Jak zaaranżować ścianę za łóżkiem? 10 inspirujących pomysłów
Czasem drobna zmiana potrafi odmienić sypialnię. Ściana za łóżkiem to jej centralne miejsce, które warto podkreślić. W małych wnętrzach dobrze też zaaranżować ją tak, by zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Oto 10 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem.
Autor: MB
Regał na łóżkiem
To rozwiązanie znaleźliśmy w mieszkaniu w Pradze projektu pracowni NEUHÄUSL HUNAL. Doskonały patent na dodatkowe miejsce do przechowywania w małych wnętrzach, gdzie liczy się każdy centymetr.
Fot. Radek Úlehla
Cementowe panele ścienne
To pomysł z wnętrza zaprojektowanego przez pracownię Framuga Studio. Panel ze zintegrowaną półką pomalowano taką samą farbą, jak ściana.
Fot. Gabriela Bartczak-Pruszyńska / Stylizacja: Marta Sójka
Malowana sklejka
W tym gdańskim domu, którego wnętrze zaprojektowały Daria Skoczylas i Daria Bolewicka, ścianę za łóżkiem wykończono sklejką, którą pomalowano na czarno. Dodatkowym dekoracyjnym detalem są słoje i faktura drewna.
Fot. Kroniki Studio/Hanna Połczyńska
Lustro za łóżkiem
Idealne rozwiązanie dla małych lub ciemnych wnętrz. Tafla lustra nie tylko rozświetli pomieszczenie, ale i optycznie je powiększy. W tej sypialni zaprojektowanej przez Karolinę Poniatowską z pracowni KOKA zamiast jednolitej tafli zastosowano pasy lustra.
Fot. Mikołaj Dąbrowski / Stylizacja: Karolina Poniatowska
Półka zamiast stolika nocnego
Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach, gdzie brakuje miejsca na stolik nocny. Pracownia No Architects w tym praskim mieszkaniu właśnie w ten sposób poradziła sobie z wygospodarowaniem przestrzeni na dekoracje i drobiazgi.
Fot. Studio Flusser
Tapeta za wezgłowiem
To najłatwiejszy sposób na dodanie charakteru sypialni. Intensywny wzór za łóżkiem nie zmęczy wzroku przed snem, będzie za to efektownym detalem. W tym wnętrzu projektu Grupy NONO zastosowano tapetę ze wzorem słynnego angielskiego rysownika, Williama Morrisa.
Fot. ONI Studio
Lamperia
Sypialnie z wysokim sufitem mogą wydawać się mało przytulne. Łatwym sposobem na ujarzmienie takiej przestrzeni jest zastosowanie lamperii, która optycznie zmieni proporcje. W tym wnętrzu projektu pracowni Mistovia podział kontynuowany jest również na skrzydle drzwiowym i zasłonach.
Fot. ONI studio
Drewniana okładzina
Taka aranżacja może nadać wnętrzu hotelowy charakter. Drewno ociepla ścianę, co sprawdzi się zwłaszcza, gdy łóżko nie ma zagłówka, tak jak w tym wnętrzu zaprojektowanym przez pracownię Gaja Architektura Wnętrz.
Fot. Oni Studio
Tapicerowane panele
To świetne dopełnienie modeli łóżek bez zagłówków. Można wygodnie oprzeć się o ścianę, a kolorowa tapicerka wprowadzi do wnętrza dodatkowy dekoracyjny walor, tak jak w tym warszawskim mieszkaniu projektu pracowni FUGA Architektura Wnętrz.
Fot. FUGA Architektura Wnętrz
Zabudowa wokół łóżka
To rozwiązanie znane z klasycznych wnętrz pozwala na wydzielenie dodatkowego miejsca do przechowywania w sypialni. W tym wnętrzu projektu KW Studio w szafie zaplanowano też małą wnękę, która pełni rolę stolika nocnego, a nad łóżkiem zainstalowano półkę kwiaty.
Fot. ONI Studio
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” oraz „& Living” 27 „Kolory Europy”