Jak mieszkają krakowianie? Zaglądamy do 8 wspaniałych wnętrz w Krakowie
Czy istnieje krakowski styl projektowania wnętrz? Raczej nie – stylów projektowania w Krakowie jest zapewne tyle, ile domów. Na podstawie tych 8 aranżacji wnętrz mieszkań w Krakowie można jednak pokusić się o wskazanie ich cech wspólnych. Zdaje się, że łączy je przytulność, naturalne materiały i szacunek do przeszłości, na której ślady w Krakowie można natknąć się na każdym kroku.
Autor: JS
1. Mieszkanie jak dzieło sztuki
Projekt: Grzegorz Pniok z pracowni Hauslab
Zdjęcia: Mood Authors
Kazimierz to historyczny obszar Krakowa, który przed II wojną światową był dzielnicą żydowską. Obecnie wciąż znajduje się tu wiele synagog, restauracji żydowskich i innych miejsc upamiętniających minione czasy. Wśród nich, w pobliżu rzeki Wisły, stoi klasycystyczna kamienica z XIX wieku. W jej murach mieści się mieszkanie, którego wnętrze zachwyca niepowtarzalną estetyką.
Ważną rolę w projekcie odgrywa twórczość Stanisława Wyspiańskiego, a ściślej kurtyna teatralna jego autorstwa, wisząca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zdobiący ją obraz Grzegorz Pniok wydrukował na tapecie, którą umieścił na suficie w pokoju dziennym. To ona nadała ton całej aranżacji, nadając jej artystyczny charakter.
2. Wnętrze scenografki
Projekt: Lessness
Zdjęcia: Migdał Studio
W samym sercu Krakowa mieszka i pracuje Natalia Horak – współwłaścicielka studia projektowego Lessness, która z wykształcenia i zawodu jest również scenografką. W jej mieszkaniu przeplatają się nawiązania do natury i przedmioty z planów filmowych. „Mam również kilka dzieł zaprzyjaźnionych artystów, takich jak spawana rzeźba – koło od Kristofa Krane czy surowe grafiki od Michała Tokarza. Kilka moich prac z okresu studiów też doczekało się ekspozycji” – opowiada Natalia Horak.
Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, dlatego każda jego ściana ma wyjątkową, historyczną fakturę. Bazę aranżacji stanowi zestawienie czerni i bieli. Na jego tle doskonale prezentują się naturalne materiały: drewno, metal, szkło, a także rośliny.
3. Symfonia barw
Projekt: Krzysztof Matuszewski
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO
W tym 75-metrowym mieszkaniu w centrum Krakowa znajdziemy intensywne barwy, wzory, ciekawe faktury, meble o niebanalnych formach i przyciągające wzrok dzieła sztuki. Wszystkie te elementy ze smakiem połączył Krzysztof Matuszewski, autor projektu.
Pokój dzienny składa się z salonu, części jadalnianej i kącika kuchennego. Naprzeciwko komody ze sklejki mieści się sofa, którą od kuchni oddziela stół. Mebel otaczają różnorodne krzesła z kolorowymi detalami, zaś nad nim wisi czerwono-różowa lampa „PH5” Poula Henningsena. Unikatowego charakteru (i dodatkowych barw) pomieszczeniu dodaje wiszący przy stole obraz autorstwa Nikodema „Krabonszcza” Szewczyka.
4. Nadwiślańska harmonia
Projekt: Kamila Palmowska
Zdjęcia: Kamila Palmowska
W tym dwupoziomowym, ponad 80-metrowym mieszkaniu w Krakowie projektantka Kamila Palmowska stworzyła harmonijną przestrzeń dla młodego małżeństwa. Dominują w niej ciepłe tonacje w kolorach ziemi. Poprzez użycie naturalnych materiałów: drewna, kamienia, dodatków, mebli oraz tekstyliów plecionych z naturalnych włókien, architektka wykreowała we wnętrzu domu niezwykle przytulny klimat.
Rattanowe, papierowe i szklane oświetlenie zastosowane we wnętrzu nawiązuje do filozofii zen. Osobisty charakter przestrzeni nadają książki, pamiątki z licznych podróży właścicieli, obrazy oraz ręcznie wykonana ceramika. Ważną funkcję pełnią przy tym rośliny, organiczne kształty i trwałe materiały, które pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników.
