zaprojektowany przez Marcela Breuera dla marki Knoll.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.