5. Gra kształtów i kolorów
Projekt: Mistovia
Zdjęcia: Oni Studio
Jedną z inspiracji dla projektu wnętrz tego barwnego mieszkania była architektura budynku, w którym się ono znajduje. Apartamentowiec na krakowskim Podgórzu charakteryzuje się efektowną elewacją z jasnoróżowego betonu oraz wyrazistymi, ciemnoczerwonymi oknami i balkonami. Ten kod kolorystyczny projektanci z biura Mistovia przenieśli także do 57-metrowego wnętrza, w którym mieszka przyszła scenografka.
„W tym mieszkaniu surowa podłoga z mikrocementu została zestawiona z głęboką, matową czernią fornirowanych szafek kuchennych oraz ciepłem orzechowej zabudowy w salonie. Są to dwa dominujące elementy we wnętrzu, które dopieszczone zostało barwnymi akcentami potraktowanymi z pewnym przymrużeniem oka. Ukłonem w stronę kolorystyki budynku i jego części wspólnych są czerwony regał na książki wykonany z malowanej proszkowo stali oraz bordowe krzesła Meadow marki The Good Living z tego samego materiału” – opowiadają o projektanci.
6. W stylu modern farmhouse
Projekt: Gaja Architektura Wnętrz
Zdjęcia: Oni Studio
W swoim mieszkaniu w centrum Krakowa inwestorka pragnęła czuć spokój, który pozwala odpocząć od codziennego zabiegania i ulicznego hałasu miasta. To marzenie pomogli jej spełnić Magdalena Gajda, właścicielka pracowni Gaja Architektura Wnętrz, oraz jej zespół.
„Szukałam rozwiązania, które pozwoli na połączenie sielskiego klimatu z centrum Krakowa, w którym znajduje się mieszkanie. Ponieważ inwestorce bardzo zależało na czerpaniu ze stylistyki modern farmhause, zadanie nie było łatwe. Najbardziej trafny okazał się pomysł zaaranżowania jasnego i przestronnego apartamentu z elementami klasyki” – mówi Magdalena Gajda z pracowni Gaja Architektura Wnętrz.
7. W odwiedzinach u architektki
Projekt: PolyArch
Zdjęcia: Maciej Jeżyk, ONI STUDIO
Mieszkanie Sylwii Dudek znajduje się w kamienicy w Krakowie. Architektka, gdy tylko lokal trafił w jej ręce, postanowiła zmienić w nim niemal wszystko – poza nośnymi ścianami. Kreując przestrzeń, unikała nadawania jej określonego stylu. Pragnęła, by odzwierciedlała upodobania jej użytkowników, w tym zwłaszcza zamiłowanie do drewna i ciepłych odcieni.
Z czasem przestrzeń mieszkania była wzbogacana o kolejne elementy. Projektantce udało się nabyć swój wymarzony, klasyczny fotel z podnóżkiem „Eames Lounge Chair” projektu Charlesa i Raya Eamesów dla marki Vitra, który stanowi serce salonu. Pod telewizorem wzdłuż ściany znalazł się z kolei granatowy regał modułowy USM, na którym wyeksponowano ulubione albumy i książki właścicielki mieszkania. Przy stole jadalnianym stanęły krzesła zaprojektowane przez Jeana Prouve’a, zaś nad stołem zawisła lampa autorstwa Michaela Anastassiadesa. Przestrzeń uświetnia duński regał vintage, który powstał w manufakturze Omann Jun w latach 70. XX wieku.
8. Minimalistyczna elegancja
Projekt: The Line Studio
Zdjęcia: Oni Studio
Właściciele tego mieszkania w Krakowie pragnęli czegoś pozornie niemożliwego. Z jednej strony chcieli zamieszkać w centrum miasta, z drugiej strony oczekiwali, że wnętrze ich domu zapewni im wyciszenie i relaks. Udało im się to osiągnąć z pomocą Magdaleny Załogi i Dominiki Gucy-Krawczyk z The Line Studio.
Podłoga z naturalnego dębu, delikatnie rozbielonego, ale w ciepłym odcieniu, jasne ściany oraz beżowe zasłony z bawełny i lnu stanowią bazę dla wspaniałego wzornictwa. W salonie centralne miejsce zajmuje sofa „Maralunga” marki Cassina w obiciu z czarnego aksamitu. Wzrok przyciąga dywan z naturalnej, ekologicznej plecionki, na którym stanął wykonany na zamówienie stolik kawowy z włoskiego marmuru. „Kropką nad i” aranżacji jest fotel „Vassily” zaprojektowany przez Marcela Breuera dla marki Knoll.